Медійна платформа «Дзеркало тижня» зробила підбірку з 12 приводів для українців захоплюватися минулим і з оптимізмом дивитися в майбутнє. Серед цих звершень є і напрацювання вчених НАН України.
Невідомі темні матерії є не тільки в космосі, а й у нашому організмі. Нейрофізіологи Академії змогли зазирнути всередину спинного мозку, який досі вважався «чорною скринькою», та розгадати таємниці болю. А це дуже важливо для того, аби боротися з ним. Досі людству було відомо, як больові сигнали потрапляють у верхні шари спинного мозку та які нейрони їх туди передають. Але як вони передаються далі, до центру спинного мозку, і які з них потрапляють до головного мозку, де й формується емоція болю, було незрозуміло. Наші науковці першими у світі класифікували нейрони, які відповідають за передачу больових сигналів зі спинного мозку до головного, зареєстрували сигнали, які ці нейрони надсилають у головний мозок, і описали схему взаємодій між ними. Вони також першими описали сигнали, що надходять до центральної частини спинного мозку, загадкової «пластини X», яка відповідає за передачу болю від внутрішніх органів.
Ці відкриття дуже важливі з наукового погляду — вони дають поштовх новим дослідженням. Їх результати опубліковано у престижному міжнародному журналі Scientific Reports, який належить до видавничої групи Nature. Готується також публікація у провідному світовому виданні галузі досліджень болю – журналі Pain.
Над відкриттями працювала група науковців НАН України: Павло Білан, Нана Войтенко, Володимир Кротов, Кирило Агашков, аспіранти Інституту фізіології ім. О. Богомольця та студенти Київського академічного університету.
Не тільки Ілону Маску чи NASA дістаються всі лаври з освоєння космосу. Команда українських науковців, програмістів та інженерів, ніби комета, увірвалася на конкурс NASA на хакатоні Space Apps Challenge і виграла його. А конкурентів у нас було чимало — 2303 команди з понад 150 країн світу. Україніці перемогли в дуже крутій номінації — «Найкраще використання технологій». Наша команда розробила універсальний космічний конектор (USC), який можна використовувати для дозаправки супутників на орбіті Землі.
Винахід українців не лише заощадить кошти для космічної галузі (бо супутники служитимуть довше), а й зменшить кількість космічного сміття. Українська команда називається FireWay. У її складі шестеро фахівців. Учена-астрофізик, молодша наукова співробітниця відділу позагалактичної астрономії та астроінформатики ГАО НАН України Олена Компанієць взяла на себе фізичну складову проєкту.
Ознайомитися з повним текстом статті За інформацією медійної платформи «Дзеркало тижня»