Від Академії участь у зустрічі взяли перший віце-президент НАН України академік Антон Наумовець, віце-президент НАН України академік Вячеслав Кошечко, віце-президент НАН України академік Сергій Пирожков, віце-президент НАН України академік Анатолій Загородній, головний учений секретар НАН України академік Вячеслав Богданов, академік-секретар Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України академік Леонід Лобанов, академік-секретар Відділення фізико-технічних проблем енергетики НАН України академік Олександр Кириленко, академік-секретар Відділення хімії НАН України академік Микола Картель, голова Північно-Східного наукового центру НАН України та МОН України академік Володимир Семиноженко, заступник директора ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» член-кореспондент Сергій Кораблін та директор ДУ «Інститут досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва НАН України» доктор економічних наук Борис Маліцький.
|
Від Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП) на зустрічі були присутні президент УСПП Анатолій Кінах, віце-президент УСПП Сергій Зімін, віце-президент УСПП Василь Крутов, віце-президент УСПП Віталій Новицький та радник президента УСПП Микола Тернюк.
Від Київської міської державної адміністрації участь у засіданні взяли директор Департаменту промисловості та розвитку підприємництва КМДА Вадим Фіоктістов, заступник голови Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації Анатолій Баган та голова Ради директорів підприємств, установ та організацій м. Києва Олександр Осадчий.
На початку засідання перший віце-президент НАН України академік Антон Наумовець оголосив вітальне слово від президента НАН України академіка Бориса Патона. Він зазначив, що встановлення взаємовигідних зв’язків наукових установ з промисловими підприємствами, а також участь науковців та бізнесу у розробленні державної політики у сфері інноваційної діяльності є важливим спільним завданням. Ця робота має бути спрямована на запровадження дієвих державних механізмів, які мають стимулювати інвестицій в інновації. Без цього зростання вітчизняної промисловості неможливе.
Президент Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах у своєму виступі відзначив загрозливу тенденцію деіндустріалізації в країні. З 2019 року Україна має від’ємні індекси промислового виробництва. Серйозну стурбованість викликають темпи і напрями розвитку вітчизняної економіки. На тлі демографічного спаду суттєво посилюється трудова міграція. У той же час, в Програмі дій Уряду на п’ять років відсутня інноваційно-орієнтована промислова політика, яка містила б чітко визначені цілі з підвищення конкурентоспроможності, механізми і джерела фінансування модернізації та впровадження інновацій у високотехнологічних секторах. За таких умов розвивати інноваційну економіку неможливо.
Анатолій Кінах наголосив, що усі законодавчі ініціативи, програми і рішення влади, що стосуються економічної сфери, промисловості, соціальних напрямків, мають ґрунтуватися на обов’язковому науковому супроводі.
«Важливо, що за підтримки Національної академії наук ми виходимо на більш високу якість співпраці як з науковцями, так і представниками влади. Україна ставить за мету впровадження стратегічних реформ: земельної, медичної сфери тощо, проте ми не бачимо запиту на використання інтелекту і напрацювань вчених Академії. Потрібно робити все, щоб ці знання були задіяні і знаходили вираження в законах і державних програмах», – підкреслив він.
Перший віце-президент НАН України академік Антон Наумовець окреслив перспективні напрями можливої співпраці з промисловістю та бізнесовими структурами. Він розповів про найвагоміші розробки вчених Академії, які мають велике практичне значення та відіграють важливу роль для соціально-економічного розвитку держави.
В обговоренні проблем та подальших шляхів співпраці також взяли участь віце-президент НАН України академік Вячеслав Кошечко, радник президента УСПП Микола Тернюк та голова Північно-Східного наукового центру НАН України та МОН України академік Володимир Семиноженко.
У заключному слові академік Антон Наумовець відзначив, що протягом останніх років Національна академія наук України спільно з Українським союзом промисловців і підприємців та міською владою Києва зробили чимало кроків на шляху налагодження дієвих зв’язків між наукою та промисловістю.
Але зроблено ще далеко не все. Зокрема, потрібно посилити роботу з проведення робочих нарад наукових установ з підприємствами з метою вирішення конкретних виробничих проблем. Також більше уваги потрібно приділяти виставковим заходам. Важливим завданням є також оптимізація тематики наукових досліджень і розробок в НАН України у відповідності до реальних виробничих проблем.
За результатами обговорення учасники засідання визначили розроблення комплексних механізмів стимулювання інновацій та рекомендацій для уряду і парламенту щодо промислової політики в державі спільним завданням науковців і бізнесу. А основні пріоритети спільної роботи на 2020 р. з реалізації Меморандуму про співробітництво між Національною академією наук України та Українським союзом промисловців і підприємців закріплено у підсумковому рішенні робочого засідання.
Фото: Прес-служба НАН України