Президія Національної академії наук України, Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України й Інститут надтвердих матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 1 квітня 2024 року на 89-му році пішов із життя відомий фахівець у галузі матеріалознавства надтвердих матеріалів, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державних премії УРСР та України в галузі науки і техніки, лауреат премії НАН України імені І.М. Францевича, доктор технічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Олександр Олександрович Шульженко.
Член-кореспондент НАН України Олександр Шульженко (1935–2024) |
Олександр Олександрович Шульженко народився 7 жовтня 1935 року в Києві. Після закінчення Київського політехнічного інституту працював в Інституті надтвердих матеріалів АН УРСР, де пройшов шлях від старшого інженера до завідувача відділу. Останнім часом працював в Інституті надтвердих матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України на посаді головного наукового співробітника.
О.О. Шульженко був відомим ученим у галузі матеріалознавства надтвердих матеріалів. Виконані ним глибокі фундаментальні дослідження механізму утворення алмазів дали змогу вперше в світовій практиці встановити нові типи розчинників вуглецю, які дозволяли на порядок збільшити швидкість росту кристалів алмазів. Дослідження зі спікання мікропорошків кубічного нітриду бору з активованими домішками сприяли створенню і широкому впровадженню механічної обробки загартованих сталей та чавунів новим композиційним матеріалом - кіборитом.
О.О. Шульженко керував роботами зі створення нанокристалічних алмазних композитів різного функціонального призначення, розроблення наукових засад отримання нового покоління надтвердих матеріалів, зокрема й з використанням фулеренів і графенів.
Олександр Олександрович був високоосвіченою, багатогранною, інтелігентною людиною, зразком самовідданого служіння науці й освіті. Він підготував 3 докторів і 14 кандидатів наук. У його доробку 12 монографій, понад 500 наукових статей, 268 авторських свідоцтв і патентів.
За внесок в українську та світову науку О.О. Шульженка було нагороджено орденом «За заслуги» ІІІ ступня, він був лауреатом Державної премії УРСР, а за часів Незалежності – лауреатом Державної премії України у галузі науки і техніки; йому було присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України» та присуджено премію НАН України імені І.М. Францевича.
Наукова громадськість, колеги, учні та друзі глибоко сумують за Олександром Олександровичем і висловлюють щирі співчуття його рідним і близьким.
Світла пам’ять про Олександра Олександровича – талановитого науковця, керівника, добру і чуйну людину залишиться у серцях тих, хто знав його особисто.