25 червня 2024 року відбулась ювілейна сесія Загальних зборів Відділення математики НАН України, присвячена 100-річчю від дня народження видатного вченого в галузі аналітичної механіки та механіки суцільного середовища, засновника Донецької школи аналітичної механіки члена-кореспондента НАН України Павла Васильовича Харламова (1924–2001).
Зі вступним словом до учасників заходу звернувся виконувач обов’язків академіка-секретаря Відділення математики НАН України, директор Інституту математики НАН України академік НАН України Олександр Тимоха. «Багато чого було спільного, багато чого було варто повчитися», – так він описав враження від знайомства з науковими працями П.В. Харламова.
Директор Інституту прикладної математики і механіки НАН України академік НАН України Ігор Скрипнік розповів про роль П.В. Харламова у створенні цього Інституту та Донецького наукового центру: «Павло Васильович заснував широко відому світовій науковій спільноті школу з аналітичної механіки. Треба зазначити, що, незважаючи на два вимушені переїзди нашого інституту [2014 року через російську окупацію на частині територій Донецької та Луганської областей Інститут переїхав з Донецька до Слов’янська, після повномасштабного російського вторгнення 2022 року – до Черкас, де працює досі], школа, заснована Павлом Васильовичем, існує і продовжує успішно працювати. Наразі її очолює член-кореспондент НАН України Олександр Леонідович Зуєв. Він та його учні є визначними фахівцями, які продовжують дослідження, започатковані Павлом Васильовичем Харламовим. Крім того завідувач відділу теорії керуючих систем Юрій Микитович Кононов теж продовжує напрацювання Павла Васильовича з динаміки твердого тіла».
Далі з доповіддю «Про життєвий шлях Павла Васильовича Харламова» виступив завідувач відділу теорії керуючих систем Інституту прикладної математики і механіки НАН України доктор фізико-математичних наук, професор Юрій Кононов. Він зосередився на основних етапах життя члена-кореспондента НАН України П.В. Харламова, його плідній науковій та викладацькій діяльності, людських якостях і найяскравішому періоді – створенні Донецької школи механіки. За словами доповідача, Павлові Васильовичу була притаманна різнобічність творчості, він мав надзвичайно широкий діапазон наукових інтересів, був чудовим лектором і популяризатором науки. До його дослідницького доробку належать численні наукові статті й фундаментальні монографії.
Під час доповіді доктора фізико-математичних наук, професора Юрія Кононова |
Доповідь «Про науковий внесок Павла Васильовича Харламова в математику та механіку» виголосив завідувач відділу прикладної механіки Інституту прикладної математики і механіки НАН України член-кореспондент НАН України Олександр Зуєв. Він розповів про наукову генеалогію Павла Васильовича й основні напрями його досліджень – динамку твердого тіла, метод годографів, динамічні рівняння відносно спеціальних координатних осей, метод інваріантних співвідношень, аналітичні розв’язки задачі про рух твердого тіла у рідині, аналітичні розв’язки задачі про кручення й вигин тонких стержнів на основі аналогії Кірхгофа–Жуковського, математичні моделювання руху тіла на струнному підвісі, методологічні засади механіки тощо.
Виступає член-кореспондент НАН України Олександр Зуєв |
За інформацією Інституту прикладної математики і механіки НАН України
На світлині-обкладинці: член-кореспондент НАН України Павло Харламов з учнями та колегами