У передмові до чергового числа науково-популярного журналу «Світогляд», який публікують Національна академія наук України та Головна астрономічна обсерваторія НАН України, головний редактор видання академік Ярослав Яцків розмірковує про 31-у річницю з Дня проголошення Незалежності України, яка відзначається в умовах воєнного стану, коли українцям доводиться вкотре відвойовувати свою свободу і рятувати світ від нової коричневої чуми – нашого північного сусіда-агресора.
Україна звіддавна тісно вплетена у світові, загальноцивілізаційні процеси. Щоби збагнути особливості нашої історії, академік НАПН України Віктор Огнев’юк і доктор історичних наук Михайло Відейко (Київський університет імені Бориса Грінченка) у статті «Історичний досвід української цивілізації» описують українську націю в історико-географічному аспекті – від найдавніших часів до сьогодення.
П’ять років тому відійшов у вічність Патріарх Любомир Гузар – один із найвидатніших і найшанованіших моральних лідерів України. Кожен крок його праведного життя був прикладом глибокої любові до України і самовідданого служіння людям. «Слово про незабутнього Блаженнішого Любомира» сказав проректор Українського католицького університету Мирослав Маринович.
«Дихнувши свободою в незалежній Україні, ми не можемо допустити її втрати. Пам’ятаймо, що доля України у наших руках!» – цитує Левка Лук’яненка кандидатка геологічних наук Анна Радченко (Видавничий дім «Академперіодика» НАН України, Київ), представляючи його книгу ««На позвах», або Як навчати(сь) патріотизму» (ТОВ Юрка Любченка, Київ, 2018 р.). Тексти, написані Левком Лук’яненком, – зібране листування, занотовані міркування, депутатські звернення, виступи, рецензії, некрологи – спрямовані до єдиної державницької мети – досягнення повної й абсолютної самостійності України, свідоме служіння цій високій ідеї всіма можливими способами, підкорення цій меті всіх власних умінь, навичок, талантів.
Російський фашизм прийшов на українську землю… «Ох, війна, що ж ти, підла, накоїла», – розмірковує над російськими кривавими «визвольними місіями» академік НАН України Микола Жулинський (Інститут літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, Київ).
Кандидатка філологічних наук Оксана Супронюк (Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського, Київ) пропонує увазі читачів статтю «Українська вітчизняна війна 2022-го і «вмираючий Берлін» 1945-го у спогадах Уласа Самчука. Історичні паралелі» та фрагменти зі щоденника письменника: «Улас Самчук «Я бачив, як вмирав Берлін»».
Мандруючи Україною, кожен ніби створює для себе карту Вітчизни. Тепер карта складається з почутого й побаченого в новинах. Місця, де ми були, де хотіли би побувати, де ніколи не думали бути, бентежать уяву, торкаються серця. Читайте есе кандидатки геологічних наук Анни Радченко (Видавничий дім «Академперіодика» НАН України, Київ) ««Тактильна» географія».
Тематичні фото-карти присвячені природним, архітектурним, сакральним, транспортним, монументальним та іншим об’єктам України, створені кандидатом географічних наук Андрієм Івченком (Інститут географії НАН України, Київ), і раніше публікувалась у журналі «Світогляд». Тепер, коли наші музеї, бібліотеки і театри від початку російсько-української війни зазнають трагічно-підступного нищівного удару, Андрій Івченко представляє «Фото-карту регіональної культурної спадщини України», на якій відзначені «Зруйновані війною музеї, бібліотеки і театри на тлі регіональної культурної спадщини України».
Російський державний і політичний діяч, економіст і письменник Альфред Кох розкритикував російську військову агресію проти України в дослідженні «Альфред Кох про колективну провину російського народу».
Академік-секретар Відділення економіки НАН України академік НАН України (Київ) Елла Лібанова, аналізуючи ситуацію в країні, запевняє у статті «Єднання української нації: оптимізм на тлі трагічних подій», що ми маємо використати історичний шанс розбудувати потужну ефективну демократичну країну.
Вірші доктора фізико-математичних наук Максима Стріхи «Воєнний триптих» – це зліпки моментів і настроїв нашого трагічного часу.
«Вірую і молю Бога: обережи мого сина від усіх небезпек і допоможи йому повернутись додому таким, яким він пішов захищати Україну і нас» – «Молитва за сина».
«Християнська святиня: натільний хрестик» – про історію виникнення, поширення, виготовлення натільних хрестів розповідає мистецтвознавиця Олена Шапіро (Київ).
Про «Хрести придорожні: пам’ять і безпам’ятство» пише доктор економічних наук Богдан Кияк (Київ).
Творчості й життєвому шляху живописця, графіка, архітектора, громадського діяча, перекладача Миколи Яковини присвячується стаття Заслуженої художниці України Марти Базак (Київський інститут декоративно-прикладного мистецтва та дизайну імені Михайла Бойчука) – «Постать у повний зріст».
«Мандрівка до Підгорецького замку» – кандидат філологічних наук Костянтин Буркут (Відділення літератури, мови та мистецтвознавства НАН України, Київ) знайомить читачів із однією з архітектурних перлин східної Львівщини.
Ґрунти красиві й корисні, тож створюють людського щастя два рівних крила, – запевняють у статті «Естетика ґрунтів» доктор географічних наук Степан Позняк (Львівський національний університет імені Івана Франка), докторка юридичних наук Наталія Гавриш (Національний університет «Одеська юридична академія»), аспірант Ярослав Вітвіцький (Львівський національний університет імені Івана Франка), кандидатка географічних наук Галина Іванюк (Львівський національний університет імені Івана Франка).
Аспірантка Олена Компанієць (Головна астрономічна обсерваторія НАН України, Київ) привезла «Прапор України зі словами підтримки України від астрономів світу» з 5-ї Міжнародної школи з космології, яка тривала на Факультеті фізики, астрономії та прикладної інформатики Яґеллонського університету (Краків, Польща) у липні 2022 року.
На шпальтах журналу представлено три роботи української письменниці Ірен Роздобудько з циклу «Моя війна»: «Створення світу», «По вічній дорозі...», «Між двома стінами...».
З іншими номерами журналу «Світогляд» можна ознайомитися на сайті видання:
http://svitohlyad.org.ua Електронна адреса: svitoglyad_mag@ukr.net
Адреса редакції: вул. Володимирська, 54, кімн. 318, м. Київ-30, 01601
Телефон: (044) 239-63-87
За інформацією науково-популярного журналу «Світогляд»