Центр практичної інформатики при Президії АН України було створено розпорядженням Президії № 548 від 12.03.1993 р. Основною метою діяльності на момент створення було надання консультаційних послуг по впровадженню сучасних інформаційних технологій Президії та установам АН України. Першим директором Центру стає працівник інституту кібернетики В.М. Глушкова НАН України, Сібірцев Валерій Георгійович.
З плином часу роль ЦПІ починає рости від консультанта до системного інтеграторара інформаційно-комунікаційних інструментів корпоративного рівня. Реєструється домен nas.gov.ua. У будинку Президії з’являється перша низькорівнева локальна мережа комп’ютерів. Побачила світ перша версія сайту Національної академії наук України в вигляді набору примітивних статичних веб-сторінок.
З 05.03.2001р. директором Центру практичної інформатики НАН України стає Платонов Олександр Дмитрович. За його правління починається новий етап в інформатизації будинку Президії НАН України та Академії в цілому. Створюється база мережевого обладнання, користувачів, груп та політик безпеки на основі Microsoft Active Directory. Вводиться в експлуатацію файловий сервер, що значно поліпшує процеси обміну документацією в будинку Президії.
У 2002 – 2003 роках за активної участі Центру відбувається перебудова та комп’ютеризація залу засідань Президії НАН України. Він був обладнаний за останнім словом техніки на той момент, майже не втратив своєї актуальності і працює по цей день.
З 2003 року разом зі стрімким ростом кількості комп’ютерного обладнання та переходом від ери друкарських машинок в еру ПК в Президії починається розбудова структурованих кабельних систем (СКС) в корпусах будинку Президії. Згідно постанови Бюро Президії № 99 від 14.04.2003 р., організацію робіт, проектування та введення в експлуатацію СКС було покладено на ЦПІ.
З 2007 року починає працювати корпоративна пошта на базі Microsoft Exchange та інтерактивна корпоративна система аудіо-відео зв’язку - Microsoft Communicator. Центр починає надавати невеликі сервіси усім установам НАН України. Користувачами корпоративної пошти та засобів комунікації стають керівні кадри установ НАН України. Головний портал отримує нову технічну платфлрму - Microsoft SharePoint 2007 та відповідно оновлений дизайн і інформаційне наповнення. Створюються сайти Фестивалю науки тощо.
У 2011-2012 роках створюється нова версія Головного порталу НАН України. Контент сайту типізується та структурується по формах вводу даних. Відбувається перехід від формування контенту на статичних HTML-сторінках до стандартизованих типових сайтів з використанням списків SharePoint та запиту вмісту. Розробляються прототипи карток суб’єктів (установи, кадри, колегіальні органи, новини тощо) НАН України.
У 2013 році було розроблено сайт конференції НАНИС-2013, який мав гостьову реєстрацію з автоматизованим сервісом завантаження та представлення матеріалів конференції. В 2014 році велись роботи по обліку та представленні наукових заходів на порталі НАН України, які дали змогу організаціям НАН України самостійно формувати даний розділ порталу. Ці успіхи стали поштовхом до виникнення ідеї створення єдиної централізованої загальноакадемічної багатокористувацької системи обліку та представлення даних.
В 2015 році створюється цифровий ресурс XRM НАН України на базі Microsoft Dynamics CRM 2015. В ньому було створено цифрову модель системи суб’єктів НАН України та наповнено її даними порталу та річного звіту академії наук. Створюється Корпоративний портал НАН України з авторизованим доступом для представлення відомостей, статистики та різноманітної аналітики з XRM. Разом з тим відбувається радикальна трансформація Головного порталу НАН України та суміжних сайтів – вони втрачають статус автономних, не зв’язаних між собою рішень та починають відображати з публічні відомості з централізованого ресурсу XRM НАН України.
З 2016 року наукові установи НАН України отримують можливість вносити дані в XRM НАН України тим самим автоматично формуючи вміст публічного та корпоративного порталів НАН України. Розширюється модель даних та з’являються додаткові сервіси по внесенню відомостей до централізованого ресурсу. Фактично кожен працівник НАН України з обліковим записом отримав можливість вносити відомості до XRM НАН України, котрих на той момент було близько 10 тис. і їх кількість стрімко росла.
У 2018 році особливу увагу було приділено представленню накопичених даних про Академію у історичному розрізі, що дає змогу бачити не тільки її поточний стан, але і прослідкувати вікову історію формування НАН з дня її заснування. Відбувся перший етап інтеграції ресурсу «Наукові публікації та видавнича діяльність НАН України» в структуру Головного порталу, що дало змогу представити книжкові видання на сайтах установ, відділень наук та персональних сайтах осіб, що створювали ці видання.
З 2019 року почались роботи по цифровізації оренди майна НАН України, у зв’язку з чим можливість вносити дані в XRM отримала значна кількість не наукових установ НАН України. В 2020 з прийняттям президентом НАН України, Загороднім А.Г., курсу на повномасштабну інвентаризацію всього майнового комплексу НАН України, кількість залучених установ тільки зросла. Таким чином майже всі організації НАН України (близько 350) отримали можливість вносити відомості та автоматично формувати вміст публічного та корпоративного порталів, а також користуватись усіма цифровими ресурсами НАН України.
Постановою Президії НАН України № 249 від 7 липня 2021 року Центр практичної інформатики НАН України було ліквідовано. Кадрова чисельність установи становила 6 чоловік. Правоприєником центру було визначено Інститут програмних систем НАН України. На момент ліквідації ЦПІ займався:
- адмініструванням домену nas.gov.ua;
- адмініструванням активного каталогу НАН України;
- адмініструванням мережевих фаерволів;
- адмініструванням корпоративної пошти nas.gov.ua (Exchange Server);
- адмініструванням загальноакадемічної внутрішньокорпоративної системи для аудіо та відео конференцій (Skype for Business);
- наданням хостинг послуг для внутрішньокорпоративної системи обліку тематики (РІТ НОД НАН України);
- обслуговуванням внутрішніх систем обліку даних Президії НАН України;
- адмініструванням корпоративного файлового серверу;
- адмініструванням Головного порталу НАН України та інших публічних суміжних сайтів (SharePoint 2019 та старше);
- адмініструванням Корпоративного порталу НАН України (SharePoint 2019);
- адмініструванням централізованого ядра структурованих даних XRM НАН України (Microsoft Dynamics 365);
- розробкою цифрових стандартів обліку даних НАН України;
- розвитком загальноакадемічної цифрової інфраструктури обліку та представлення даних.