27 листопада 2020 року під головуванням Президента НАН України академіка Анатолія Загороднього у режимі відеоконференції відбулося чергове засідання Президії НАН України.
На початку засідання Президент НАН України академік Анатолій Загородній відзначив, що це засідання відбувається у дуже знаковий день для Академії – 102-ї річниці від дня заснування Національної академії наук України, а також день народження академіка Бориса Євгеновича Патона.
Далі було заслухано дві доповіді.
Із науковою доповіддю «Про концепцію Державної цільової науково-технічної програми комплексних досліджень клімату України до 2030 року» виступив директор Українського гідрометеорологічного інституту (УкрГМІ) ДСНС України та НАН України член-кореспондент НАН України Володимир Осадчий.
Він зазначив, що забезпечення сталого соціально-економічного розвитку України та збереження якості навколишнього середовища шляхом виявлення та мінімізації ризиків, пов’язаних з кліматичними змінами, для соціальної сфери, галузей економіки і природних екосистем вимагає реалізації широкого кола комплексних заходів на державному рівні.
Зокрема необхідним є створення Державної цільової науково-технічної програми комплексних досліджень клімату України до 2030 року. Проєкт концепції такої програми розробили фахівці УкрГМІ ДСНС України і НАН України за участі низки вчених інших установ Академії й із залученням спеціалістів зацікавлених міністерств та відомств.
Представлена Концепція Державної цільової науково-технічної програми комплексних досліджень клімату України до 2030 року визначає методологічну основу та шляхи створення в рамках єдиної державної програми сучасного високотехнологічного комплексу моніторингу кліматичних параметрів і технологій адаптації природних та природно-антропогенних систем до зміни клімату.
У обговоренні доповіді взяли участь заступник керівника служби з питань економічної безпеки – керівник управління з питань екологічної та енергетичної безпеки Апарату РНБО України Максим Шойко, заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Ірина Ставчук, перший заступник Голови Державного агентства водних ресурсів України Олексій Кузьменков, академіки НАН України Яків Дідух, Ярослав Яцків, Володимир Радченко, Зіновій Назарчук та член-кореспондент НАН України Олександр Хіміч.
Заслухавши та обговоривши наукову доповідь, Президія НАН України схвалила розроблену Концепцію та затвердила УкрГМІ ДСНС України та НАН України головною установою Національної академії наук України з подальшого розроблення Державної цільової науково-технічної програми комплексних досліджень клімату України до 2030 року, наукового супроводу реалізації та впровадження результатів її виконання.
Із доповіддю «Введення в дію радіотелескопа РТ-32 – нові можливості вітчизняної радіоастрономії та космічної навігації» виступив директор Радіоастрономічного інституту НАН України член-кореспондент НАН України Вячеслав Захаренко.
Більше 20 років широке коло досліджень проводилось на одному з найбільших радіотелескопів світу – 70-метровій антені Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України біля Євпаторії. Ця антена з 2014 року дотепер знаходиться на тимчасово окупованій території України, тому виникла необхідність побудови її аналогу на території України.
У створенні радіотелескопа РТ-32 було задіяно Національний центр управління та випробувань космічних засобів ДКА, Радіоастрономічний інститут НАН України, ПрАТ “НВП “Сатурн”, Інститут радіофізики і електроніки ім. О.Я. Усикова НАН України, Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя.
Наукове керівництво з введення в дію РТ-32 здійснював Радіоастрономічний інститут НАН України. Новий радіотелескоп РТ-32 оснащено високочутливим приймальним обладнанням в діапазонах 6 та 1,35 см з прив'язкою його частотної та часової шкал до цезієвого стандарту частоти. Це відкриває широкі можливості для міжнародної наукової співпраці в галузі радіоастрономії й відновлення входження України до найбільшої в світі радіоінтерферометричної мережі з наддовгими базами – Європейської VLBI мережі.
У обговоренні доповіді взяли участь начальник Національного центру управління та випробувань космічних засобів ДКА України Володимир Присяжний, голова правління ПрАТ НВП «Сатурн» Володимир Чміль, академіки НАН України Ярослав Яцків, Зіновій Назарчук, Вадим Локтєв.
Крім того, на засіданні було прийнято рішення про створення науково-координаційних рад при секціях НАН України, затверджено їхні склади та положення про них.
Науково-координаційні ради є колегіальними дорадчими органами для консультативно-експертного забезпечення діяльності секцій з координації та розвитку наукових досліджень. Їх створення було визначено як один із заходів з реформування діяльності Національної академії наук України. До складу цих рад увійшли провідні вчені наукових установ секцій НАН України, національних галузевих академій наук, закладів вищої освіти України, науковці інших відомств, а також представники громадських наукових організацій, іноземні члени НАН України та інші зарубіжні вчені.
Під час засідання було розглянуто також низку кадрових і поточних питань.
Зокрема учасники заслухали доповідь голови Комісії НАН України з питань увічнення пам’яті академіка НАН України Б.Є.Патона академіка Антона Наумовця про заходи з увічнення пам’яті Бориса Євгеновича. Серед затверджених заходів – встановлення меморіальних дошок, пам’ятних знаків, створення музею-кабінету, заходи з перейменування, видавничі заходи, заснування премій, стипендій, відзнак, започаткування проведення конференції тощо.
Фото: Прес-служба НАН України