Кожного з нас цікавить світ навколо, а дітей – найбільше. Щоб наука запалювала вогники в очах дітей, її треба показати веселою і цікавою, вважають українські науковці. Як це зробити захопливо й не нудно? У матеріалі Анастасії Красножон, підготовленому спеціально для
“Української правди. Життя”, свої поради щодо цього дають нейробіолог
Сергій Данилов, астрофізикиня
Олена Компанієць, зоологиня
Євгенія Яніш, морська біологиня
Марія Павловська та вчений у галузях машинного навчання та штучного інтелекту
Артем Чернодуб.
"Ви можете відпустити олівець, і він впаде. Так діє сила тяжіння, яка притягує об’єкти до Землі", – так просто пропонує пояснювати гравітацію молодший науковий співробітник відділу позагалактичної астрономії та астроінформатики Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) НАН України Олена Компанієць.
"Чому ми бачимо "падаючі зірки"? – ділиться вона ж поясненням небесного явища. – У земну атмосферу часто потрапляють космічні пилинки та інші малі тіла Сонячної системи. На великій швидкості ці об’єкти сильно нагріваються через тертя. Як наші долоні гріються, якщо потерти одна об одну. Після нагрівання такі об’єкти починають світитися. А нам здається, що ніби на небі зоря впала".
"Краса не залишає байдужими, – розповідає Олена Компанієць. - Я працюю в обсерваторії, і з дитинства мене заворожує неймовірна краса космосу. Діти з цікавістю слухають про планети, зірки, галактики, особливо їх захоплюють чорні діри". Українська вчена радить батькам стати для дитини амбасадором науки. Наприклад, разом дивитися у телескоп, відвідувати природничі музеї та обсерваторії, дивитися науково-популярні передачі.
|
"Один тиждень "в полях" дає дитині стрибок у розвитку приблизно такий, як за місяць у цивілізації. Мені поталанило – я зоолог та археозоолог, а тварини та викопні рештки подобаються більшості дітей", – ділиться молодший науковий співробітник Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України кандидат біологічних наук Євгенія Яніш. На її думку, якщо дитина бачить батьків, захопленими своєю справою та дослідженнями, то вона зрештою питає: а що ж там таке цікаве? Важливо в цей момент не відштовхнути дитину, а доступною для її віку мовою пояснити, чим таким займаються батьки.
Діалог з дитиною також важливо підтримувати, наприклад, обговорюючи прочитані науково-популярні книжки. Такі розмови та пошуки відповідей на питання, на думку зоологині Євгенії Яніш, допомагають навчити дитину логічно мислити та розуміти причинно-наслідкові зв’язки.
"Треба створити навколо дитини творчу атмосферу, наповнювати її світ книжками й конструкторами. Адже невідомо, яка саме наука чи галузь "зачепить" саме вашу дитину", – розповідає науковий співробітник відділу нейротехнологій Інституту проблем математичних машин та систем (ІПММС) НАН України кандидат технічних наук Артем Чернодуб. Для майбутніх кібернетиків і спеціалістів з комп’ютерних наук вчений радить конструктор для дітей Lego Mindstorms та його аналоги. Завдяки йому діти можуть створювати та програмувати власних іграшкових роботів. Заняття для малечі з таким конструктором проводять дитячі клуби робототехніки. Разом із тим варто давати дитині свободу вибору. Адже діти не мають цікавитися тим самим, що й батьки.
Науковці радять читати разом з дітьми науково-популярні книги та переглядати відео.
Наприклад, зоологиня Євгенія Яніш рекомендує всю серію книжок Джеральда Даррелла, зокрема дві з них переведені українською мовою – "Моя сім’я та інші звірі" та "Птахи, звірі та родичі". Для дітей старшого віку – книгу "Мисливці за мікробами" Поля де Крюї. Для перегляду всією родиною корисною буде серія американських передач "Руйнівники міфів".
Астрофізикиня Олена Компанієць рекомендує почитати такі книжки: "Крута фізика" (Сара Гаттон), "Несамовита фізика" (Андрій Варламов та Лев Асламазов), "Коротка історія майже всього на світі: від динозаврів і до космосу" (Біл Брайсон), "Чорні діри та молоді Всесвіти" (Стівен Гокінг). Для перегляду – науково-популярні відео на каналі "Alpha Centauri".
З повною версією матеріалу можна ознайомитися за посиланням. Джерело: “Українська правда. Життя”, допис від 14 липня 2020 р.