5 квітня 2018 року у виставковій галереї Львівської національної наукової бібліотеки (ЛННБ) України імені В. Стефаника відбулось урочисте відкриття виставки з нагоди 90-річчя від дня народження відомої вченої-археолога, бібліотекознавиці, мисткині, громадської діячки, публіцистки Лариси Іванівни Крушельницької (1928–2017).
На відкритті виставки виступили генеральний директор ЛННБ України імені В. Стефаника кандидат педагогічних наук В. Ферштей, академік І. Юхновський, громадський діяч і меценат, доктор економічних наук С. Давимука, отець-ректор Українського католицького університету Б. Прах, директор Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки І. Сварник, археолог, доктор історичних наук М. Бандрівський, донька Л. Крушельницької кандидат фізико-математичних наук Т. Крушельницька, директор видавництва «Астролябія» кандидат філософських наук О. Фешовець.
Генеральний директор ЛННБ України імені В. Стефаника В. Ферштей розповів присутнім про значний внесок Л. Крушельницької у розвиток цієї бібліотеки, перетворення її на бібліотеку національного рівня. «Другий важливий напрям – її наукова робота, розбудова наукової інфраструктури, змісту напрямів наукового дослідження, національної бібліографії, національного пресознавства. Все це робилося під її керівництвом», – наголосив під час свого виступу В. Ферштей.
На виставці експонуються наукові праці й публіцистика, численні перевидання, мистецькі твори, публікації в українській і зарубіжній пресі, державні нагороди та відзнаки.
Вперше представлено десятки унікальних фотодокументів, що ілюструють життєвий і науковий шлях Л. Крушельницької, її громадську та професійну діяльність, зокрема на посаді директора академічної наукової бібліотеки (1991–2003 рр.).
Виставка експонуватиметься упродовж квітня у приміщенні головного корпусу бібліотеки за адресою: м. Львів, вул. Стефаника, 2 (з 10.00 до 18.00 год., крім суботи й неділі).
Відео з відкриття виставки можна переглянути за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=gBCuQzqOoIE
Довідково
Л. Крушельницька – єдина в світі жінка-археолог, яка організувала й успішно провела понад 50 археологічних експедицій. Їхнім підсумком стали 206 наукових досліджень, з яких опубліковано понад 170, зокрема 8 монографій. Вона відкрила та дослідила близько 60 пам’яток минулого, що принесло їй визнання як в Україні, так і за кордоном.
Наукові інтереси Л. Крушельницької охоплюють широке коло проблем археології бронзової і ранньозалізної доби Центральної та Східної Європи. Широкомасштабні дослідження пам’яток цього періоду, вперше здійснені на теренах Північно-Східного Прикарпаття і Західної Волині, збагатили археологічну науку численними новими джерелами. Вона першою провела розкопки в гірських районах Карпат, де виокремила низку осередків соляного виробництва, масштаб якого мав у стародавні часи велике економічне значення.
Визначним внеском Л. Крушельницької є обґрунтування феномену розвитку земель Прикарпаття та Волині як контактної зони і периферійної території щодо етнокультурних масивів Східної та Центральної Європи. Концептуально важливе наукове значення мають дослідження вченої на території Середнього Подністров’я і виокремлення нею Непоротівської групи пам’яток, котра репрезентує західні окраїни Чорноліської культури.
За інформацією ЛННБ України імені В. Стефаника