Відділення фізики і астрономії НАН України з глибоким сумом сповіщає, що 2 листопада ц.р. на 79-му році пішов із життя відомий учений у галузі радіофізики і радіоастрономії, лауреат Державної премії УРСР в галузі науки і техніки, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат премії ім. М.П. Барабашова НАН України, кавалер ордену «За заслуги» III ступеня, завідувач відділу Радіоастрономічного інституту НАН України, академік НАН України, професор Валерій Михайлович Шульга.
В.М. Шульга народився 16 серпня 1944 року в м. Красноград Харківської області. У 1966 р. з відзнакою закінчив Харківський державний університет імені О.М. Горького (нині – імені В.Н. Каразіна) за спеціальністю «радіофізика і електроніка» та продовжив навчання в аспірантурі цього університету. По закінченні аспірантури працював в Інституті радіофізики і електроніки НАН України та з 1972 р. викладав у Харківському державному університеті. З 1986 р. працював у Радіоастрономічному інституті (РІ) НАН України, де пройшов шлях від завідувача лабораторії до заступника директора з наукової роботи. З 2016 року й донині працював завідувачем відділу міліметрової радіоастрономії РІ НАН України.
4 грудня 1997 року Валерія Михайловича Шульгу обрали членом-кореспондентом НАН України, а 6 травня 2006 року – академіком НАН України.
Валерій Михайлович першим провів експериментальні дослідження спін-фононних взаємодій у парамагнетиках із домішками іонів групи заліза на надвисоких частотах при наднизьких (до 0,05 К) температурах, відкрив існування в цих системах явища перегріву фононів і знайшов свідчення впливу класичної дипольної та обмінної взаємодій на процеси, що визначаються спін-фононним зв’язком.
За участю В.М. Шульги розроблено найбільш високочастотні квантові підсилювачі (мазери) на частоти 45 ГГц та 95 ГГц з рекордними характеристиками, за що його в складі колективу виконавців у 1989 році відзначено Державною премією УРСР в галузі науки і техніки. Він започаткував в Україні спектральні дослідження Галактики у міліметровому діапазоні довжин хвиль.
Останніми роками його наукові інтереси поширилися на космологічні проблеми: склад і розвиток Всесвіту, існування темної матерії та темної енергії. В.М. Шульга розпочав новий напрям досліджень сезонних змін стану атмосфери Землі на висотах стратосфери та мезосфери за параметрами молекулярного випромінювання у міліметровому діапазоні.
У 2001 році за серію робіт «Дослідження спектрів та змінності космічного радіо-випромінювання в міліметровому діапазоні на радіотелескопі РТ-22» Валерія Михайловича відзначено премією імені М.П. Барабашова. У 2008 році його нагородили Орденом «За заслуги» III ст.
В.М. Шульга – автор понад двохсот наукових праць, опублікованих у провідних фахових журналах світу, і співавтор трьох патентів. Він очолював Наукову раду Відділення фізики і астрономії НАН України з проблеми «Астрономія і астрофізика», був членом Експертної ради МОН України з питань проведення експертизи дисертаційних робіт із фізики й астрономії, офіційним представником НАН України в Міжнародному центрі науки майбутнього Цзілінського університету (КНР). Очолював Комісію при Харківській обласній державній адміністрації з присудження Премії у галузі фізики і астрономії ім. К.Д. Синельникова для видатних і молодих науковців Харкова.
Інтенсивну наукову працю В.М. Шульга поєднував з активною науково-організаційною та педагогічною діяльністю. Понад 30 років він керував відділом міліметрової радіоастрономії у РІ НАН України, 17 років працював заступником директора цього Інституту з наукової роботи.
Усе життя Валерій Михайлович Шульга присвятив вірному служінню науці. Своїм творчим доробком він збагатив світову й вітчизняну науку в галузі радіофізики і радіоастрономії.
Висловлюємо щире співчуття рідним, близьким і колегам покійного у зв’язку з цією непоправною втратою.
Президія Національної академії наук України
Відділення фізики і астрономії НАН України
Радіоастрономічний інститут НАН України