17 червня 2021 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося урочисте засідання Ради Західного наукового центру (ЗНЦ) НАН України та МОН України з нагоди 50-річчя його утворення.
У заході взяли участь Президент НАН України академік Анатолій Загородній, віцепрезидент НАН України, в. о. головного ученого секретаря НАН України академік Вячеслав Богданов, наукова та освітянська громадськість західного регіону, а також представники влади міста та області.
Під час відкриття урочистого засідання |
Відкрив засідання голова Західного наукового центру НАН України та МОН України академік Зіновій Назарчук, який коротко окреслив основні етапи розвитку ЗНЦ, розповів про історію його становлення та поділився вагомими досягненнями Центру за пів століття діяльності.
Голова Західного наукового центру НАН України та МОН України академік Зіновій Назарчук |
«Приступивши до виконання обов’язків голови ЗНЦ у 2006 році, постійно відчуваю відповідальність за збереження та примноження цих славних традицій. Для цього, насамперед, піклуємось про відповідне кадрове забезпечення. За цей час ряди Академії вдалося поповнити 12 академіками та 16 членами-кореспондентами – працівниками установ Заходу України. З них - 4 дійсних члени та 6 членів-кореспондентів Академії є науковцями закладів вищої освіти. Цим досягаємо ще однієї стратегічної цілі в роботі ЗНЦ – забезпечуємо більш тісний зв’язок академічної та освітянської науки. Стан науки визначає ступінь розвитку суспільства, його місце в сучасному світі. Ефективне використання науково-технічного потенціалу – один із вирішальних факторів розвитку економіки та зростання ефективності праці. З нагоди 50-річного ювілею Західного наукового центру я з приємністю вітаю кожного працівника, який віддає свої сили і наснагу для продовження і помноження традицій української науки!», – зазначив Зіновій Назарчук.
Президент Національної академії наук України академік Анатолій Загородній |
До усіх присутніх звернувся Президент Національної академії наук України академік Анатолій Загородній. Він розповів про віхи розвитку Західного наукового центру та наголосив на великому внеску його працівників у поступ української науки.
«Створення Центру стало вагомим підсумком багаторічного етапу формування та розвитку академічної науки в регіоні. У 40-60-х роках минулого сторіччя у Львові було організовано декілька відділів київських установ Академії наук природничого, технічного і соціогуманітарного профілю, на основі яких згодом виросли повноцінні академічні інститути. Це був період суттєвого нарощування наукового потенціалу Західного регіону, становлення академічних колективів. Визначну роль у цьому відіграли Борис Гнєденко, Георгій Карпенко, Філарет Колесса, Андрій Лазаренко, Михайло Леонов, Володимир Порфир’єв, Гурій Савін, Володимир Соболєв, Володимир Сельський, Лук’ян Ткачук, Олександр Харкевич, Михайло Шереметьєв, Йосип Штокало та багато інших відомих вчених”, - зазначив Анатолій Загородній.
Президент Академії розповів, що на початок 1971 року в регіоні вже функціонувало 17 різнопрофільних наукових установ та підрозділів Академії, в яких працювало 526 наукових співробітників, в їх числі 6 академіків і членів-кореспондентів АН УРСР, 37 докторів і 228 кандидатів наук. Окрім академічних установ, у західних областях працювало 24 вищі навчальні заклади і 34 галузеві науково-дослідні інститути.
Комплексні завдання економічного розвитку регіону потребували поглиблення координації різних секторів науки, об’єднання науковців різних галузей для вирішення практичних проблем регіонального характеру, організації тісної взаємодії науковців із органами місцевої влади. Саме цим було зумовлене прийняте у 1971 році рішення про створення Західного наукового центру Академії наук. Це також відповідало політиці Академії та її очільника Бориса Євгеновича Патона, яка послідовно проводилась, починаючи з 60-х років минулого сторіччя, щодо пріоритетного розвитку наукового потенціалу в регіонах України.
Під час свого виступу Анатолій Загородній також зазначив, що майже двадцять років Центр очолював видатний учений та організатор науки академік Ярослав Степанович Підстригач, який зробив великий внесок у становлення Центру як регіонального міжвідомчого науково-координаційного органу. За ініціативою Центру, зокрема, були запроваджені на той час нові ефективні форми інтеграції науки з виробництвом та освітою, які заслужено одержали високу оцінку найвищих органів влади України. Важливий внесок у подальший розвиток Західного наукового центру, загалом наукової, науково-виробничої та освітньої сфер західних областей в період Незалежності України зробили також голови Центру академіки НАН України Ігор Рафаїлович Юхновський та Мар’ян Іванович Долішній.
Президент НАН України акцентував, що сьогодні Західний науковий центр НАН України та МОН України координує діяльність науковців восьми областей Західної України, в яких функціонує 22 установи НАН України, понад 70 закладів вищої освіти різних форм власності та більш як 50 галузевих науково-дослідних та науково-виробничих установ. Тут сформувалися та діють відомі в нашій країні та за її межами наукові школи з математики, механіки і матеріалознавства, статистичної фізики та фізики напівпровідників, інформаційних технологій, біології та медицини, економіки, історії української культури та багатьох інших наукових напрямів.
“Досягнення науковців Західного регіону України відзначено багатьма нагородами, чимало з них стали лауреатами Державної премії України в галузі науки і техніки, іменних премій Національної академії наук України. Приємно відзначити, що нині Західний науковий центр є одним з провідних наших регіональних наукових центрів за всіма напрямами діяльності. На особливу увагу та схвалення заслуговує піклування центру про створення умов для залучення молоді до наукової праці і досягнуті разом з Львівською облдержадміністрацією, Львівською обласною радою та Львівською міською радою здобутки в цьому напрямі. Центр вишукує нестандартні підходи до підготовки молоді для наукової роботи та її подальшої підтримки,” – наголосив Анатолій Загородній.
|
У підсумку Президент НАН України зазначив:“Ми високо цінуємо здобутки науковців Західного регіону України. Свідченням цього, зокрема, стали останні вибори до складу Академії, за підсумками яких З науковці регіону стали академіками і 8 – членами-кореспондентами НАН України. Це дійсно достойне поповнення Академії! Впевнений, що результати вашої натхненої праці й надалі становитимуть вагомий внесок у зміцнення нашої держави і сприятимуть її повноправному входженню до кола високорозвинених країн світу. Бажаємо всім вам миру, міцного здоров’я, родинного щастя, подальших творчих успіхів та нових досягнень у вашій благородній і такій необхідній для України справі”.
Віцепрезидент НАН України, в.о. головного ученого секретаря НАН України академік Вячеслав Богданов |
Далі Президент НАН України Анатолій Загородній і віцепрезидент НАН України, в.о. головного ученого секретаря НАН України академік Вячеслав Богданов вручили дипломи новообраним академікам і членам-кореспондентам НАН України та інші державні й академічні відзнаки вченим Західного наукового центру.
З вітальним словом до поважного товариства також звернувся заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Іван Собко. «Розвиток України без належної освіти та науки неможливий. За ці 50 років шановне товариство науковців зробило великий внесок у розбудову нашої держави, адже інновації, що з’явились упродовж цього часу значно покращили рівень науки. Зараз важливо зберегти наукову еліту, втримати її на рідній землі та дати можливість творити в Україні. Щиро дякую за Вашу титанічну наукову працю!», – наголосив Іван Собко.
Секретар комісії з питань освіти, науки та інновацій Звенислава Мамчур від імені Львівської обласної ради привітала колектив Центру та вручила Грамоти обласної ради відомим науковцям за їх високі досягнення в розвитку вітчизняної науки. «Українська наука – це наше майбутнє, це стратегічний ресурс нашої держави та основа для її національного та економічного розвитку. Зі святом!» – зазначила під час виступу Звенислава Мамчур.
На завершення урочистостей до слова запросили першого заступника міського голови – заступника міського голови з економічного розвитку Андрія Москаленка. «У всі часи різні країни та міста змагалися за науковців, бо той, на чиєму боці наука – зрештою перемагає і задає тон усій світовій спільноті. Попереду нас чекають нові звершення та високі й амбітні цілі, а зараз я щиро дякую Вам за плідну кропітку працю», – акцентував Андрій Москаленко.
Упродовж урочистого засідання керівництво Національної академії наук України та представники влади вручили численні нагороди й подяки за плідну роботу присутнім науковцям.
Учасники урочистого засідання |
* * *
17 червня 2021 року під час візиту до Львова з нагоди урочистостей, присвячених 50-річчю утворення Західного наукового центру НАН України та МОН України, Президент НАН України академік Анатолій Загородній відвідав Інститут народознавства (ІН) НАН України.
Разом із ним до установи завітали віцепрезидент НАН України, в.о. головного ученого секретаря академік Вячеслав Богданов та голова Західного наукового центру НАН України та МОН України академік Зіновій Назарчук.
Почесні гості ознайомилися з найвизначнішими перлинами збірки Музею етнографії та художнього промислу (МЕХП) Інституту народознавства НАН України, здійснивши екскурс від часів готики, ренесансу, бароко, ампіру, бідермаєру до наших днів, через зали годинників та інтерактивної музичної експозиції, завершивши екскурсію двома залами виставки "Керамічний код Івана Левинського", які тепер функціонуватимуть у постійній експозиції.
Глибокі змістові акценти в ознайомчій розповіді для гостей розставив заступник директора з наукової роботи ІН НАН України, завідувач відділу МЕХП ІН НАН України кандидат мистецтвознавства
Андрій Клімашевський.
На фото (зліва направо): заступник директора з наукової роботи ІН НАН України, завідувач відділу МЕХП ІН НАН України кандидат мистецтвознавства Андрій Клімашевський, віцепрезидент НАН України, в.о. головного ученого секретаря академік Вячеслав Богданов, Президент НАН України академік Анатолій Загородній, директор ІН НАН України академік Степан Павлюк |
На фото: Вячеслав Богданов, Анатолій Загородній, Зіновій Назарчук, Степан Павлюк та співробітники Інституту народознавства НАН України |
На фото: Андрій Клімашевський, Степан Павлюк, Зіновій Назарчук, Анатолій Загородній, Вячеслав Богданов та співробітники Інституту народознавства НАН України |
За інформацією ЗНЦ НАН України та МОН України та Інституту народознавства НАН України