20 квітня 2022 року під головуванням Президента НАН України академіка НАН України Анатолія Загороднього у режимі відеоконференції відбулося засідання Президії НАН України.
Зліва-направо: академіки НАН України Сергій Пирожков, Володимир Горбулін, Анатолій Загородній, Вячеслав Богданов та Вячеслав Кошечко |
Під час засідання було заслухано дві доповіді.
«Щодо наслідків тимчасової окупації території зони відчуження Чорнобильської АЕС» розповів директор Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України академік НАН України Анатолій Носовський.
академік НАН України Анатолій Носовський |
Анатолій Носовський відзначив, що дії російських загарбників на території зони відчуження Чорнобильської АЕС створили реальні загрози світовій ядерній безпеці й завдали великої шкоди і збитків спорудам, лабораторному, офісному та технічному обладнанню.
Він розповів про ситуацію, яка склалася і з приміщеннями та майном Інституту проблем безпеки атомних електростанцій після перебування російських окупантів на території Зони відчуження Чорнобильської АЕС.
Так, обстеження споруд інституту виявило, що вхідні двері у будівлях і майже всіх лабораторних і офісних приміщеннях, а також гуртожитках пошкоджено, дверні замки зламано. Більшість вікон у будівлях розбито. Усі металеві сейфи зламано. Унікальне наукове обладнання радіохімічної, спектрометричної та матеріалознавчої лабораторій розграбовано й знищено російськими окупантами. Викрадено системні блоки, комп’ютерні сервери, оргтехніку, розбито або знищено вимірювальні пристрої. В усіх комп’ютерних системних блоках, що залишились в лабораторіях, російськими загарбниками викрадено материнські плати та карти пам’яті. Пограбовано гаражі з автомобільною технікою, яка використовувалась для перевезення науковців на об’єкти досліджень по всій зоні відчуження. З автомобільної техніки знято реєстраційні номери, а саму техніку вивезено до Білорусі.
Із доповіддю «Науково-технічні проблеми підвищення експлуатаційних та технічних характеристик двигунів для авіаційної техніки» виступив начальник експериментально-випробувального комплексу ДП «Івченко-Прогрес» кандидат технічних наук Юрій Торба.
кандидат технічних наук Юрій Торба |
Його доповідь була присвячена окремим питанням проєктування та створення перспективних газотурбінних авіаційних двигунів у рамках співпраці ДП «Івченко-Прогрес» з науковими установами НАН України.
Наостанок було розглянуто декілька кадрових та поточних питань. Зокрема, віцепрезидент НАН України член-кореспондент НАН України Олег Рафальський поінформував членів Президії, що Київський метрополітен розпочав публічне on-line опитування щодо перейменування 5 станцій метро, назви яких пов’язані з Росією чи Білоруссю. Нові назви обиратимуть для станцій «Мінська», «Героїв Дніпра», «Берестейська», «Дружби народів» та «Площа Льва Толстого».
Національна академія наук звернулася з клопотанням до Київської міської державної адміністрації та КП «Київський метрополітен» щодо перейменування станції метро «Дружби народів» на «Бориса Патона».
Отож до 15 травня 2022 року всі бажаючі можуть підтримати ініціативу Академії та проголосувати щодо перейменування станції метро «Дружби народів» на станцію «Бориса Патона».
член-кореспондент НАН України Олег Рафальський |
академік НАН України Анатолій Булат |
академік НАН України Олександр Пономаренко |
академік НАН України Сергій Комісаренко |
академіки НАН України Ігор Крівцун та Леонід Лобанов |
академік НАН України Володимир Семиноженко |