Останнім часом в Інституті механіки імені С.П. Тимошенка НАН України підготовлено та оприлюднено низку монографічних видань, що розкривають історію інституту та підсумовують розвиток досліджень з актуальних напрямів механіки.
Так, до ювілею інституту випущено в світ монографію «До 100-річчя Інституту механіки ім. С.П. Тимошенка НАН України» за авторством директора інституту академіка НАН України О.М. Гузя.
У цьому ювілейному виданні у стислій формі представлено історію створення Інституту механіки імені С.П. Тимошенка НАН України, розвитку його структури, підготовки наукових кадрів та формування провідних наукових шкіл (з короткими біографіями провідних учених). Наводяться відомості щодо визнання наукових результатів інституту світовим науковим співтовариством, обрання вчених інституту до іноземних академій наук та міжнародних організацій, отримання співробітниками інституту міжнародних, закордонних і вітчизняних наукових нагород. Подається інформація щодо представлення наукових результатів співробітників інституту у вигляді монографій, підручників, навчальних посібників, статей в наукових журналах, видання наукового журналу «Прикладная механика» та його англомовної версії “International Applied Mechanics” (випускається міжнародним видавництвом Springer), представлення наукових монографій інституту в найбільших бібліотеках світу.
Видавництвом «Академперіодика» НАН України випущено монографію директора Інституту механіки ім. С.П. Тимошенка НАН України академіка НАН України О.М. Гузя «Eight Non-Classical Problems of Fracture Mechanics» (бібліографічні дані: Guz A.N. Eight Non-Classical Problems of Fracture Mechanics.–Kyiv: Akademperiodyka, 2020. – 400 с.).
У монографії узагальнено основні результати дослідження окремих некласичних проблем механіки руйнування, які були отримані автором монографії та його учнями за останні 50 років. Під некласичними проблемами механіки руйнування розуміються такі проблеми, до дослідження яких не можна застосувати підходи і критерії класичної механіки руйнування. Зазначені результати з точки зору їх узагальненості та строгості постановок проблем, точності отриманих конкретних результатів, а також ретельності та обгрунтованості сформульованих висновків, що стосуються дослідження нових механічних явищ, не мають аналогів у сучасній світовій науці з розглянутої проблематики.
Також співробітниками Інституту механіки ім. С.П. Тимошенка НАН України академіками НАН України О.М. Гузем, В.Л. Богдановим та членом-кореспондентом НАН України В.М. Назаренком у видавництві «Springer Nature» (Швейцарія) опубліковано наукову монографію «Fracture of Materials Under Compression Along Cracks» (бібліографічні дані монографії: Guz A.N., Bogdanov V.L.,Nazarenko V.M. Fracture of Materials Under Compression Along Cracks/in: Advanced Structured Materials, Vol. 138. – Cham: Springer Nature Switzerland AG, 2020. - 490 p. (total 504 p.)).
|
Вказану монографію присвячено дослідженню проблем механіки руйнування матеріалів з тріщинами при їх навантаженні вздовж тріщин. Розглянуто два некласичних механізми руйнування, а саме, руйнування тіл при стисканні вздовж тріщин і руйнування матеріалів з початковими (залишковими) напруженнями, що діють вздовж тріщин. При дослідженні вказаних проблем використовуються підходи, розроблені в рамках тривимірної лінеаризованої механіки деформівних тіл. Сформульовано критерії руйнування, які враховують специфіку впливу на параметри руйнування складових навантажень, що діють вздовж тріщин. Для ізотропних та анізотропних матеріалів подано результати дослідження плоских і просторових задач для різноманітних схем розташування тріщин у тілах. Базуючись на отриманих в роботі в рамках точних підходів результатах, виконано критичну оцінку так званого «балкового підходу» («балкового наближення»), який достатньо широко використовується в роботах інших авторів при дослідженні проблем руйнування тіл при стисканні вздовж паралельних тріщин, розташованих в паралельних площинах.
Найближчим часом із вказаними монографіями можна буде ознайомитися в Національній бібліотеці ім. В.І. Вернадського та в бібліотеці Інституту механіки ім. С.П. Тимошенка НАН України.
За інформацією Інституту механіки імені С.П. Тимошенка НАН України