У 2020 році астрономічне явище рівнодення настане 22 вересня. З цього моменту день стає коротшим, а ніч довшою.
Максим Василенко пояснює що ж таке рівнодення: «Земля обертається вздовж уявної лінії по еліптичній орбіті, яка проходить від Північного полюса до Південного полюса. Вона називається віссю, і це обертання є тим, що дає нам день і ніч». Як пояснив експерт, через нахил земної осі обертання - приблизно 23,5 градуса, Сонце завжди більше світить лише на одну з півкуль. Утім, двічі на рік воно висвітлює як Північну, так і Південну півкулі одразу. У такі дні обидві сторони планети отримують приблизно по 12 годин, тому день і ніч тривають маже однакову кількість часу. Це явище називається рівноденням. Таким чином у Північній півкулі настає астрономічна осінь, що передбачає зниження температури і скорочення тривалості дня, а у Південній - весна. У день рівнодення Сонце встає рівно на сході і заходить точно на заході.
Учений зазначив коли точно стається рівнодення: «Звичайно, рівнодення залежить від того, де ви живете. Осінь офіційно настає в 2020 році о 9:30 за східним літнім часом. Щоб дізнатись, в який саме час осінь настане у вашому районі, можна ввести своє місто на норвезькому сайті Time and date. За київським часом осіннє рівнодення настане о 16 годині 31 хвилині». Астроном розповів, що в давнину люди для визначення часу використовували цикли: річний та денний, а для точного визначення часу - прилад гномон (вертикальна палиця, яку встромляли в землю для того, аби по її тіні вимірювати час). Надалі з'явилися сонячні годинники, а давній прилад зазнав модифікацій. Науковці визначали час за допомогою довжини тіні, коли кожного дня робили засічки на землі і бачили, що максимальна довжина тіні кожного разу змінюється. Таким чином люди визначали тривалість дня. Експерт також розповів, що зміна пір року залежить не від того, що Земля знаходиться ближче чи далі від Сонця, а за рахунок нахилу осі до площини екватора. Саме тому, за словами астронома, у Північній північній влітку сонце знаходиться далі, і воно прохолодніше, ніж у Південній, а взимку - навпаки ближче. Таким чином, за словами астонома, дата осіннього рівнодення не є усталеною і варіюється щороку в межах 20-23 вересня. Як у давнину, так і зараз, люди визначали дату рівнодення, спостерігаючи за сонцем. Цього року воно припадає на вівторок, 22 вересня.
Сам термін рівнодення з'явився від латинського слова «equinoxium», що означає «рівність між днем і ніччю». Як пояснює Національна служба погоди США , приблизно однакові години дня і ночі пов'язані зі складним способом вимірювання сходу сонця та заломленням сонячного світла в атмосфері. Таким чином день триває трохи довше у вищих широтах, ніж на екваторі, оскільки сонцю потрібно більше часу довше, щоб сходити ближче до полюсів. Для справді рівного розподілу дня та ночі доведеться почекати наступного дня після офіційного рівнодення. Він називається еквілюкс і у 2020 році припадає на середу, 23 вересня.
Рівнодення відбувається на всіх планетах з нахилом осі обертання. Наприклад, на Сатурні це явище трапляється кожні 15 років, тому що Сатурн проходить орбіту Сонця за 30 років. Останнє рівнодення на Сатурні було 11 серпня 2009 року, а наступне буде 6 травня 2025 року.
Ознайомитися з повним текстом статті За інформацією порталу «Суспільне»