У цьому випуску з нагоди оголошення 2020-2021 навчального року Роком математики в Україні, доктор фізико-математичних наук Іван Андронов представляє «2020 РІК У МАТЕМАТИЧНИХ ВИРАЗАХ». Валентин Бугрим інформує, що за слов’янським літочисленням «ПОКРОВИТЕЛЬ 2020 року – ПРЯДУЧИЙ МІЗГІР», а головний редактор журналу, директор ГАО НАН України академік Ярослав Яцків вітає читачів із новорічними святами та обговорює «ПИТАННЯ ДАТИ РІЗДВА ХРИСТОВОГО» з позицій історії, астрономії й релігії.
Завідувач лабораторії методологічного та інформаційного забезпечення освіти і науки астрономічної (МІЗОН-А) ГАО НАН України Іван Крячко у публікації «МИСЛИВЦІ ЗА ЕКЗОПЛАНЕТАМИ» знайомить читачів із лауреатами Нобелівської премії з фізики 2019 року ті їхнім революційним для астрономії відкриттям.
Про початок вивчення екзопланет в Україні, про наукові дослідження, про вплив на них політичної ситуації в країні, а також про особистий внесок автора у розвиток цих досліджень розповідається в останній прижиттєвій статті доктора фізико-математичних наук Володимира Захожая «СПОГАДИ ПРО ЧОТИРИ ДЕСЯТИЛІТТЯ ДОСЛІДЖЕНЬ ПРОБЛЕМИ ПОЗАСОНЯЧНИХ ПЛАНЕТ».
Міжнародний астрономічний союз у рамках святкування 100-річчя від часу свого заснування організував міжнародний проект «IAU100 Name ExoWorld». Мета проекту – звернути увагу суспільства на усвідомлення свого місця у Всесвіті та заохотити до роздумів про майбутнє планети Земля. «IAU100 NameExoWorlds» в Україні: Назви зорю і екзопланету так, щоб усім стало зрозумілим, що це імена України в Космосі» ‒ цікавий матеріал кандидатів фізико-математичних наук Ірини Вавилової та Ігоря Лук’яника про участь України в проекті, про те, як відбувався конкурс, та про його результати і переможні назви «Берегиня» для зорі (автор назви – Оксана Жикол, м. Київ) і «Тризуб» для екзопланети (автор назви – Вероніка Лобанська, м. Дніпро).
«Державі потрібен новий символ, адже символ – це духовна константа, що має об’єднувати націю. Він повинен стати естетичним вираженням ідей, що зріють у душах нового покоління» стверджує мистецтвознавець Анастасія Швидюк у статті «СИМВОЛ УКРАЇНИ-РУСІ. НАЩАДКИ ПРАБАТЬКАМ», презентуючи проект пам’ятника «Оранта-Україна» скульптора Бориса Нікончука. Проект вартий стати справжньою окрасою Києва, його новим обличчям, культурним об’єктом державного значення.
«ПРАЦІ ІВАНА ПУЛЮЯ – ДЖЕРЕЛО СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ГЕОПОЛІТИКИ (до 175-річчя від дня народження Івана Пулюя)» ‒ кандидат історичних наук Олександр Рокіцький, доктор фізико-математичних наук Василь Шендеровський, доктор технічних наук Петро Ясній звертаються до публіцистичного спадку видатного фізика, представляючи читачам журналу статтю І. Пулюя «Україна і її міжнародне політичне значення», яка не втратила актуальності за сто років.
Про діяча українського руху опору 1960‒1970 років поета Івана Світличного розповідає його друг та соратник Зиновій Антонюк в есе «ЗАЧИНАТЕЛЬ ПРАВОЗАХИСНОГО РУХУ В УКРАЇНІ (до 90-річчя від дня народження Івана Світличного)».
Академік НАПН України Володимир Мельниченко пропонує «НОВЕ ПРОЧИТАННЯ ЩОДЕННИКА ТАРАСА ШЕВЧЕНКА (Вісім Шевченкових записів, які не коментувалися зовсім або трактувалися некоректно, неточно)».
Реінтерпретації шевченкознавства окремих періодів присвячена і стаття кандидата філологічних наук Алли Калинчук «ШЕВЧЕНКОВА ТВОРЧІСТЬ У НАУКОВОМУ ОСМИСЛЕННІ ОЛЕКСАНДРА БАГРІЯ», яка розповідає про недооцінений доробок українського літературознавця, який багато років свого життя працював в Азербайджані.
У цьому номері нова публікація кандидата географічних наук Андрія Івченка «ДОМИ МОЛИТВИ ЄВАНГЕЛЬСЬКИХ ХРИСТИЯН-БАПТИСТІВ УКРАЇНИ» з серії унікальних фотокарт із зображенням храмів та інформацією про них. Баптизм – одна з найбільших за чисельністю послідовників сучасна течія протестантизму у світі. Баптистські громади існують у всіх адміністративних областях України.
«ПОГАС ОГОНЬ НА ВІВТАРІ…» ‒ нарис кандидата біологічних наук Анастасії Кундієвої присвячений пам’яті академіка НАН України Юрія Ілліча Кундієва, який понад 50 років очолював Інститут медицини праці Національної академії медичних наук України.
У 2019 році Видавничий дім «Авіцена» випустив у світ книгу члена-кореспондента НАМН України Володимира Медведя «Небайдужі думки про медицину і медиків». Книга розрахована на широке коло лікарів різних спеціальностей, але буде корисною також для тих, хто не має спеціальної освіти, але цікавиться медициною, етикою взаємин пацієнта і лікаря, юридичним захистом лікарів тощо.
Архів номерів журналу «Світогляд» Контакти:
Електронна адреса: svitoglyad_mag@ukr.net
Адреса редакції: вул. Володимирська, 54, кімн. 318. м. Київ-30, 01601
Телефон: (044) 239-63-87