На виконання розпорядження Президії НАН України від 10.02.2021 № 80 «Про проведення конкурсу проєктів цільової програми наукових досліджень НАН України «Соціокультурний простір України у формуванні національної стратегії: територіальні ідентичності, ідентифікаційні символи, ментальні практики» в 2021 році» Науковою радою програми відповідно до Положення про порядок конкурсного відбору та звітності за науковими проєктами установ Секції суспільних і гуманітарних наук НАН, затвердженого постановою Президії НАН України від 30.01.2019 № 28, здійснено конкурсний відбір проєктів, визначено перелік проєктів, рекомендованих до виконання в 2021 році.
На конкурс було подано 12 запитів. За результатами конкурсного відбору 7 проєктів рекомендовано до виконання, 5 проєктів відхилено.
Розпорядженням Президії НАН України від 28.04.2021 № 239 затверджено перелік проєктів цільової програми наукових досліджень НАН України «Соціокультурний простір України у формуванні національної стратегії: територіальні ідентичності, ідентифікаційні символи, ментальні практики», що будуть виконуватися у 2021 році:
За розділом програми «Дослідження кордонів та прикордоння в системі сучасного соціогуманітарного знання»:
– «Конфлікт як механізм творення соціокультурного простору і концептуальний чинник формування географічних, політичних та ментальних ідентифікацій суспільства пізнього середньовіччя» (установа-виконавець – Інститут історії України НАН України).
За розділом програми «Еволюція просторової організації України»:
– «Структурна різнорідність території як складова формування національної ідентичності українців у першій половині ХХ століття» (установа-виконавець – Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України).
За розділом програми «Особливості соціокультурної ідентифікації в умовах трансформаційної динаміки та геополітичних криз»:
– «Формування цілісного соціокультурного простору України як складова консолідаційних національних стратегій» (установа-виконавець – Національна бібліотека України ім. В.І.Вернадського);
– «Комунікативні платформи в сучасному інформаційному суспільстві: правові засади» (установа-виконавець – Інститут держави і права ім. В.М.Корецького НАН України).
За розділом програми «Пограничний соціум як соціокультурний феномен»:
– «Контроверсійні практики розвитку прикордоння: світовий досвід узгодження суперечностей» (установа-виконавець – ДУ «Інститут всесвітньої історії НАН України»);
– «Білорусько-українське пограниччя: етнополітичні, мовні та релігійні критерії самоідентифікації населення» (установа-виконавець – Інститут українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України).
За розділом програми «Соціокультурний простір України в контексті стратегії національної безпеки»:
– «Ієрархія цінностей серед населення Сходу та Півдня України: етнополітичний аспект в умовах російської агресії» (установа-виконавець – Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф.Кураса НАН України).
Наукова рада програми