На медійній платформі «Новинарня» опубліковано статтю-репортаж про Радіоастрономічний інститут НАН України та найбільший у світі низькочастотний радіотелескоп УТР-2.
У вересні 2022 року Україна повернула під свій контроль найбільший у світі низькочастотний радіотелескоп УТР-2, або, як його офіційно називають, Український Т-подібний радіотелескоп декаметрових хвиль 2-ї модифікації. Принаймні таким він був до приходу російських окупантів. Нині ж від нього лишилася хіба згадка: будівлі знищені, електроніка й силові кабелі – вкрадені.
24 лютого 2022 року вчені на телескопі УТР-2 мали допомагати місії НАСА Juno з вивченням Юпітера. Натомість їм довелося тікати від російських танків.
Лишився тільки академік НАН України Олександр Коноваленко, який 27 лютого мав відзначати день народження. Науковець просидів на телескопі в окупації три місяці, а потім через територію Росії вибрався до Данії, де нині й працює.
Загалом, за словами директора Радіоастрономічного інститут НАН України члена-кореспондента НАН України Вячеслава Захаренка, станом на осінь повернулися близько третини працівників інституту.
Обладнання Інституту радіоастрономії нині працює в різних куточках планети. Частина – у Польщі, частина – в Африці, частина – на антарктичній станції. Науковці, які виїхали за кордон, отримали гранти на свою роботу. У колег в Україні ситуація гірша: через нестачу фінансування вчені мають ходити у відпустки своїм коштом щомісяця на 7-8 днів. Науковці намагаються шукати й інші джерела фінансування. Наприклад, для заміни обладнання подалися на грант «Горизонт Європа» (програма Євросоюзу із досліджень та інновацій на 2021-2027 роки) вартістю €1,5 млн. На ці гроші вчені сподіваються отримати обладнання від телескопа Lofar у спеціальному контейнері, в якому підтримується певна температура і вологість. Електроніка для управління радіотелескопом замінить вкрадене росіянами.
Ознайомитися з повним
текстом статті Джерело: медійна платформа «Новинарня»