Інтернет-видання «Дзеркало тижня. Україна» опублікувало статтю провідного наукового співробітника відділу технологій альтернативних палив Інституту газу НАН України доктора технічних наук Євгена Нікітіна, присвячену синергії електроенергетики та централізованого теплопостачання в контексті декарбонізації енергетики. |
«Електроенергетика і сектор централізованого теплопостачання нині мало пов’язані між собою, за винятком теплоелектроцентралей (ТЕЦ), які виробляють електричну й теплову енергію, однак морально і фізично застаріли та втрачають обсяги збуту як електричної, так і теплової енергії. <…> На національному рівні про централізоване теплопостачання згадують тільки перед опалювальним сезоном у зв’язку з боргами та подорожчанням природного газу або з розривами труб теплових мереж, – пише вчений і додає: – Водночас в економічно розвинених країнах, зокрема у країнах — членах ЄС, реалізовується Стратегія інтеграції енергетики (EU Strategy for Energy System Integration, 2020). При цьому ключова роль відводиться сектору централізованого теплопостачання як ефективному інструменту забезпечення стабільності електроенергетики в умовах перманентного нарощування мінливої сонячної та вітрової електричної генерації. <…> Для української електроенергетики, основу якої відповідно до Енергетичної стратегії до 2035 року становлять атомні електростанції (АЕС), цілісний підхід до модернізації електроенергетики й централізованого теплопостачання є особливо актуальним. <…> …потрібно по-новому поглянути на централізоване теплопостачання, яке в нас уже є і проблему модернізації якого слід вирішувати досить швидко, бо це не лише технічна, а й гостра соціальна проблема, що стосується половини населення країни».
Автор статті розглядає такі головні синергетичні ефекти цілісного підходу до модернізації електроенергетики й централізованого теплопостачання:
- спільне вироблення електричної й теплової енергії (когенерація);
- задоволення підвищеного попиту на електричну енергію;
- зрізка піків мінливої в часі сонячної та вітрової генерації;
- електроопалення.
«Принцип такого цілісного підходу слід задекларувати в Україні на законодавчому рівні та підкріпити відповідними нормативно-методичними документами й практичними кроками, – наголошує доктор технічних наук Євген Нікітін. – Централізоване теплопостачання створювалось як елемент цілісної державної енергетичної політики. На сучасному етапі розвитку декарбонізованої енергетики інтегруюча роль централізованої енергетики зросла. Тому модернізацію цього сектору не можна розглядати тільки як завдання місцевих органів влади. Без системної підтримки на національному рівні це завдання не можна вирішити. Взаємодія центральних і місцевих органів влади є вирішальним чинником декарбонізації та підвищення енергетичної ефективності українського централізованого теплопостачання».