Обкладинка 5-го номеру науково-популярного журналу «Світогляд» (вересень -жовтень 2019 р.). На першій сторінці – олімпійський чемпіон з фрістайлу Олександр Абраменко |
Вийшов друком 5-й номер науково-популярного журналу «Світогляд» (за вересень – жовтень 2019 року), який видають Національна академія наук України та Головна астрономічна обсерваторія НАН України.
Головний редактор журналу академік Ярослав Яцків привертає увагу читачів до проблеми, яка вже перейшла з суто наукової до соціально-економічної та політичної: «Зміни клімату: наукові факти та соціальні побоювання», обговорення якої пропонує в «Світогляді» у 2020 році.
У матеріалі «Хронологія науки, або аналіз розвитку наукових відкриттів у часі» доктор фізико-математичних наук Борис Сердега розмірковує над переліком технологічних винаходів і наводить графічний та функціональний аналіз наукових відкриттів, систематизованих людством, у хронологічному порядку.
Гендерна рівність сприяє прогресу науки – доводить член-кореспондент НАН України Володимир Литовченко у статті «Видатні українські жінки-науковиці – ровесниці шестидесятників» разом із Вірою Троян, В.М. Томашиком, П.Ф. Олексенком, М.В. Стріхою, П.І. Баранським, В.М. Бабичем та Г.С. Пекарем, розповідаючи про творчий шлях науковиць-хіміків, технологів та вчених у царині електроніки і фізики напівпровідників.
Нарис «Ярослав Ганіткевич – з плеяди творців історії української медицини» доктора фізико-математичних наук Василя Шендеровського та кандидата історичних наук Ірини Бабічук присвячений 90-літтю видатного вченого, медика та громадського діяча.
Про відомих українських друкарів та видавців, про вплив львів’ян на розвиток поліграфічної галузі пише доктор хімічних наук Валентин Шерстюк у статті «Львів – Київ: піонери нових поліграфічних технологій у СРСР та Східній Європі (незаангажований погляд киянина)».
Кандидат географічних наук Андрій Івченко продовжує публікувати серію унікальних фото-карт. Як завжди поруч із фото-картою «Греко-католицькі храми України» є стисла історія УГКЦ, а також зображення храму з кожного адміністративного регіону країни та інформація про нього.
Про історію розселення українців на Балканах і проблеми збереження національних традицій йдеться в інтерв’ю журналіста Сергія Красюка із представником української діаспори в Боснії і Герцеговині Стево Гаврилюком «Попри війни, негаразди й дипломатичну байдужість». Тему продовжує розповідь голови культурно-просвітньої спілки українців «Червона калина» з села Насебіна Лішня у Боснії і Герцеговині Василя Тимківа: «Селянство — опора нашої мовної культури й духовності!»
Факти біографії Великого Кобзаря досліджує спів-фундатор і член правління Всеукраїнського фонду Т. Шевченка Валентин Бугрим у публікації «Тарас Шевченко і Варвара Рєпніна. До 175-річчя перебування Т.Г. Шевченка на Роменщині та дружби з княжною і письменницею В.М. Рєпніною».
Керівник прес-центру наукової журналістики ЗНЦ НАН України і МОН України Богдан Залізняк публікує інтерв’ю «Професор Олег Шаблій: «Ми щасливі, що маємо такого геніального поета!»
Про творчий і життєвий шлях художника Святослава Гординського читайте у статті доктора фізико-математичних наук Миколи Григорчука «Мистецькі обрії Святослава Гординського в еміграції».
«Слово, моя ти єдиная зброє…» – добірка гострих, злободенних віршів доктора фізико-математичних наук Олександра Габовича, науковця за фахом і поета у душі.
Есе «Роздуми про мемуари як надбання теперішнього і прийдешнього» член-кореспондент НАН України Ісаак Трахтенберг назвав «довірчими замітками». Пам’ять про події і зустрічі на довгому життєвому шляху автора не завжди згодна з пануючими сьогодні уявленнями про минуле. Щоб оцінити минувшину варто прислухатися до думок і розповідей очевидців і учасників подій, розвивати мемуарний жанр.
У рубриці
Новини академічного книговидання» головний редактор Видавничого дому «Академперіодика»
Анна Радченко знайомить читачів із новинками, присвяченими культурі та мистецтвознавству, серед яких
«Історія української музики» у семи томах,
«Стрілецькі пісні для чоловічого і мішаного хорів», багатотомник
«Етнографічний образ сучасної України»,
«Усні народні оповідання українців-переселенців Лемківщини, Холмщини, Підляшшя та Надсяння: жанрово-тематична специфіка. Художні особливості» (автор Леся Халюк), збірник наукових праць «
Українці-русини: етнолінгвістичні та етнокультурні процеси в історичному розвитку». * * *
Контакти редакції.
Електронна адреса: svitoglyad_mag@ukr.net.
Адреса редакції: вул. Володимирська, 54, кімн. 318. м. Київ-30, 01601.
Телефон: 239-63-87.