Вийшов друком 1-й номер науково-популярного журналу «Світогляд» (січень–лютий) за 2024 рік, видання якого здійснює Національна академія наук України разом з Головною астрономічною обсерваторією НАН України.
У зверненні до читачів головний редактор журналу академік НАН України Ярослав Яцків розмірковує над важливою роллю науки у відбудові економіки та забезпеченні обороноздатності держави.
Єднатися для відсічі ворогу та допомагати Збройним силам України закликають у зверненні до українців представники Ініціативної групи «Першого грудня» у публікації «На переході».
Нещодавно англомовне київське видання «The Kyiv Independent» надрукувало статтю «Latest defense corruption case goes aft er offi cials allegedly tied to deadly ammunition shortage» (kyivindependent.com, 18.01.2024), у котрій описало для громадськості стан корупції в Україні. Громадянин США, колишній представник США в УНТЦ, а нині блогер та прихильник більш активної військової допомоги Україні Віктор Корсун надіслав академіку НАН України Ярославу Яцківу листа з приводу цієї статті. До листування долучилися академік НАН України Вадим Локтєв і члени-кореспонденти НАН України Сергій Рябченко й Анатолій Негрійко. З їхніми коментарями пропонується ознайомитися у матеріалі «Чи можна викоренити корупцію?».
Член-кореспондент НАПН України Василь Ткаченко (Інститут всесвітньої історії НАН України, м. Київ) писав про фашизацію Росії ще в далекому 2007 році. Осмислення проблеми з точки зору сучасної політичної науки у публікації «Фашизація Росії: окреслення проблеми».
Продовжує тему війни Росії проти України українська поетеса Галина Потопляк віршем «Коли закінчиться війна... коли...» (поезію проілюстровано фотографіями з фейсбуку Генштаба ЗСУ, зробленими у жовтні 2023 року в Авдіївці).
Далі увазі читачів пропонується стаття професора Володимира Самарика «Наукові розробки Національного університету «Львівська політехніка» – гідрогелеві пов’язки Aquior».
Реалізація ленінської системи влади і власності в СРСР мала своїм наслідком появу так званого «державосуспільства» і командної економіки. У опублікованих «Світоглядом» чотирьох попередніх статтях, доктор історичних наук Станіслав Кульчицький (Інститут історії України НАН України, м. Київ) проаналізував, як ця система втілювалася в життя. Заключна стаття «Командна економіка як продукт ленінської системи влади і власності» присвячується дослідженню планової, директивної економіки.
На публікації Станіслава Кульчицького відгукнувся доктор хімічних наук Валентин Шерстюк (Інститут фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського НАН України, м. Київ), який виклав свої міркування у замітці «Марксизм-ленінізм і рашизм. Читаючи Станіслава Кульчицького».
Статті Станіслава Кульчицького, у яких він відкидає уявлення про те, що соціально-економічна і політична система радянської держави та її ідеологічне обґрунтування мали щось спільне з теорією комунізму Маркса, надихнули доктора філософії, члена Колегії міжнародних радників Національного фонду досліджень України, члена редколегії науково-популярного журналу «Світогляд» Герсона Шера (Вашингтон, США) на написання есе «Moi, je ne suis pas marxiste» Karl Marx» («Як на мене, я не марксист» Карл Маркс»).
Про Архангела Михаїла, якому в Україні присвячено багато храмів, ікон, скульптур тощо, розповідає мистецтвознавиця Олена Шапіро (м. Київ) у статті «Святий архистратиг Михаїл – наш захисник і покровитель Києва».
Кандидат економічних наук Олександр Котлінський (Інститут післядипломної освіти Київського національного університету імені Тараса Шевченка, м. Київ), краєзнавець, філолог, педагог Петро Кривий (Городоцький краєзнавчий музей, Хмельницька обл.), доктор фізико-математичних наук Василь Шендеровський (Інститут фізики НАН України, м. Київ) у статті «Мікробіолог Сергій Виноградський та принц Ольденбурзький: антагоністи чи соратники?» висвітлюють відносини та антагонізм світоглядів третього директора Інституту експериментальної медицини в Петербурзі, геніального українського мікробіолога С.М. Виноградського і засновника й попечителя цього наукового закладу принца О.П. Ольденбурзького.
200-літньому ювілею видатного педагога присвячено допис «Костянтин Ушинський в контексті української та європейської ідентичності» доктора історичних наук Анатолія Павко та кандидата педагогічних наук Людмили Курило (НДІ українознавства МОН України, м. Київ).
Кандидат філологічних наук Костянтин Буркут (Відділення літератури, мови та мистецтвознавства НАН України, м. Київ) побував «У Подільських Товтрах» і поділився враженнями з читачами журналу.
Рубрику «Новини книговидання» представляють: кандидат геологічних наук Анна Радченко (ВД «Академперіодика» НАН України, м. Київ) презентаціями «Наука науки, або як народжуються, розвиваються і співіснують наукові теорії»» про книгу видавництва «Наукова думка» – «Філософія наукових теорій. Нарис перший: назви та реалії», яка є результатом співпраці фізика-теоретика Олександра Габовича (Інститут фізики НАН України) і філософа Володимира Кузнєцова (Інститут філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України), та «Наука комфорту. Чи мистецтво?» про видання «Академперіодикою» книги «Економіка вражень і природокористування: принципи інклюзивності і сталості», яку написав колектив науковців Державної установи «Інститут ринку і економіко-екологічних досліджень НАН України» під керівництвом доктора економічних наук, професора Ніни Хумарової; та Богдан Залізняк (прес-центр наукової журналістики ЗНЦ НАН України і МОН України, м. Львів) розповіддю «Василь Стус: «За своєю душею треба стежити так само, як за тілом» про книгу «Листи до сина» Харківського видавництва «Ранок».
«Біля витоків штучного інтелекту: перший кіберпоет» –кандидат фізико-математичних наук Ігор Жук (Інститут космічних досліджень НАН України і ДКА України, м. Київ) пригадує перші публікації про творчість штучного інтелекту.
З наступної публікації можна дізнатися «Які технології здивували світ у 2023-му: найцікавіші розробки року»: «Смартфон на долоні», «Концерт-хол як планета», «Жилет для прослуховування музики людям з проблемами слуху», «Камера для зйомок в суцільній темряві», «Відеоігри для всіх», «Чиста питна вода з повітря», «Передача даних стане ще швидшою».
Член редколегії журналу «Світогляд», відомий хірург-трансплантолог, доктор медицини, громадський діяч Ігор Гук отримав почесний нагрудний знак Головнокомандувача Збройних Сил України «За сприяння війську». Редколегія та редакція журналу «Світогляд» вітають Ігоря Гука з нагородою, дякують йому за активну громадянську позицію та бажають подальших успіхів у його важливій діяльності в ім’я України!
Доктор Анджей Стець (Університет Зеленої Гури, Польща) надіслав до редакції «Відгук на статтю Володимира Кампа «Шістдесятник Юрій бадзьо: ким він є для нас?».
З вже традиційною «грою чисел» в десятковій системі числення щодо 2024 року пропонує ознайомитися доктор фізико-математичних наук Іван Андронов (м. Одеса), а привітаннями до Нового 2024 року – член-кореспондент НАН України Богдан Мацелюх (Інститут мікробіології та вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України) і академік НАН України Ярослав Яцків.
Із іншими номерами журналу «Світогляд» можна ознайомитися на сайті:
http//www.svitohlyad.org.ua Електронна адреса: svitoglyad_mag@ukr.net
Адреса редакції: Вул. Володимирська, 54, кімн. 219. м. Київ-30, 01601