19 квітня 2022 року у форматі zoom-конференції відбулося відкрите засідання Харківського математичного товариства (голова – головний науковий співробітник Фізико-технічного інституту низьких температур ім. Б.І. Вєркіна НАН України академік НАН України Євген Хруслов), присвячене 121-й річниці з дня народження видатного математика Наума Ілліча Ахієзера.
Під час засідання було підбито результати конкурсу на здобуття стипендій Фонду ім. Н.І. Ахієзера на 2022 рік. Професор Українського Католицького Університету Ростислав Гринів виступив з доповіддю "Задачі розсіювання для одновимірних операторів Шредингера із безвідбивними потенціалами та узагальнені солітонні розв'язки рівняння КдФ".
Харківське математичне товариство було засноване в 1879 році при Харківському університеті. Важливу роль у розвитку товариства відіграла діяльність видатних математиків Олександра Ляпунова та його учня Володимира Стєклова. З 1906 року протягом наступних майже сорока років Товариство очолював відомий геометр Дмитро Синцов. У 1947 році головою Товариства стає Наум Ілліч Ахієзер, зусиллями якого математичне товариство Харкова істотно зміцнилося у багатьох аспектах, включаючи шкільну освіту: Н.І. Ахієзер був серед організаторів славетної «27-ї школи», з лав якої вийшло не одно покоління талановитих математиків, відомих у всьому світі.
У 2006 році був заснований благодійний Фонд ім. Н.І. Ахієзера, головною задачею якого є підтримка молодих математиків Харкова, починаючи від студентів 3-4 курсу, які вже встигли проявити себе як серйозні математичні дослідники. У цьому році, стипендії Фонду отримали три студенти 4-го курсу факультету математики і інформатики Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, аспірант ХНУ та молодий науковий співробітник Фізико-технічного інституту низьких температур ім. Б.І. Вєркіна НАН України.
На засіданні 19 квітня були присутні математики не лише з Харкова (які наразі перебувають як у Харкові, так і у різних містах України та за кордоном), а й з багатьох інших міст України, а також декілька всесвітньо відомих закордонних учених, серед яких Barry Simon та Fritz Gesztesy.
Організатори заходу сподіваються, що розширений формат засідань математичних товариств України (Харківського, Київського, Львівського) стане традиційним майданчиком для зустрічей українських математиків.
За інформацією Відділення математики НАН України