У січні 2020 року вийшов із друку другий том видання «Віденський архів гетьманського роду Розумовських» (Київ, 2020, 360 с., іл.). Ґрантову підтримку проєктові надав Державний фонд фундаментальних досліджень України (нині – Національний фонд досліджень України).
Перший том видання побачив світ 2018 року. До нього ввійшли документи 1757–1799 рр., які на сьогодні зберігаються у Відні (Республіка Австрія) у приватному архіві прямого прапрапраправнука останнього гетьмана Козацької України Кирила Розумовського – Грегора Розумовського. Опубліковано службову документацію К. Розумовського (гетьманські універсали, імператорські грамоти, виписки із законодавчих актів), родинне листування (листи Кирила Розумовського до сина Андрія) та інструкцію управителю маєтностей Розумовських в Україні. Видання супроводжується коментарями, ілюстраціями та генеалогічним розписом Розумовських середини XVIII – початку ХХІ ст.
 Перший том видання |
Другим томом продовжено публікування джерел із фамільного зібрання Розумовських у Відні. Серцевину збірника становить текст тримовного панегірика «Філософія Арістотелева…», складеного на честь Олексія та Кирила Розумовських поетом, філософом, префектом Київської академії Михайлом Козачинським (1699–1755). Автор панегірика мав на меті довести спорідненість козаків Розумів/Розумовських із князями Ружинськими й обґрунтувати в такий спосіб гідність Розумовських тримати гетьманську булаву. Твір було видано Києво-Печерською друкарнею у співпраці з Львівською єзуїтською та Львівською братською друкарнями 1745 р. Над його оздобленням працювали видатні українські гравери Григорій Левицький та Іван Филипович.
У додатках до другого тому вміщено тексти пов’язаних творів Михайла Козачинського, виявлених у бібліотеках і музеях України: «Августійшей, непобідимой імператріци…» (Київ, 1744 р.), «De adventu in Ukraniam Elisabethae Petrownae…» («На прихід до України Єлизавети Петрівни…», Вроцлав, 1744), «Благоутробіє Марка Авреліа Антоніна…» (Київ, 1744; Львів, 1745), «На тріумфальних Києво-Печерських воротах…» (Київ, 1744) та «Кант в тріумфальних Києво-Печерських воротах» (Київ, 1744). Це перше академічне видання творів Михайла Козачинського.
 Другий том видання |
 Кампус Віденського університету |
У лютому 2020 р. було продовжено пошук джерел до історії роду Розумовських. Зокрема, опрацьовано фонди Австрійського державного архіву (Відень, Республіка Австрія) та Сілезького державного музею (Опава, Чеська Республіка).
 Австрійський державний архів |
22 квітня 2020 р. відбувся відкритий урок-презентація для учнів сьомого і восьмого класів Української суботньої школи у Відні та для всіх зацікавлених, під час якого аудиторія ознайомилася з історією роду Розумовських і дізналася про досвід роботи з унікальними документами з їхнього приватного зібрання. Примірники видання було подаровано бібліотеці школи та бібліотеці парафії св. Варвари Української греко-католицької церкви у Відні.
 Під час презентації у школі. Фото Яромира Бабського |
24 лютого 2020 р. у салоні Грегора Розумовського, розташованому в родинному маєтку Розумовських у Відні, відбулася презентація видання «Віденський архів гетьманського роду Розумовських» у вужчому фаховому колі. Салон є унікальним місцем, яке зберігає атмосферу початку ХХ століття і призначене для проведення зустрічей та культурних подій. Участь в обговоренні взяли власник архіву історик Грегор Розумовський, лауреат Золотої медалі імені В.І. Вернадського НАН України, професор Інституту славістики Віденського університету Міхаель Мозер, співголова Українсько-Австрійської комісії істориків, професор Інституту східноєвропейської історії Віденського університету Вольфґанґ Мюллер, громадська активістка, засновниця фестивалю української культури в Австрії «UStream» кандидат філологічних наук Олександра Саєнко, представник Австрійського Пластового осередку, член правління «Товариства української молоді Австрії» кандидат архітектури Тарас Піняжко та членкиня правління «Українського культурно-освітнього центру ім. Івана Франка» магістр соціально-економічних наук Вікторія Кеттнер. Видання отримало численні схвальні відгуки. Відзначалася важливість цієї праці не лише для студій з історії України, а й для досліджень з історії української мови та культури. Було наголошено на потребі популяризації знань про українські аристократичні роди як в Україні, так і серед українців за кордоном. Докладніше про презентацію йдеться в репортажі Марини Подзигун для онлайн-ресурсу «Ukrainian Time»:
https://ukrainiantime.org/uk/article/1582633348  Під час презентації другого тому «Віденського архіву гетьманського роду Розумовських» в родинному маєтку Розумовських у Відні |
За інформацією Інституту української археографії
та джерелознавства імені М.С. Грушевського НАН України