З глибокою скорботою сповіщаємо, що 29 червня 2022 року на 82-му році життя помер видатний учений у галузі біоорганічної та медичної хімії, педагог і організатор наукових досліджень, доктор хімічних наук, професор, академік НАН України, почесний член Академії наук Молдови Сергій Андрійович Андронаті.
|
Сергій Андрійович народився 19 вересня 1940 р. в Одесі. Вищу освіту здобув в Одеському державному університеті ім. І.І.Мечникова (за фахом «хімік-органік»), де і працював до 1972 р. на посадах викладача і заступника декана хімічного факультету. З 1972 р. розпочав свою діяльність у Фізико-хімічному інституті ім. О.В.Богатського НАН України – старшим науковим співробітником, завідувачем відділу, заступником директора з наукової роботи. З 1984 до 2020 р. обіймав посаду директора інституту. У 1998–2018 рр. був головою Південного наукового центру НАН України та МОН України і водночас завідувачем кафедри фармацевтичної хімії Одеського державного університету ім. І.І.Мечникова. Здійснював наукове керівництво Хіміко-фармацевтичним навчально-науково-виробничим комплексом НАН і МОН України. З 2021 року – радник при дирекції і почесний директор Фізико-хімічного інституту ім. О.В.Богатського НАН України.
На основі фундаментальних досліджень С.А. Андронаті і його співробітників у співдружності з фармакологами створено високоефективні лікарські препарати: перший вітчизняний анксиолітичний, снодійний і протисудомний засіб «Феназепам» (таблетки, розчини для ін’єкції), анксиолітичний препарат денної дії «Гідазепам», перший у світі оральний індуктор ендогенного інтерферону «Аміксин», що має широкий спектр противірусної активності, оригінальний снодійний і анксіолітичний препарат Левана® ІС (Циназепам). Організовано їх промислове виробництво в Україні для використання в медичній практиці всередині країни та за її межами.
С.А. Андронаті створив в Одесі наукову школу в галузі біоорганічної і медичної хімії. Був науковим консультантом 4 докторських і керівником 31 кандидатської дисертації. У співавторстві з Сергієм Андрійовичем видано 9 монографій, понад 600 наукових статей, він є власником понад 125 патентів і авторських свідоцтв на винаходи.
С.А. Андронаті – лауреат Державної премії СРСР в галузі науки та техніки (1980) і Державної премії України в галузі науки та техніки (1991), премії президентів академій наук України, Білорусі і Молдови (1998), премії НАН України імені А.І.Кіпріанова (2010). У 1990 р. йому присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України». Держава високо оцінила наукові здобутки Сергія Андрійовича, нагородивши його орденами «Знак пошани» (1981), «Дружби народів» (1986), «За заслуги» трьох ступенів (2000, 2015, 2016), Почесною грамотою Кабінету Міністрів України (2002). Серед академічних нагород – відзнаки НАН України «За наукові досягнення» (2007), «За підготовку наукової зміни» (2010), Пам’ятна відзнака НАН України на честь 100-річчя Національної академії наук України. Він отримав також відзнаку імені Дмитра Кантимира Академії наук Молдови (2010) та Почесну відзнаку міського голови імені Г.Г.Маразлі.
Світла пам’ять про Сергія Андрійовича назавжди залишиться у серцях його рідних, друзів, учнів, колег, співробітників інституту, всіх, хто знав і спілкувався з цією доброю, відповідальною та справедливою людиною, справжнім громадянином і патріотом.
Вічна і світла йому пам’ять!