Графіка, заснована на даних метеорних камер 2019 року, що показує висоти на яких спалахують метеори з потоку Ґемініди. Фото з сайту ttps://blogs.nasa.gov/Watch_the_Skies/wp-content/uploads/sites/193/2020/12/Geminid_heights_2019.png. |
У статті зазначається: «Ґемініди широко визнані найкращим щорічним метеорним потоком, який можуть побачити спостерігачі зоряного неба. Потік триває з 4 по 17 грудня, а найкраща ніч для спостережень метеорів — з 13 на 14 грудня. Джерелом метеорного потоку Ґемініди є мале небесне тіло 3200 Фаетон. Його ідентифікують і як астероїд, і як ядро комети. Коли Земля проходить крізь смугу пилу або метеороїди, залишені цим небесним об’єктом, пил згоряє в земній атмосфері, створюючи метеорний потік Ґемініди. Умови спостережень ґемінід цього року сприятливі, адже в ніч максимуму потоку на небі не буде Місяця (14 грудня це яскраве небесне світило буде у фазі, яку називають новий Місяць), тому його світло не заважатиме спостерігати неяскраві метеори. Хоча максимум дії потоку припадає на нічний час з 13 грудня до ранку 14 грудня, деяку метеорну активність можна помітити до та після цих дат. Для спостерігачів Північної півкулі хороший час для спостережень — вся ніч (максимум активності має бути близько 2:00 ночі за місцевим часом), а для спостерігачів у Південній півкулі — після півночі. Усі метеори, пов’язані з потоком, мають схожі орбіти, і всі вони, як здається, походять з одного місця на небі, яке називають радіант. Ця точка на небесній сфері міститься в сузір’ї Близнюків (Gemini), звідси і назва «Ґемініди». Швидкість метеороїдів, які спричиняють явище метеорів потоку Ґемініди, становить 35000 км/с. Це в 1000 разів швидше, ніж швидкість гепарда, приблизно в 250 разів швидше, ніж найшвидший автомобіль у світі, і в 40 разів швидше, ніж куля!».
У статті також пояснюється як правильно спостерігати метеорний потік і коли для цього найкращий час.
Іван Крячко підсумовує: «Важко дати прогноз погоди в ніч з 13 на 14 грудня 2020 р. в Україні, коли буде найбільше метеорів з потоку Ґемініди. Якщо вам пощастить з погодою — раджу подивитися це астрономічне явище. Зрозуміло, зима — це не літо, але й Ґемініди — це не Персеїди! Нижче наводжу схему, що показує місце радіанта потоку Ґемініди на небесній сфері. Якщо з погодою не пощастить, то крім згаданої вище трансляції від NASA, буде прямий етер від проєкту «Віртуальний телескоп» (The Virtual Telescope Project), починаючи з 22:00 UT (з 0 год за київським часом) 13 грудня. Ясного неба й вдалих спостережень!».
Схема, що ілюструє положення радіанта потоку Ґемініди на небесній сфері. Мал. ВЦ «Наше небо». |
Ознайомитися з повним текстом статті За інформацією ресурсу «Наше небо»