1–3 червня 2021 року відбулася наукова конференція «Зоологія в сучасному світі: виклики XXI століття», присвячена 90-річчю від часу заснування Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України. Захід пройшов у змішаному (онлайн-офлайн) форматі.
Із вітальним словом до учасників зібрання звернувся член Президії НАН України, академік-секретар Відділення загальної біології НАН України академік Володимир Радченко. Він також зачитав ювілейну адресу від Президента НАН України академіка Анатолія Загороднього та повідомив, що низка співробітників Інституту отримали відзнаки від Президії Академії за професійні досягнення і підготовку наукової зміни.
Далі присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять колег, які пішли з життя під час пандемії коронарірусної інфекції – доктора біологічних наук, професора Марини Зерової (працювала у відділі систематики ентомофагів та екологічних основ біометоду Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України), доктора біологічних наук, професора Михайла Ковтуна (працював у відділі еволюційної морфології Інституту), Івана Старовіра (працював у відділі акарології Інституту), доктора біологічних наук, професора Олександра Пучкова (завідував лабораторією наукових фондових колекцій Інституту), члена-кореспондента НАН України Ігоря Акімова (очолював Інститут).
Академік Володимир Радченко привітав Інститут зоології та учасників конференції від імені Президії НАН України і вручив нагороди відзначеним Президією вченим |
Пленарна сесія відкрилася доповіддю виконувача обов’язків директора Інституту доктора біологічних наук Віталія Харченка, присвяченою новітній історії цієї академічної установи – з моменту здобуття Україною Незалежності й до наших днів.
Виступає доктор біологічних наук Віталій Харченко |
Виконувач обов’язків заступника директора з наукової роботи Інституту член-кореспондент НАН України Валерій Корнєєв розповів про минуле та сучасність ентомотаксономічних досліджень в установі за весь час її існування. Науковці відділу систематики ентомофагів та екологічних основ біометоду Інституту поінформували про дослідження ролі паразитичних перетинчастокрилих в індукованому та природному контролі комах-фітофагів.
Член-кореспондент НАН України Валерій Корнєєв |
Під час пленарної сесії пролунали також доповіді, в яких було розкрито основні досягнення та підсумовано наукову діяльність таких підрозділів Інституту, як відділ фауни та систематики безхребетних і відділ еволюційно-генетичних основ систематики.
Доповідає завідувач відділу фауни та систематики безхребетних Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України доктор біологічних наук, професор Віталій Аністратенко |
Зоологи Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, які долучилися до конференції дистанційно, розповіли про історію зоологічних досліджень за майже два століття існування природничих кафедр університету.
Презентація харківських колег |
У межах секційних засідань конференції, які тривали онлайн, було проголошено 96 усних і представлено 24 постерні доповіді. Дистанційно у конференції взяли участь представники понад 40 наукових установ, а також Української антарктичної станції «Академік Вернадський». Особливу зацікавленість учасники заходу виявили до низки доповідей, присвячених паразитофауні, кажанам і китоподібним.
Під час перерв науковці мали змогу неформально спілкуватися й обговорювати доповіді онлайн за допомогою платформи Wonder.me.
Усі учасники конференції отримали відповідні сертифікати.
Тези представлених доповідей доступні для ознайомлення
на сайті Інституту. За інформацією Інституту зоології імені І.І. Шмальгаузена НАН України
Фото та скріншоти: Валерій Корнєєв, Тарас Пушкар, Павло Воробей