15 червня 2022 року відбулася сесія Загальних зборів Національної академії наук України, присвячена підсумкам діяльності НАН України у 2021 році – першому півріччі 2022 року та основним завданням наступного періоду.
Звітна сесія відбулася у розосередженому порядку з утворенням дільниць та у режимі відеоконференції.
Відповідно до Статуту НАН України у сесії взяли участь академіки та члени-кореспонденти НАН України, а також делеговані представники наукових колективів установ НАН України.
Перед початком заходу у приміщенні Великого конференц-залу НАН України відбулося відкриття погруддя багаторічному президенту Національної академії наук України академіку НАН України Борису Патону.
Право відкрити погруддя було надано голові Комісії НАН України з питань увічнення пам’яті Бориса Патона академіку НАН України Антону Наумовцю.
Сесію відкрив Президент Національної академії наук України академік НАН України Анатолій Загородній, який звернувся до присутніх зі вступним словом.
Він зазначив, що разом з усією нашою країною Національна академія наук прожила непростий 2021 рік і зараз працює у вкрай надскладних умовах воєнного стану.
«Перед державою стоять грандіозні завдання забезпечення перемоги та відбудови зруйнованої економіки й інфраструктури і наша Академія має взяти активну участь як у розробленні перспективних планів такого відновлення, так і в їх реалізації», – наголосив Анатолій Загородній.
На заході також були присутні Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет та його заступник – Олексій Шкуратов.
Сергій Шкарлет оголосив учасникам сесії Загальних зборів НАН України вітання від Президента України Володимира Зеленського.
Президент НАН України академік НАН України Анатолій Загородній висловив слова подяки Президенту України за увагу до науки і сесії Загальних зборів НАН України, за добрі побажання, високу оцінку та, у свою чергу, побажав Володимиру Зеленському усіляких успіхів на благо України.
Очільник Академії також подякував Сергію Шкарлету та Олексію Шкуратову за участь у науковому зібранні.
Потому академік НАН України Анатолій Загородній виступив із доповіддю про діяльність Національної академії наук України в 2021 році – першому півріччі 2022 року та основні завдання наступного періоду.
У доповіді було представлено окремі приклади результатів фундаментальних досліджень світового рівня та вагомих результатів інноваційних прикладних досліджень і розробок минулого року, а також хід реалізації заходів з реформування НАН України.
Анатолій Загородній поінформував про поточний стан справ у Національній академії наук в умовах військового стану, про виклики, з якими зіткнулася академічна наукова спільнота перед лицем повномасштабної агресії рф проти України, втрати, яких зазнала Академія під час війни, а також виокремив найголовніші завдання Академії наук на наступний період.
ТЕКСТ ДОПОВІДІ |
Під час обговорення звітної доповіді виступили директор Інституту проблем реєстрації інформації академік НАН України Вячеслав Петров, директор Інституту клітинної біології і генетичної інженерії академік НАН України Микола Кучук, генеральний директор Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» академік НАН України Микола Шульга, завідувач відділу Інституту фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського член-кореспондент НАН України Петро Стрижак, професор кафедри високотемпературних матеріалів та порошкової металургії НТУУ «КПІ ім. Ігоря Сікорського» академік НАН України Петро Лобода, головний науковий співробітник Інституту геологічних наук НАН України академік НАН України Олександр Лукін, директор Інституту проблем машинобудування ім. А.М. Підгорного академік НАН України Андрій Русанов, заступник директора з наукової роботи ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» член-кореспондент НАН України Сергій Кораблін та академік-секретар Відділення фізики і астрономії академік НАН України Вадим Локтєв.
|
|
|
|
|
|
|
|
По завершенні обговорення Загальні збори НАН України одноголосно схвалили Звіт про діяльність Національної академії наук України у 2021 році, прийнявши відповідну
постанову. Одним із питань на порядку денному стало виключення зі складу іноземних членів НАН України, які своєю підтримкою збройної агресії російської федерації проти України заплямували це високе звання, а також окремих членів НАН України, які стали на шлях співробітництва з державою-агресором і перебувають на тимчасово окупованих територіях Донбасу, Автономної Республіки Крим та за кордоном.
За результатами таємного голосування
було прийнято рішення про виключення зі складу Академії 7 членів НАН України та 13 іноземних членів НАН України.
Також припинено членство в Національній академії наук України академіка НАН України по Відділенню загальної біології НАН України Єгорова Віктора Миколайовича (за власним бажанням).
Доброю традицією Загальних зборів є щорічне
нагородження найвищою відзнакою Національної академії наук України – Золотою медаллю ім. В.І. Вернадського. За результатами конкурсу 2021 року ці відзнаки присуджено академіку НАН України
Віталію Походенку за видатні досягнення в галузі фізичної хімії вільних радикалів, електропровідних полімерів і наносистем та іноземному члену НАН України, професору
Матсу Ларссону за видатні досягнення в галузі хімічної фізики й молекулярної спектроскопії (Постанова Президії НАН України № 66 «Про присудження Золотої медалі імені В.І.Вернадського НАН України» від 23.02.2022).
Лауреатам Золотої медалі НАН України імені В.І. Вернадського було також надано слово для наукових доповідей.
Підсумовуючи засідання Президент НАН України академік Анатолій Загородній зазначив, війна ставить перед країною і Академією дуже серйозні виклики, які потребують своєчасних і ефективних рішень.
Наші вчені мають взяти активну участь у післявоєнній відбудові країни, відновленні галузей економіки та суспільного життя. І Академія вже робить перші кроки в цьому напрямку.