19 січня 2022 року в Президії Національної академії наук України відбулося перше у цьому році засідання Ради президентів академій наук України (далі – Рада). Проводив зібрання голова Ради, президент НАН України академік НАН України Анатолій Загородній.
Участь у засіданні Ради взяли президент Національної академії аграрних наук (НААН) України академік НААН України Ярослав Гадзало, президент Національної академії медичних наук (НАМН) України академік НАН України і НАМН України Віталій Цимбалюк, президент Національної академії педагогічних наук (НАПН) України академік НАН України і НАПН України Василь Кремень, президент Національної академії правових наук (НАПрН) України академік НАПрН України Олександр Петришин, президент Національної академії мистецтв (НАМ) України академік НАМ України Андрій Чебикін, віцепрезидент НАН України, відповідальний секретар Ради академік НАН України Вячеслав Богданов.
Під час засідання Ради були розглянуті наступні питання:
-про проєкт Закону України «Про основні засади формування та реалізації пріоритетних напрямів наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності в Україні»;
-про виконання у 2021 році «Програми спільної діяльності Національної академії України та Національної академії педагогічних наук України»;
-про стан готовності системи освіти до протидії та подолання реальних і потенційних загроз національній безпеці та національним інтересам України в умовах зовнішніх і внутрішніх викликів;
-про організацію роботи Міжвідомчої ради з координації фундаментальних та прикладних досліджень в Україні в оновленому складі.
З першого питання порядку денного учасники засідання розглянули та обговорили проєкт Закону України «Про основні засади формування та реалізації пріоритетних напрямів наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності в Україні» (далі – законопроєкт), поданий до Верховної Ради України Кабінетом Міністрів України (реєстр. №6418 від 10.12.2021).
Щодо цього Рада президентів академій наук України ухвалила: підтримати висновок та пропозиції до законопроєкту, надіслані Національною академією наук України до Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, а також надіслані до зазначеного комітету Верховної Ради України науково-правовий висновок на цей законопроєкт Національної академії правових наук України та пропозиції до нього Національної академії педагогічних наук України.
Враховуючи необхідність суттєвого доопрацювання законопроєкту, а також потребу в наявності чинних пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки Рада президентів академій наук України підтримала зареєстрований у Верховній Раді України проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки та інноваційної діяльності» (реєстр. №6445 від 17.12.2021) щодо продовження до кінця 2022 року чинності пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки та чинності пріоритетних напрямів інноваційної діяльності в Україні.
Щодо другого питання президент Національної академії педагогічних наук України академік НАН України і НАПН України Василь Кремень детально проінформував зібрання про результати виконання у 2021 році Програми спільної діяльності НАН України та НАПН України на 2020-2022 роки (далі – Програма).
Учасники засідання схвально оцінили результати виконання у 2021 році Програми, погодилися здійснити необхідні заходи щодо формування подібних програм спільної діяльності Національної та національних галузевих академій наук України, відзначили необхідним систематично висвітлювати результати спільної діяльності на вебсайтах, у засобах масової інформації, соціальних мережах, що забезпечуватиме популяризацію науки в суспільстві.
З третього питання порядку денного учасники засідання погодилися, що стан готовності системи освіти до протидії загрозам національній безпеці України, в першу чергу, визначається її здатністю забезпечити формування і підтримку на високому рівні якісного кадрового потенціалу для всіх сфер діяльності суспільства з метою економічного, науково-технічного та соціально-культурного розвитку держави.
Необхідним є вдосконалення та започаткування нових підходів до підготовки кадрів вищої кваліфікації, суттєве підсилення зв’язків освіти і науки, особливо з підготовки фахівців для високотехнологічних галузей економіки і соціальної сфери.
Президенти академій наук відзначили, що серед найдошкульніших проблем кадрового забезпечення наукової сфери та високотехнологічних галузей виробництва сьогодні є, з одного боку, «відтік мізків» (масово виїжджають за кордон вже не лише молоді кандидати наук, а й бакалаври та магістри), а з іншого – катастрофічне зменшення числа студентів природничого профілю, зокрема фізико-математичних спеціальностей, падіння якості підготовки випускників шкіл.
Вбачаючи, що на сьогоднішній день розвиток науки і технологій є одним із ключових факторів забезпечення економічної, енергетичної, біологічної та військової безпеки держави, учасники засідання висловили думку, що вартувало б розробити Програму дій щодо збереження та розвитку кадрового науково-технологічного потенціалу України.
У заключному питанні порядку денного голова Ради, президент НАН України академік НАН України Анатолій Загородній нагадав, що відповідно до статті 17 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» при НАН України діє Міжвідомча рада з координації фундаментальних і прикладних досліджень в Україні (далі – Міжвідомча Рада), що утворюється НАН України спільно з МОН України та національними галузевими академіями наук для сприяння розвитку фундаментальних досліджень й ефективному використанню їхніх результатів у прикладних дослідженнях та науково-технічних розробках за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки.
Організаційне, інформаційне, матеріально-технічне забезпечення діяльності Міжвідомчої ради покладено на НАН України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.07.2018 р. № 526 «Питання Міжвідомчої ради з координації фундаментальних і прикладних досліджень в Україні» затверджено її Положення та склад (за посадами).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 р. № 975 внесені зміни до складу Міжвідомчої ради. З урахуванням цих змін НАН України здійснює формування персонального складу Міжвідомчої ради.
За результатами обговорення питання було ухвалено рішення про необхідність підготовки та проведення Національною академією наук України першого засідання цієї Ради в оновленому складі, а також про надання національними галузевими академіями наук України переліку питань, які варто розглянути на найближчих засіданнях Міжвідомчої ради.
За інформацією СКНД НОВ Президії НАН України