Головний мозок людини є унікальною за складністю живою структурою. До його складу входить понад 100 млрд нервових клітин, що співставно з кількістю зір у нашій галактиці, а кількість зв’язків між ними оцінюється в 100 трлн. Цей орган контролює функціонування нашого тіла, формує наші свідомість, пам’ять, емоції та відчуття, він робить нас унікальними й неповторними особистостями.
Щороку в березні проводиться Всесвітній тиждень мозку (Brain Awareness Week), покликаний поширювати корисні знання про будову та функціонування нашого мозку. У 2020 році він триватиме з 16 по 22 березня. Організатори Тижня мозку в Україні (Brain Awareness Week Ukraine) представлять науково-популярні демонстрації, лекції, кінопокази для школярів, студентства, наукові лекції для фахівців і всіх охочих.
ПРОГРАМА ВСЕСВІТНЬОГО ТИЖНЯ МОЗКУ В УКРАЇНІ – 2020
16-22 березня
Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України
(м. Київ, вул. Богомольця, 4)
На всі події вхід вільний
Кінодискусії #BAW
16 березня (понеділок), 18:30
Кіно та нейронауки (фільм “Айріс / Iris”).
Лектор — Ліза Забенько.
18 березня (середа), 18:30
Біполярний розлад (фільм “Збірка промінців надії / Silver Linings Playbook”).
Лектор — Вікторія Косяк.
20 березня (п’ятниця), 18:30
Розсіяний склероз (фільм “Уперед / Go Now”).
Лектор — Віктор Досенко.
Лекторій #BAW
21 березня (субота)
11:30 - Дмитро Ісаєв
“Що таке канабіноїди і чому такий галас через них”.
Канабіноїди — біологічно активні сполуки, що містяться в коноплях. Хімічно подібні речовини синтезуються і в нашому організмі. То ж корисні вони чи погані?
12:00 - Біжан Шаропов
“За лаштунками логіки, або Як мозок здійснює судження і обчислення”.
Здатність до логічного мислення є однією з рис, які найбільш разюче відрізняють Homo sapiens від інших видів. На лекції буде розказано, що науці вже відомо про те, як людський мозок реалізує цю здатність.
12:30 - Василь Нагібін
“Імунні шпигуни у мозку: тучні клітини та їхня роль у нервових захворюваннях”.
За винятком кількох окремих ділянок мозок відділений від крові та імунних клітин за допомогою гемато-енцефалічного бар'єру. Проте взаємодія між двома найменш вивченими та найбільш пластичними системами організму - імунною та нервовою - все одно відбувається, зокрема через функції так званих “тучних клітин”. Що ж це за клітини та яка їх роль в нормі та при патології нервової системи?!
13:00 - Віктор Комаренко
“Зниження ризиків або навіщо сучасній людині нейронауки”.
Сучасний світ є доволі агресивним: засилля інформації, робота в режимі 24/7, хронічний брак часу та суцільний поспіх завжди і всюди. Як можна доступно та ефективно зменшити шкоду від цього?
13:30 - Олексій Болдирєв
“Паразити мозку: нефантастичні історії”.
Прибульці, які захоплюють контроль над поведінкою людини, описані в фантастичних романах. Проте, й на нашій планеті мільйони років мешкають цілком реальні організми, які втручаються в роботу мозку тварин. Зустрічайте шедеври коеволюції!
14:00 - Віктор Досенко
“Конація - забута третина розуму”.
Когнітивні та емоційні властивості мозку усім відомі, але хто генерує бажання розуміти, вчитися, реагувати посмішкою чи гнівом? Звідки беруться мотивація та воля для досягнення мети? Що станеться, якщо ми втратимо конацію? Конаційна тупість - це абулія?
“Нервові” “Дні науки”
14:30 — 16:00
Розглянь мозок зсередини.
Мікротом та мікроскоп дозволяють побачити таємниці мозку.
Ген медузи допомагає лікувати хвороби мозку.
Зустріч із справжньою ГМО мишею.
Виміряй власну чутливість! Різні люди більш або менш чутливі до температури й болю.
А яка чутливість у тебе?
Скоротлива активність кардіоміоцитів.
Ізольовані клітини серця здатні до скорочення без "мозку".
Мозкові хвилі.
Сучасна техніка дозволяє стежити за активністю мозкових структур онлайн.
Кінодискусія #BAW
16:00
“Шизофренія” - Демонстрація та обговорення кінострічки.
“Ігри розуму / A Beautiful Mind”.
Лектор — Ірина Білоус.
Під час Всесвітнього тижня мозку також пройде Всеукраїнський нейроконкурс («Ukrainian Brain Bee»), до участі в якому запрошуються старшокласники з усіх регіонів України. Фінал змагання відбудеться у провідному науково-дослідному центрі в галузі нейронаук – Інституті фізіології ім. О.О. Богомольця Національної академії наук України в Києві. Його переможець зможе представити нашу країну на міжнародному рівні. Подробиці про конкурс, матеріали для підготовки і реєстрація – на його офіційному сайті:
http://brainbee.in.ua/?lang=uk. ***
Тиждень мозку в Україні – 2020 організовують Українське товариство нейронаук, Інститут фізіології імені О.О. Богомольця НАН України, ініціатива «Дні науки», Київський академічний університет НАН України та МОН України, портал «Моя наука» за підтримки NEUROTWIN і SfN Kiev Chapter.
Facebook-сторінка Тижня мозку в Україні – 2020 За інформацією Інституту фізіології імені О.О. Богомольця НАН України