Про те, чим займаються вчені-астрономи, і як це – бути жінкою-науковцем в Україні – Інтернет-проекту «WOMO» розповіла старший науковий співробітник лабораторії фізики малих тіл Сонячної системи відділу фізики субзоряних та планетних систем Головної астрономічної обсерваторії НАН України кандидат фізико-математичних наук Олександра Іванова.
«Астрономія охоплює великий спектр досліджень, починаючи від вивчення атмосфери Землі й закінчуючи чорними дірами, включно з галактиками зорями та малими тілами Сонячної системи. Я безпосередньо вивчаю фізику комет. Комети – це дуже цікаві й неповторні тіла в нашій Сонячній системі, які, можливо, зародили життя на нашій планеті. <…> Комети цікаві з точки зору вивчення еволюції нашої Сонячної системи за рахунок того, що вони зберегли первісний матеріал, із якого формувалася наша Сонячна система, практично незміненим. І, крім того, зараз дуже активно розвиваються програми з астероїдно-кометної небезпеки – щодо дослідження об’єктів, які зближуються із Землею», – пояснила вчена.
|
Вона також із жалем констатувала, що вітчизняна наукова сфера наразі перебуває в досить скрутному становищі: «Мені ніколи не нудно на роботі, це щастя – любити свою роботу. Мінуси тільки в тому, що в добі 24 години, а також у фінансуванні. На жаль, у нашій країні наука зараз «стоїть із простягнутою рукою». Звичайно, потрібні реформи і новий погляд на проблеми, що накопичилися ще з радянських часів. Але якщо ми зараз втратимо більшість учених, особливо молодих, то відновити статус наукової країни буде практично неможливо. Без підтримки держави й системи грантів ми не можемо здійснювати спостереження, їздити на конференції, щоб налагоджувати наукові контакти із зарубіжними вченими і, відповідно, потім писати високо цитовані статті. Це реальність: наука тримається на наукових школах, і якщо не залучати молодь, то наша наука не матиме майбутнього. І ми не можемо продуктивно працювати лише на ентузіазмі. Це важке питання. Зараз, коли молодь масово виїжджає за кордон, аби займатися наукою, ми втрачаємо таланти, які могли би працювати на престиж і для користі своєї країни», – переконана Олександра Іванова.
Докладніше про це, а також про те, яких знань і навичок потребує фах астронома, у яких вітчизняних закладах вищої освіти готують фахівців цього профілю та що читати всім, хто цікавиться астрономією і хоче дізнатися про наукові досягнення в цій галузі, – у публікації за посиланням: https://womo.ua/aleksandra-ivanova-o-professii-astronoma/.