28 червня 2024 року з нагоди 28-ї річниці ухвалення Конституції України в Київському університеті права (КУП) НАН України відбулася ІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Конституція України: стан, перспективи та механізми реалізації». До зібрання долучилися науковці, представники державних інституцій, аспіранти і студенти. Учасники обмінювалися досвідом і практичними рекомендаціями щодо цінностей правової держави, принципу верховенства права, гуманістичних цінностей та правових відносин між суспільством і державою. Під час обговорення окремо наголошувалося на оприявнених нинішньою російсько-українською війною прогалинах українському та міжнародному в законодавстві.
|
|
Конференцію відкрив ректор КУП НАН України професор Юрій Бошицький. Спершу присутні вшанувати хвилиною мовчання пам’ять усіх, чиє життя забрала війна. «Сьогодні ми, науковці в галузі права, бачимо всі ознаки порушення норм міжнародного права, прав і свобод людини, норм міжнародного гуманітарного права, які вчиняє РФ, – зазначив професор Юрій Бошицький. – Уже сьогодні міжнародні злочини, вчинені в Україні, класифіковано як злочини проти людяності або воєнні злочини. Їх вчинено як частину широкомасштабного або систематичного нападу, спрямованого проти цивільного населення. Ми також бачимо гостру необхідність правової підтримки найвразливіших верств населення – вимушено переміщених громадян; тих, що втратили житло; ветеранів; людей з інвалідністю; дітей-сиріт і багатьох інших. Саме тому ми зараз розширюємо діяльність нашої юридичної клініки «Фенікс», яка є не лише платформою для практики наших студентів. Основне завдання клініки – надання безкоштовної юридичної допомоги громадянам».
|
Проректор з наукової роботи КУП НАН України доктор юридичних наук Іван Кайло окреслив коло питань, винесених на обговорення, та запропонував учасникам конференції спрогнозувати перспективи й механізми реалізації конституційного права, його вдосконалення під час повоєнного відновлення України. Він підкреслив, що напрацьовані під час цього заходу пропозиції із закріплення гарантій стабільності структури держави, правового статусу людини і громадянина, системи органів державної влади й місцевого самоврядування вже сьогодні можуть стати підґрунтям змін у різних галузях права.
Із вітальними словами до присутніх звернулися:
- народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Іван Кириленко;
- віцепрезидент НАН України академік НАН України Сергій Пирожков;
- народний депутат України VII та VIII скликань, голова Рахункової палати України у 2018–2023 роках Валерій Пацкан;
- представник Офісу Генерального прокурора Олександр Василенко;
- президентка Культурно-мистецького благодійного фонду «Київ-Класік», народна артистка України Євгенія Басалаєва;
- президент Європейського інституту безперервної освіти (Словаччина) Йозеф Затько.
Цікаві та ґрунтовні доповіді виголосили, зокрема:
- голова Конституційного Суду України у відставці, член Національної академії правових наук України Юрій Баулін;
- заступниця директора Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України доктор юридичних наук, професор Наталія Оніщенко;
- голова Конституційного Суду України у відставці, голова Асоціації суддів Конституційного Суду України Іван Домбровський;
- суддя Конституційного Суду України у відставці Володимир Кампо.
На завершення учасники ухвалили резолюцію. Збірку матеріалів конференції буде видано невдовзі.
За інформацією КУП НАН України