4 вересня 2023 року відбулася зустріч віцепрезидента НАН України академіка Сергія Пирожкова з Головою Бюро ЮНЕСКО в Україні К’ярою Децці Бардескі та національною координаторкою з питань культури Бюро ЮНЕСКО Юлією Федів.
|
У зустрічі також взяв участь начальник відділу ЮНЕСКО МЗС України Артур Оганов. Від Національної академії наук України були присутні: заступник директора з наукової роботи Інституту історії України НАН України член-кореспондент НАН України Геннадій Боряк, директор Інституту археології НАН України член-кореспондент НАН України Віктор Чабай, заступник Генерального директора з наукової роботи Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського кандидат історичних наук Юрій Ковтанюк, старша наукова співробітниця Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України кандидат філологічних наук Мирослава Карацуба, заступник голови Робочої групи НАН України щодо співпраці з ЮНЕСКО, віцепрезидент Міжнародної координаційної ради програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» кандидат фізико-математичних наук Павло Черінько.
|
На початку зустрічі академік Сергій Пирожков розповів про тривалу історію успішних взаємин Академії та ЮНЕСКО за різними напрямами, наприклад, за такими науковими програмами як «Людина і біосфера», «Інформація для всіх», Міжнародна гідрологічна програма, з Міжурядовою океанографічною комісією. Представники Академії входили до складу робочих груп з розробки основоположних документів цих програм та багаторазово обиралися до їх керівних органів. Також співпраця Академії та ЮНЕСКО здійснюється за Програмою L’ORÉAL-ЮНЕСКО «Для жінок у науці».
|
Голова Бюро ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі, у свою чергу, повідомила, що з початку повномасштабного вторгнення рф є три головні напрями роботи ЮНЕСКО в Україні – освіта, культура та безпека журналістів. Нині організація вже розпочала роботу над конкретними проєктами, зокрема, мобілізувала фінансову підтримку для Одеського археологічного музею, який постраждав від російських ракетних обстрілів наприкінці липня цього року. Також ЮНЕСКО тісно співпрацює та підтримує дослідження Інституту археології НАН України.
Вона наголосила, що у подальшій роботі важливо зосередити увагу саме на людях, зокрема, вчених: «Ми вбачаємо першочергову задачу в тому, щоб підтримувати конкретних людей».
Ще одним пріоритетним напрямом діяльності для ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі назвала захист біосфери, особливо з урахуванням жахливих наслідків катастрофи на Каховській ГЕС.
Національна координаторка з питань культури Бюро ЮНЕСКО Юлія Федів наголосила, що першочергове завдання полягає в оцінці, інвентаризації та створенні реєстру пошкоджених внаслідок військових дій об’єктів культурної спадщини.
Член-кореспондент НАН України Віктор Чабай зазначив, що науковці Інституту археології вже провели моніторинг постраждалих об’єктів археологічної спадщини Київської та Чернігівської областей, а до кінця року завершать таку роботу у Сумській області.
Також в Інституті створено експедицію для проєкту «Каховка», яка буде працювати у Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській та Миколаївській областях для порятунку археологічних пам’яток, затоплених внаслідок руйнування дамби на Каховській ГЕС.
|
Член-кореспондент НАН України Геннадій Боряк розповів про об’єкти культурної спадщини, що зберігаються в установах Академії – безцінні рукописні і книжкові фонди двох національних бібліотек, фонди академічних музеїв, передусім – національного рівня, рукописні та архівні колекції низки інших установ, які вимагають першочергових зусиль для їх захисту та убезпечення. Зокрема, створення належних умов зберігання вимагає архівна колекція відділу рукописів бібліотеки – це майже 150 тис. одиниць зберігання ХІ–ХХ ст., що нараховують 8 мл. аркушів документів і пам’яток. Також він коротко поінформував про багаторічну копітку роботу вчених Інституту історії України НАН Українт над грандіозним проєктом створення фундаментального Зводу пам’яток історії і культури України. Нині у співпраці з Міністерством культури та інформаційної політики України Інститут провадить реєстрацію та опис зруйнованих і пошкоджених об’єктів культурної спадщини.
|
Заступник Генерального директора з наукової роботи Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського кандидат історичних наук Юрій Ковтанюк розповів про потреби для захисту унікальних і цінних об'єктів наукового та культурного надбання України, представлених у колекціях бібліотеки.
Старша наукова співробітниця Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України кандидат філологічних наук Мирослава Карацуба описала архівні наукові фонди рукописів та фонозаписів з фольклористики, етнології, музикознавства, театрознавства та історії образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва, які знаходяться в інфраструктурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології.
У своєму виступі Павло Черінько подякував ЮНЕСКО за відкриття офісу в Україні у надзвичайно складний для нашої держави час та висловив упевненість в тому, що візит пані Бардескі до НАН України сприятиме подальшому зміцненню співпраці науковців Академії і ЮНЕСКО за всіма напрямами діяльності Організації.
Підсумовуючи зустріч учасники погодились із необхідністю виокремити конкретні напрями, в рамках яких буде відбуватися подальша співпраця Національної академії наук України та Бюро ЮНЕСКО в Україні.
Фото: Пресслужба НАН України