3 лютого 2021 року під головуванням Президента НАН України академіка Анатолія Загороднього у режимі відеоконференції відбулося чергове засідання Президії НАН України. Під час засідання було заслухано дві доповіді.
Із доповіддю «Проблеми функціонування та розвитку нової моделі ринку електричної енергії в Україні» виступив заступник директора Інституту електродинаміки НАН України доктор технічних наук Ігор Блінов.
Він зазначив, що в Інституті електродинаміки здійснено низку наукових та науково-дослідних робіт з визначення науково-практичних засад організації функціонування і розвитку ринку електричної енергії України.
Зокрема, розроблено засоби моделювання як окремих організованих сегментів ринку електричної енергії, таких як ринок «на добу наперед» та балансуючий ринок, так і засоби комплексного моделювання. Завдяки цьому досліджено вплив нової моделі ринку електричної енергії на тенденції і перспективи розвитку енергетичного комплексу країни.
Для розв’язання проблеми оцінювання наслідків об’єднання ринку електричної енергії України з ринками країн Європи науковцями створено нові методи та моделі, використання яких дозволило провести комплексні дослідження такого об’єднання, визначити вимоги щодо надання допоміжних послуг з регулювання режимів роботи електроенергетичної системи України, сформувати рекомендації для етапів інтеграції ринку електричної енергії України до загальноєвропейського ринку.
Також створено та обґрунтовано методологію оцінювання впливу відпуску електроенергії з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) на ринкову вартість електроенергії в Україні. Це дозволило враховувати технічні та економічні показники роботи учасників ринку, нові правила їхньої взаємодії й технологічні обмеження об`єднаної енергетичної системи України. Розроблено також методи та засоби прогнозування і оцінювання якості прогнозу обсягів відпуску електроенергії станціями з ВДЕ. Це сприятиме комплексному дослідженню впливу ВДЕ на процеси ціноутворення та вартість електроенергії для кінцевого споживача.
В обговоренні доповіді взяли участь начальник Управління інноваційних технологій Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Владислав Попович, академіки Валерій Геєць і Олександр Кириленко та член-кореспондент Володимир Мохор.
Далі з доповіддю «Атлас населення України та його природна і культурна спадщина» виступив академік Леонід Руденко.
«Населення України та його природна і культурна спадщина» – перший в Україні інтерактивний атлас, що характеризує стан взаємозв’язку населення і його спадщини, відображає етапи її становлення, поширення та функціонування. При його створенні використовувались методи геоінформаційного картографування.
Основне завдання Атласу – надати звід сучасної інформації та знань про історичні етапи розвитку населення України як суб’єкта формування національної природної та культурної спадщини, виявити закономірності та особливості її становлення, виду, поширення та функціонування.
Значимість цієї розробки полягає в тому, що Атлас можна використовувати як ресурс для інформаційної підтримки планування збалансованого регіонального та державного розвитку в напрямі гуманізації суспільства. Атлас буде джерелом знань для населення, допомагатиме методологічному та інформаційному наповненню предметної сфери суспільних і природничих наук.
Під час засідання було розглянуто також низку кадрових і поточних питань.
Зокрема, було заслухано інформацію про проведення конкурсу на здобуття золотої медалі імені В.І.Вернадського НАН України. Щорічно Національна академія наук України присуджує до дня народження академіка В.І.Вернадського (12 березня) дві медалі – одну вітчизняному і одну зарубіжному вченому.
За результатами конкурсу 2020 року Експертною комісією було рекомендовано присудити Золоту медаль імені В.І.Вернадського НАН України академіку Антону Наумовцю та професору Антону Цайлінгеру (Австрія). Президія НАН України підтримала це рішення одноголосно. Урочисте вручення медалі традиційно відбудеться на річній сесії Загальних зборів НАН України.
Крім того, Президією НАН України за підсумками конкурсу 2020 р. було присуджено премії імені видатних учених України у розмірі 16 тис. грн кожна, премії НАН України для молодих учених (8 тис. кожна) і студентів (4 тис. грн кожна) за кращі наукові роботи, а також відзначено грамотами Президії НАН України молодих учених і студентів закладів вищої освіти.
Президія НАН України затвердила також склад спільної робочої групи Національної академії наук і національних галузевих академій наук з формування пропозицій щодо пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки.