В рамках Всеукраїнського форуму “Україна 30. Освіта і наука”, який тривав у Києві з 31 травня по 2 червня 2021 року, пройшла виставка науково-технічних розробок установ НАН України.
Учасниками цього виставкового заходу стали 10 установ Академії, які продемонстрували розробки із наступних напрямів:
- інформаційні технології, технології для розвитку космосу;
- нові матеріали та сучасні високоефективні технології для розвитку промисловості;
- енергетика, енергоефективність та енергоощадність;
- оборонно-промисловий комплекс;
- медицина, охорона здоров’я;
- екологія, охорона довкілля, мінерально-сировинна база;
- агропромисловий комплекс;
- суспільні та гуманітарні науки.
Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем НАН України та МОН України в рамках розділів «Медицина, охорона здоров’я» та «Оборонно-промисловий комплекс» продемонстрував такі розробки, як «Технологія високоточного знімання земної поверхні з космосу» – інформаційно-алгоритмічне забезпечення високоточної системи управління орієнтації і стабілізації супутника спостереження Землі у процесі знімання земної поверхні; «Інтелектуальна обробка текстів (NLP) для армії та спеціальних служб» для аналізу потоків новин та інших відкритих джерел з метою контролю та запобігання поширення дезінформації, ворожої пропаганди, розголошення секретних даних; «Персоніфіковані засоби цифрової медицини», що реалізують метод фазаграфії (прилади «Фазаграф» та «Фазаграф-Mobile») та використовуються для оперативної діагностики функціонального стану серцево-судинної системи на основі оригінального методу оброблення ЕКГ, що реєструється за допомогою портативних мікропроцесорних сенсорів з пальцьовими електродами; AI «РЕАБІЛІТОЛОГ» – інтелектуальна інформаційна технологія персоналізованої реабілітації рухів і мовлення після інсульту; «Smart TRENAR» – комп’ютерний програмно-апаратний комплекс діагностики та персональної реабілітації рухів і мовлення; «Комплекс інтелектуального керування безпілотними авіаційними системами для моніторингу театру бойових дій» тощо.
Інститут проблем міцності ім. Г.В. Писаренка НАН України до уваги відвідувачів виставки запропонував розробку “Прозора броня для захисту літальних апаратів –промисловий зразок лобового скла ТСК 008УО”, здійснену для потреб оборонно-промислового комплексу.
Інститут металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України в розділі «Нові матеріали та сучасні високоефективні технології для розвитку промисловості» представив трансформатори для імпульсних блоків живлення спеціального призначення, розроблені на основі стрічкових магнітом’яких матеріалів з аморфною та нанокристалічною структурою, що відповідають зразкам кращих світових аналогів.
Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАН України (розділи «Екологія, охорона довкілля, мінерально-сировинна база», «Енергетика, енергоефективність та енергоощадність») продемонстрував технології надкритичної CO2 екстракції – отримання екстрактів з рослинної і тваринної сировини в нативному вигляді (сфера застосування: фармацевтична промисловість, використання устаткування в харчовій, косметичній, електронній і хімічній промисловості) та синтезу порошків перовськіту для використання в сонячних елементах.
Інститут електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України в розділах «Медицина, охорона здоров’я», «Нові матеріали та сучасні високоефективні технології для розвитку промисловості» продемонстрував “Електрокоагулятор зварювальний високочастотний” – апарат для безкровного з’єднання та розділення м’яких живих тканин, “Переносний діагностичний комплекс для контролю параметрів підвіски контактної мережі електрифікованих залізниць CONTACT-1” для точкового контролю параметрів підвіски контактних мереж з рівня головок рейок у напівавтоматичному режимі та інші розробки.
Інститутом надтвердих матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України у рамках розділу «Нові матеріали та сучасні високоефективні технології для розвитку промисловості» була продемонстрована технологія вирощування високоякісних монокристалів алмазу.
Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України (розділ «Енергетика, енергоефективність та енергоощадність») представив «Мобільну комбіновану фотоелектричну/вітрову електростанцію, що призначена для автономного живлення/зарядки сучасної електронної апаратури в польових умовах» та «Потужний світлодіодний освітлювальний прилад з системою охолодження світлодіодів на основі теплових труб».
Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України в рамках розділу «Медицина, охорона здоров’я» продемонстрував препарат «Альфакогнітин» – засіб для покращення когнітивних функцій у людини шляхом зниження й нормалізації рівня гомоцистеїну при лікуванні та профілактиці тромботичних, серцево-судинних, судинних, мозкових, цереброваскулярних хвороб, вад вагітності та інших патологій, «Карбогемостат» – ефективний кровоспинний комбінований аплікаційний засіб для швидкої зупинки гострих судинних, капілярних та паренхіматозних кровотеч, а також апарат «ГЕЛІКОТЕСТЕР» для неінвазивної експрес-діагностики гелікобактеріозу шлунка.
Інститут фізіології рослин і генетики НАН України (розділ «Агропромисловий комплекс») представив 15 різних сортів високоврожайної пшениці інтенсивного типу універсального використання.
Український мовно-інформаційний фонд НАН України у розділі «Суспільні та гуманітарні науки» представив «Національну словникову базу України» – комплекс паперових та електронних словників української мови (серія «Словники України» (паперові та електронні варіанти), а також віртуальну лексикографічну лабораторію «Інструмент взаємодії та міжнародної співпраці» – інноваційний лінгвістичний продукт для забезпечення професійної взаємодії фахівців різних галузей у віддаленому режимі.
Організатором експозиції виступив Київський Будинок вчених НАН України.
Фото: Прес-служба НАН України
Виставка науково-технічних розробок установ НАН України очима організаторів Всеукраїнського форуму «Україна 30. Освіта і наука» (офіційні фото):