З глибоким сумом сповіщаємо, що 26 грудня 2022 року на 83-му році пішов із життя відомий учений у галузі механіки деформівного твердого тіла і динаміки та міцності машин, головний науковий співробітник Інституту проблем міцності ім. Г.С.Писаренка НАН України, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державних премій УРСР та України в галузі науки і техніки, премій НАН України ім. О.М. Динника та ім. Г.С. Писаренка, доктор технічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Володимир Олександрович Стрижало.
Володимирові Олександровичу належить значний внесок у розвиток вітчизняної науки: оригінальні дослідження циклічної міцності й особливостей деформування і руйнування матеріалів за екстремальних високотемпературних (до 2000 К) і низькотемпературних (від 4,2 К) умов навантаження.
З його ім’ям пов’язаний розвиток одного з найменш вивчених напрямів механіки – малоциклової втоми, а також розроблення теорії прогнозування міцності та довговічності конструкційних сплавів за умов циклічної повзучості, що має суттєве практичне значення для оцінювання граничного стану конструкцій нової техніки (космос, ядерна і термоядерна енергетика). В.О. Стрижало разом з учнями розробив низку методів неруйнівного контролю, зокрема на основі використання явища акустичної емісії для оцінювання технічного стану й прогнозування залишкового ресурсу матеріалів і елементів конструкцій у процесі їх експлуатації; методи оцінювання тріщиностійкості листових конструкцій із поверхневими дефектами за низькочастотного навантаження; методи врахування низькотемпературного зміцнення матеріалів в умовах глибокого (до 4,2 К) охолодження при розрахунках на міцність кріогенних конструкцій, які останнім часом знаходять широке застосування в ракетно-космічній техніці, кріогенному машинобудуванні й у процесі створення нового покоління надпровідних електромагнітних систем.
Результати досліджень, виконаних за наукового керівництва В.О. Стрижала, дозволили показати, що під дією імпульсних електромеханічних полів в умовах глибокого охолодження відбувається пластифікація металів і знижується їхній опір зовнішнім навантаженням, що проявляється у нейтралізації низькотемпературного зміцнення сплавів за близьких до абсолютного нуля значень температури. Результати цих досліджень дозволили оптимізувати методи розрахунку напружено-деформованого стану та міцності елементів надпровідних електромагнітних систем.
Завдяки В.О. Стрижалу отримано результати досліджень малоциклової втоми і циклічної повзучості за складного напруженого стану в умовах непропорційного навантаження. На їхній основі сформульовано нові методи розрахунку пружно-пластичного деформування металів при довільних траєкторіях складного навантаження, обґрунтовано нові критерії граничного стану і запропоновано способи прогнозування довговічності елементів конструкцій.
Результати досліджень Володимира Олександровича узагальнено у понад 400 наукових працях, численних авторських свідоцтвах, патентах на винаходи, нормативних документах і стандартах. Його учні успішно працюють у наукових установах і закладах вищої освіти України й зарубіжжя.
Наукова громадськість, колеги, друзі й учні щиро сумують з приводу смерті Володимира Олександровича та висловлюють співчуття його рідним і близьким.
Прощання із членом-кореспондентом НАН України В.О. Стрижалом відбудеться 27 грудня о 10:00 в Інституті проблем міцності ім. Г.С. Писаренка НАН України (вул. Тимірязєвська, 2, м. Київ).