24 квітня 2024 року в Києві відбулася сесія Загальних зборів Національної академії наук України, присвячена підсумкам діяльності Академії у 2023 році та перспективам на найближче майбутнє.
Звітна сесія пройшла у розосередженому порядку з утворенням дільниць та у режимі відеоконференції.
Відповідно до Статуту НАН України у сесії взяли участь академіки та члени-кореспонденти НАН України, а також делеговані наукові працівники установ НАН України.
Під час сесії Загальних зборів НАН України |
Гостями заходу стали заступник Міністра освіти і науки України Денис Курбатов та заступник Міністра цифрової трансформації України Георгій Дубинський.
Перед початком засідання, вшановуючи пам’ять багаторічного Президента НАН України академіка Бориса Патона, керівництво НАН України від імені учасників сесії Загальних зборів поклало квіти до погрудь видатного науковця на вулиці Богдана Хмельницького та у Великому конференц-залі НАН України, а також на його могилі.
|
Відкриваючи захід, Президент НАН України академік Анатолій Загородній зазначив: “Академія разом з усією Україною прожила ще один непростий рік боротьби із широкомасштабною російською агресією. Під час воєнного стану Академії вдалося мобілізувати ресурси, адаптуватися до складних умов життя і роботи, знайти чимало нових можливостей”. Він зауважив, що торік науковці Академії продовжили як фундаментальні дослідження з пріоритетних напрямів світової науки, так і прикладні дослідження і розробки для підвищення обороноздатності та безпеки держави, відновлення зруйнованої національної економіки. “Війна повсякчас висуває перед нашою державою нові виклики і надскладні завдання – перемогти і відбудуватися. Наша Академія має активно долучитися до розроблення планів такого відновлення та, звісно, їх реалізації,” – наголосив очільник Академії.
Потому академік НАН України Анатолій Загородній виступив із доповіддю про основні результати діяльності Національної академії наук України у 2023 році та завдання наступного періоду.
Академік НАН України Анатолій Загородній |
У доповіді було представлено головні наукові результати, які, попри всі труднощі й виклики сьогодення, отримали науковці Академії протягом звітного періоду. Вони, зокрема, спрямовані на зміцнення обороноздатності й безпеки держави, та розв’язання низки інших актуальних для держави і суспільства проблем.
Президент НАН України розповів про співпрацю з підприємствами та відомствами, науково-експертну діяльність Академії, співпрацю з національними галузевими академіями наук та закладами вищої освіти, міжнародне співробітництво, заходи з підтримки наукової молоді. У своєму виступі він торкнувся і проблемних моментів діяльності НАН України: недостатнього фінансування, необхідності збереження кадрового потенціалу, розвитку наукової інфраструктури, оптимізації структури Академії. Академік Анатолій Загородній також окреслив головні завдання на наступний період.
Далі заступник Міністра освіти і науки України Денис Курбатов оголосив вітання учасникам сесії Загальних зборів Національної академії наук від Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля. “Уряд покладає великі надії на вітчизняну науку як на потужний чинник нашої перемоги над ворогом і водночас надійний фундамент майбутнього України. Упевнений, що науковці Національної академії наук і надалі зможуть протистояти непростим викликам сьогодення, Академія забезпечить проведення наукових досліджень та науково-технічних (експериментальних) розробок у рамках реалізації оновлених пріоритетних напрямів у сферах наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності. <…> Щиро вдячний за Ваш професіоналізм, невтомну працю, небайдужість до майбутнього України та за внесок у розвиток науки в нашій державі!” – йдеться у привітанні.
Заступник Міністра освіти і науки України Денис Курбатов |
Під час обговорення звітної доповіді виступили заступник генерального директора Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» академік НАН України Ігор Гаркуша, президент Національної академії медичних наук України академік НАН України та НАМН України Віталій Цимбалюк, завідувач відділу Інституту історії України НАН України член-кореспондент НАН України Ярослава Верменич, заступник Міністра освіти і науки України Денис Курбатов, Головний інженер Публічного акціонерного товариства «Мотор Січ» Костянтин Балушок, голова Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки і технологій доктор фізико-математичних наук Олександра Антонюк, Генеральний директор Акціонерного товариства «Оператор ринку» Олександр Гавва, завідувач відділу Інституту сорбції та проблем ендоекології НАН України член-кореспондент НАН України Юрій Малетін, головний науковий співробітник Інституту мікробіології і вірусології ім. Д.К Заболотного НАН України член-кореспондент НАН України Галина Іутинська, заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України член-кореспондент НАН України Олександр Гладун, завідувач кафедри Київського національного університету імені Тараса Шевченка член-кореспондент НАН України Ігор Фрицький, в.о. директора Центру інформаційно-аналітичного та технічного забезпечення моніторингу об’єктів атомної енергетики НАН України член-кореспондент НАН України Олександр Попов, завідувач відділу Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України член-кореспондент НАН України Наталія Пархоменко, заступник директора Інституту проблем реєстрації інформації НАН України член-кореспондент НАН України Андрій Крючин, заступник директора Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України член-кореспондент НАН України Валерій Позняков, директор Головної астрономічної обсерваторії НАН України академік НАН України Ярослав Яцків.
Академік НАН України Ігор Гаркуша |
Академік НАН України та НАМН України Віталій Цимбалюк |
Член-кореспондент НАН України Ярослава Верменич |
Головний інженер ПАТ «Мотор Січ» Костянтин Балушок |
Голова Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки і технологій Олександра Антонюк |
Генеральний директор АТ «Оператор ринку» Олександр Гавва |
Член-кореспондент НАН України Юрій Малетін |
Член-кореспондент НАН України Галина Іутинська |
Член-кореспондент НАН України Олександр Гладун |
Член-кореспондент НАН України Ігор Фрицький |
Член-кореспондент НАН України Олександр Попов |
Член-кореспондент НАН України Наталія Пархоменко |
Член-кореспондент НАН України Андрій Крючин |
Член-кореспондент НАН України Валерій Позняков |
Академік НАН України Ярослав Яцків |
По завершенні обговорення Загальні збори НАН України схвалили Звіт про діяльність Національної академії наук України у 2023 році, прийнявши відповідну постанову.
Доброю традицією Загальних зборів є щорічне нагородження найвищою відзнакою Національної академії наук України – Золотою медаллю ім. В.І. Вернадського. За результатами конкурсу 2023 року ці відзнаки присуджено академіку НАН України Сергію Васильовичу Комісаренку за видатні досягнення у галузі молекулярної імунології та іноземному члену нашої Академії, професору Аарону Чехановеру за видатні досягнення в галузі біохімії протеїнів.
Академік НАН України Анатолій Загородній вручає Золоту медаль ім. В.І. Вернадського академіку НАН України Сергію Комісаренку |
Після
церемонії нагородження лауреатам Золотої медалі НАН України імені В.І. Вернадського було надано слово для наукових доповідей.
Академік НАН України Сергій Комісаренко |
Іноземний член НАН України, професор Аарон Чехановер |
Потому було урочисто
вручено Премію НАН України «За популяризацію науки» (за підсумками конкурсу 2023 року). Ця премія присуджується засобам масової інформації та їх окремим представникам, науковцям і організаторам самостійних проєктів за найкращий матеріал про здобутки вчених, діяльність наукових установ та НАН України в цілому, а також за сприяння популяризації науки і піднесення престижу професії науковця в Україні.
Нагороду отримує Владислав Христофоров |
Далі Президент НАН України Анатолій Загородній
вручив дипломи лауреатам премій імені видатних учених України за підсумками конкурсу 2023 року.
Нагороду отримує доктор хімічних наук Оксана Корнієнко |
Підбиваючи підсумки засідання, Президент НАН України академік Анатолій Загородній зазначив, що навіть у складних умовах воєнного часу Академія плідно працює, отримуючи наукові результати високого рівня. Разом з цим, він акцентував, що у житті Академії лишається ще чимало проблем, які слід своєчасно й ефективно розв’язувати. “Попри скруту, маємо підтримувати високий рівень фундаментальних і прикладних досліджень, а головне – зберегти наукові колективи і кадровий потенціал, адже головна цінність нашої Академії – це люди. Нагальним завданням є відновлення та розвиток наукової інфраструктури. Крім того, війна триває, а отже, вчені мають активно й вагомо докластися до забезпечення оборони й безпеки України. Й водночас ініціативно будувати плани повоєнної відбудови, відновлення економіки та суспільної сфери,” – наголосив Президент Академії.
Фото: Пресслужба НАН України