Навіщо вивчати астрономію в школі? Як стати науковцем і досягти успіху в цій професії? Чого наразі бракує українським ученим і як розвивається наша наука? В який спосіб визначаються морфологічні типи галактик? На ці й інші запитання відповіла молода вчена-астрофізик, науковий співробітник відділу позагалактичної астрономії та астроінформатики Головної астрономічної обсерваторії НАН України кандидат фізико-математичних наук Дар’я Добричева в інтерв’ю медіа-платформі сучасної журналістики «НовіМедіа.pro».
|
«…на сьогодні я працюю над тим, щоб навчити машину розпізнавати типи галактик. Наприклад, коли ви гуляєте лісом, ви можете сказати, що це молоде дерево, а там – старе, в той час коли ви присіли на пеньок, що колись був деревом. І це все ви робите візуально очима. Я працюю з даними Слоанівського цифрового огляду неба, телескоп якого розташований у Нью-Мексико, США. Щоночі телескоп сканує небо і зберігає близько 200 Гб даних. Приблизно один раз на рік усі дані викладаються у відкритий доступ. Переглянути всі галактики очима і визначити їхній тип стає просто неможливим. Тому ми звертаємось до методів машинного навчання, щоб навчити машину робити це за нас», – розповідає про свою роботу вчена.
«…не секрет, що наука у нас фінансується не в повному обсязі. Але я впевнена, що ми рухаємось у правильному напрямі і бачу лише позитивні зміни в нашій країні. Тепер можна шукати й отримувати стипендії та гранти іноземних або міжнародних наукових організацій. Коли науковці їдуть за кордон – це добре для світової науки, тому що вони отримують безцінний досвід співпраці в міжнародних проектах, підвищуючи свою професійність і світогляд. Не зовсім добре, коли науковці не повертаються назад до України. Але над цим повинна працювати влада, забезпечуючи гарними робочими місцями свої громадян. «Риба шукає, де глибше, а людина, де ліпше»», – переконана Дар’я Добричева.
Повна версія інтерв’ю доступна за посиланням: http://novimedia.pro/publications/kriz-terny-do-zirok-dar-ya-dobrycheva-pro-zhinok-v-astronomiji/?fbclid=IwAR3EoefTh8Of-C7-k4IPYtWGT83SrawOFBYZiBJoBW6IRVFeZKkyftISj7Y.
P.S. Додатково про дослідження, якими займається кандидат фізико-математичних наук Дар’я Добричева, читайте в одному з наших попередніх матеріалів.