В умовах консолідованого протистояння українського соціуму, підтриманого світовою спільнотою, новим глобалізаційним викликам з боку російських загарбників свій внесок у наближення спільної перемоги демократичного світу роблять і українські науковці-гуманітарії. Зокрема, помітним історіографічним явищем, став великий проєкт під символічною назвою «ПЕРЕЛОМ: Війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини», реалізований у надзвичайно стислі терміни з ініціативи Інституту історії України НАН України.
|
Процесом створення цього ґрунтовного науково-популярного історичного двотомника керував академік НАН України Валерій Смолій, директор Інституту історії України НАН України, академік-секретар Відділення історії, філософії та права НАН України. До роботи активно долучилися члени-кореспонденти НАН України Геннадій Боряк, Олександр Реєнт, Олексій Ясь, Ярослава Верменич, Лариса Якубова, Степан Віднянський, Віктор Даниленко й інші. Загалом – 100 провідних українських істориків, які представляють академічні, університетські, музейні наукові центри. Це перший такий випадок серед українських науково-популярних форматів, розрахованих на широкий читацький загал.
|
Унікальною є і форма подання матеріалу. Розміщені на 1526 сторінках 346 коротких нарисів, об’єднаних у 9 великих тематичних блоків, у вигляді своєрідного діалогу фахівців із читачами не лише оперативно пояснюють виклики, посталі перед суспільством в умовах повномасштабного воєнного екстриму, – по суті, йдеться про першу концептуальну презентацію багатьох століть української історії крізь призму Російсько-української війни ХХІ ст.
Широкі екскурси у минуле відкривають перспективу віднайдення відповідей на питання про тривале геополітичне сусідування української демократії з російською самодержавною ортодоксією, природу «русского мира», його соціальне ядро, стратегічний і тактичний інструментарій тощо.
Переломлений через історичну ретроспекцію націє- та державотворення, формування ментально-культурного поля, релігійно-духовні, ідентифікаційні й аксіологічні маркери, чинник історично обумовленої несумісності української та російської цивілізаційних моделей наочно демонструє глибинний сутнісний зміст сучасного рашизму в його ідеологічних, політичних і практичних вимірах. Водночас вектор цивілізаційних пріоритетів України завжди позиціонував себе у спільному з європейським світом просторі.
Квінтесенцією проєкту є доведення глибокої вкоріненості сучасної війни у нашій минувшині, переконливий показ того, як забарвлена на різних історичних етапах у різні кольори московська деспотія від початків свого історичного існування не мислила себе поза імперськими амбіціями, демонструючи безмежні територіальні апетити, безжально ламаючи долі сусідніх держав, народів, націй, передусім української.
Наразі двотомник «ПЕРЕЛОМ…» існує як електронне видання. Однак престижем держави мало би стати його звичне друковане тиражування, до того ж – у професійному поліграфічному виконанні.
Цю працю, поза сумнівом, слід донести й до іноземної аудиторії, адже вона містить і чимало відповідей щодо безпекових перспектив у не лише масштабах континенту, а й людської цивілізації загалом.
Історія застерігає. Історія пояснює. Пояснюючи, історія пропонує майбутнє.
Повнотекстова публікація на вебпорталі Інституту:
ПЕРЕЛОМ: Війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками. У 2-х кн. Кн. 1. Відп. ред. В. Смолій;Упоряд.: Г. Боряк, О. Ясь. НАН України. Інститут історії України. Київ: Інститут історії України, 2022. 802 с.; іл. |
ПЕРЕЛОМ: Війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками. У 2-х кн. Кн. 2. Відп. ред. В. Смолій;Упоряд.: Г. Боряк, О. Ясь. НАН України. Інститут історії України. Київ: Інститут історії України, 2022. 803–1526 с.; іл. |
За інформацією Інституту історії України НАН України