У Харківській області розташований найбільший у світі радіотелескоп декаметрового діапазону УТР-2. Впродовж багатьох років він був важливою деталлю досліджень Юпітера апаратом JUNO. Крім того, за його допомогою спостерігали за космічною погодою, яку визначає Сонце. Однак у березні 2022 року радіотелескоп потрапив в окупацію. Шість місяців там хазяйнували люди, для яких «Юпітер» — це мотоцикл, який можна вкрасти. І коли у вересні територію звільнили, всі побоювалися, що світова наука багато втратила за цей час.
Директор Радіоастрономічного інституту НАН України член-кореспондент НАН України Вячеслав Захаренко розповів про те, що сталося з унікальним науковим обладнанням, що відбувається зараз і про плани на майбутнє.
Учений зазначив: «Територія Обсерваторії імені С.Я. Брауде, де розташований УТР-2 (досі найбільший у світі) та перші секції нового радіотелескопа ГУРТ, становить майже 140 га, й усі вони мають сліди окупації. На території є 17 будівель, одна з яких — це три технічні тунелі під антенним полем, кожен з них має довжину 900 м. Наразі внаслідок окупації пошкоджені тією чи іншою мірою всі. 5–6 будівель — легко, інші — серйозно, один зі складів зруйнований повністю. Найприкріше для нас те, що сильно пошкоджена центральна будівля УТР-2. Вона зазнала влучання ракети чи міни. Дах фактично знищений. Залізобетонні плити перекриття між першим та другим поверхами обвалилися на площі кількох метрів і є загроза подальшого руйнування. Можливо, будівля відновленню не підлягає. Електропостачання об’єктів відсутнє. Відновити його поки що неможливо через замінування території. Ми чекаємо початку роботи саперів, потім за справу зможуть узятися електрики. З самим антенним полем все гаразд. Щодо стану кабелів, якими сигнал передається від них до місць оброблення інформації, то вони ніби не пошкоджені, але повної впевненості в цьому немає, адже розмінування тунелів, у яких вони розташовані, ще не закінчене. Також окупанти влаштували у північному тунелі свій тир і стріляли там зі зброї. Тож чи ціле там комунікаційне обладнання, поки що сказати важко. Зате ми знаємо, що все відносно добре з радіотелескопом ГУРТ. Він також складається з кількох антен, розкиданих по території, і ми переконалися, що вони у нормі, й фазуюче обладнання, підсилювачі та кабелі, які до них ведуть, не пошкоджені».
Ознайомитися з повним текстом інтерв’ю За інформацією платформи «The Universe. Space. Tech»