Фото: germany.agroua.net |
З 14 по 17 березня 2018 року делегація українських науковців перебуватиме у Мюнхені з нагоди проведення подіумної дискусії та виставки, присвячених 100-річчю встановлення дипломатичних відносин між Німеччиною та Україною.
До складу делегації увійшли завідувач відділу історії Української революції 1917–1921 рр. Інституту історії України НАН України доктор історичних наук, професор Владислав Верстюк, провідний науковий співробітник відділу історії міжнародних відносин та зовнішньої політики України Інституту історії України НАН України доктор історичних наук, професор Ірина Матяш, професор кафедри нової та новітньої історії Одеського національного університету імені І.І. Мечникова, співголова Комісії істориків України і Німеччини Поліна Барвінська, завідувач відділу історичних студій Науково-дослідного інституту українознавства Міністерства освіти і науки України Павло Гай-Нижник та директор Чернігівського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій, заступник голови ради ГО «Сіверський інститут регіональних досліджень», позаштатний кореспондент газети «День» Володимир Бойко.
Серед запланованого на ці дні (зустрічі в Українському вільному університеті, вшанування пам’яті першого консула Української Народної Республіки в Мюнхені Василя Оренчука, відвідання могили Гетьмана Павла Скоропадського в містечку Оберстдорф тощо) важливе місце посідають наукові заходи.
Зокрема, сьогодні, 15 березня, в Генеральному консульстві України в Мюнхені відбудеться науковий круглий стіл на тему «Брестський мир та розвиток українсько-німецьких відносин у 1918–1923 рр.», присвячений діяльності першого консула Української Народної Республіки в Мюнхені Василя Оренчука та українсько-німецьким відносинам у 1918–1923 рр., а також презентація виставки з нагоди 100-річного ювілею встановлення дипломатичних відносин між Німеччиною та Україною. Цього ж дня , буде проведена подіумна дискусія «Брестський мир та його наслідки».
Виставку також презентуватимуть у холі історичного факультету Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана. Крім цього, в університеті відбудуться зустрічі зі студентами та викладачами.
Детальніше про заплановані події та значення ювілею розповідає член української делегації Володимир БОЙКО:
«100 років тому (9 лютого 2018 р. за новим стилем) Україна підписала свій перший міжнародний договір – Брестський мир із Німеччиною, Австро-Угорщиною та Османською імперією, а 9 березня того року один із найкращих німецьких дипломатів Філіпп Мумм фон Шварценштайн отримав повноваження на тимчасове ведення дипломатичних справ Німеччини в Українській Народній Республіці. Першим послом у Берліні став Олександр Севрюк, за Української Держави його змінив Федір Штейнгель. Таким чином, Україна зробила перші кроки на міжнародній арені та встановила свої перші дипломатичні відносини й отримала шанс на міжнародне визнання. Українські дипломати прийняли виклик історії й, попри зміни урядів, боролися за українську державність доступними їм засобами – навіть тоді, коли збройна боротьба була фактично завершена».
Він підкреслив, що про події минулого вирішили нагадати сучасникам українські історики. Вони звернулися з ініціативою, яку підтримав фонд Ганса Зайделя (Німеччина, Баварія), належним чином відзначити непересічні події сторічної давнини. Так виникла ідея провести круглий стіл у першому консульстві України за кордоном – у Мюнхені та подіумну дискусію в Українському вільному університеті, а наприкінці травня – на початку червня більшу за масштабом міжнародну конференцію в Україні (в Києві та Чернігові). До обговорення планують залучити істориків із обох країн, а також Австрії.
Також демонструватиметься нова виставка архівних документів «Україна та Німеччина в 1918—1923 рр., до століття встановлення дипломатичних відносин» (авторка – провідний науковий співробітник відділу Історії міжнародних відносин та зовнішньої політики України Інституту історії України НАН України Ірина Матяш). Складена двома мовами, вона розрахована водночас як на широкого українського, так і на німецького глядача. До його уваги – дипломатичне листування та офіційні заяви, урядові телеграми, міжнародні договори, закони та інші нормативно-правові акти, доповіді послів, штати консульських установ, фотографії учасників подій.
Джерело: інтернет-сайт газети «День», допис від 13.03.2018 р.
https://day.kyiv.ua/uk/article/podrobyci/iz-kym-borolysya-todi-y-chomu-0