Професорка Київського академічного університету докторка біологічних наук Нана Войтенко пояснила як виглядає гіпоталамус та у чому його функція, зауваживши, що це – особливий орган, маленький та непарний, що велика рідкість у головному мозку. Він розташованиий під третім шлуночком в проміжному мозку і займає небагато місця – приблизно 5% всього мозку. Завдяки такому розташуванню гіпоталамус постійно контактує з третім шлуночком, де спинномозкова рідина, – так він визначає її склад та може регулювати його.
Гіпоталамус – це ніби операційний директор. Його завдання – контролювати, щоб всередині тіла все працювало правильно. Тобто його головна функція – контроль гомеостазу – сталості внутрішнього середовища. Він слідкує за складом крові, лужно-кислотним, енергетичним та температурним балансами. Наприклад, за межами організму температура може змінюватись від -40 до +40 градусів. Проте всередині організму вона має коливатися в межах одного градуса. В окремих випадках, під час хвороби, в межах 2-4 градусів. Якщо людині стає сильно спекотно, то гіпоталамус залучає передню долю, яка вмикає охолодження (потовиділення). Якщо їй холодно, то задня доля виключає передню і зберігає підвищену температуру, зменшуючи потовиділення, посилюючи тонус м'язів, звужуючи судини шкіри та провокуючи тремтіння.
Гіпоталамус складається із ядер, які контролюють різні фізіологічні процеси. Наприклад, є центр температурної регуляції, про який вже йшлося. Також існує окремий центр спраги. Він контролює водний баланс і змушує організм споживати більше чи менше води. Центри голоду та насичення також працюють всередині гіпоталамусу. Вони допомагають виділяти спеціальні нейропередавачі та гормони, які контролюють відчуття насичення (лептин) чи голоду (грелін).
Учена також розповіла про вироблення гіпоталамусом гормонів, про фактори, які можуть завадити діяльності гіпоталамусу, та про продукти харчування, які для нього корисні.
Ознайомитися з повним текстом статті За інформацією медійної платформи «LIGA.Life»