Відновлювана енергетика в Україні була започаткована в 80-ті роки минулого століття в Київському політехнічному інституті за ініціативи ректора, чл.-кор. НАН України Г. І. Денисенка. Під його керівництвом було організовано науковий відділ комплексних енергетичних систем на основі відновлюваних джерел енергії. Необхідно відзначити, що комплексний підхід до використання енергії відновлюваних джерел із застосуванням акумуляторів теплової та електричної енергії на ті часи був застосований уперше в Радянському Союзі. У результаті діяльності відділу було отримано значний науковий доробок. Надзвичайно важливим було те, що всі науково-технічні розробки проходили апробацію на полігоні “Десна”, побудованому біля с. Крехаєво на межі Київської і Чернігівської областей. З 1987 р. відділ продовжив роботу в даній галузі в Інституті електродинаміки НАН України.
В Україні наукові дослідження в області відновлюваної енергетики були зосереджені майже цілком у Національній академії наук України - Інституті електродинаміки НАН України, Інституті технічної теплофізики НАН України, Інституті проблем машинобудування НАН України, Інституті загальної енергетики НАН України, Інституті вугільних енерготехнологій НАН України, де виконувались дослідження й розробки технологій та оснащення для використання сонячної і вітрової енергії, енергії біомаси, геотермальних вод, енергії малих річок.
За існуючих умов організації і фінансування обсяг, рівень і результативність цих досліджень і розробок (за наявності певних успіхів) не відповідали ні світовому рівню, ні вимогам часу. Тому в грудні 2003 р. у складі Відділення фізико-технічних проблем енергетики НАН України з метою подальшого розвитку і координації досліджень у галузі відновлюваних джерел енергії та забезпечення використання їх результатів було створено Інститут відновлюваної енергетики (ІВЕ) НАН України, який об’єднав окремі напрямки розвитку відновлюваної енергетики в єдиний цілеспрямований комплекс.
Основними напрямками науково-технічної діяльності ІВЕ НАН України є такі: технології та системи комплексного використання відновлюваних джерел енергії; фізико-технічні основи процесів перетворення й використання сонячної енергії; наукові основи перетворення та використання енергії вітру; теплофізичні основи використання геотермальної енергії; наукові основи процесів перетворення та використання енергії малих річок та морів; наукові основи перетворення та використання відновлюваних органічних енергоносіїв.
Головний напрямок фундаментальних і прикладних досліджень ІВЕ НАН України - створення комплексних систем енергопостачання на базі відновлюваних джерел енергії: енергії вітру, сонячної енергії, гідроенергетичних, геотермальних ресурсів та відновлюваних органічних енергоносіїв. Задачі ІВЕ НАН України полягають у здійсненні фундаментальних і прикладних досліджень з метою одержання нових наукових знань в області фізико-технічних проблем відновлюваної енергетики, спрямованих на формування перспективних напрямків освоєння енергії нетрадиційних і відновлюваних джерел, перетворення та стабілізацію параметрів енергії, підвищення ефективності та надійності процесів перетворення енергії, автоматизацію й оптимізацію режимів енергетичних систем на основі відновлюваних джерел.
Сфера наукових досліджень інституту охоплює практично всі основні напрямки освоєння енергії відновлюваних джерел, у тому числі їх комплексне використання.