18 жовтня 2024 року в Інституті біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України відбулося чергове засідання загальноакадемічного міждисциплінарного семінару у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».
Із міждисциплінарною доповіддю «Іонні канали як важливі детермінанти канцерогенезу і перспективні мішені для терапії раку» виступив завідувач відділу нервово-м’язової фізіології Інституту фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України академік НАН України Ярослав Шуба.
Керівник семінару – академік Сергій Костерін відкриває семінарське засідання |
Відкрив захід керівник семінару – заступник директора з наукової роботи Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна академік НАН України Сергій Костерін, який у своєму вступному слові розповів присутнім про наукові інтереси доповідача. Було підкреслено, що у фокусі наукових інтересів академіка НАН України Ярослава Шуби є іонні канали і мембранні рецептори в різних типах клітин, а також зміни у їх роботі при різних патологіях. Так, його дослідження мають пряме відношення до вивчення таких небезпечних патологій, як серцева недостатність та серцеві аритмії, епілепсія та рак простати.
У своїй доповіді академік Ярослав Шуба відзначив, що з часів класичних досліджень Алана Ходжкіна і Андрю Хакслі середини минулого сторіччя, які встановили природу електрозбудливості клітин і заклали підгрунтя концепції іонних каналів як макромолекулярних пор у плазматичній мембрані клітини, селективних для іонів натрію, калію, кальцію, або хлору, число відомих типів іонних каналів зросло безмежно. Насправді, вважається, що на даний час всі типи іонних каналів науці вже відомі. Було підкреслено, що в генерації потенціалів дії електрозбудливих клітин – нервових і м’язових переважно задіяні іонні канали, відкривання і закривання яких регулюється величиною мембранного потенціалу, через що ці канали класифікуються як потенціалкеровані.
Плазматична ж мембрана електронезбудливих клітин рясніє іонними каналами, які є менш селективними до основних фізіологічних іонів, а функціональний стан яких може регулюватися найрізноманітнішими фізико-хімічними чинниками середовища, зокрема – механічним стресом різної модальності, температурою, кальцієм, тонічністю і рН, екзогенними забруднюючими і подразнюючими хімікатами, внутрішньоклітинними вторинними посередниками, тощо. Завдяки цьому електронезбудливі клітини здатні реагувати на фактори як зовнішнього, так і внутрішнього середовища і у відповідь на них змінювати свою поведінку. Якщо з тих чи інших причин експресія, чи функція певного типу іонного каналу змінюється, то ця реакція і, відповідно, поведінка клітини можуть бути неадекватними.
Перші прямі докази щодо залучення іонних каналів у процеси злоякісного переродження були отримані на зламі 1980-90х років, коли було показано, що лінії ракових клітин демонструють незвичні моделі функціональної експресії іонних каналів, порівняно із відповідними нормальними клітинами, а фармакологічне блокування цих каналів може пригнічувати проліферацію. Такі дані стимулювали значний інтерес до питання, і на даний час вважається доведеним, що змінений канал (сукупність всіх типів іонних каналів клітини) залучений у прояв таких характерних ознак ракових клітин, як посилена проліферація, стійкість до апоптозу, міграція та інвазія. Завдяки цьому іонні канали все більше і більше розглядаються як перспективні мішені протиракової терапії.
У доповіді було розглянуто, які типи іонних каналів характерні для ракових клітин, які чинники пухлинного мікросередовища впливають на їх активацію, як їх функціонування транслюється у злоякісну поведінку і, нарешті, як вплив на них різними чинниками може бути корисним для лікування раку.
Запитання (в онлайн форматі) до доповідача від члена-кореспондента НАН України Михайла Гончара |
Із запитаннями до доповідача та обговоренням доповіді виступили: академіки НАН України Віталій Кальченко, Сергій Костерін, члени-кореспонденти НАН України Михайло Гончар та Микола Куліш, професори Микола Великий, Денис Колибо, Ольга Матишевська, Людмила Дробот, доктор фізико-математичних наук Марина Косевич та інші.
Фото на згадку: академіки Ярослав Шуба, Сергій Костерін та Віталій Кальченко |
ПОСИЛАННЯ НА ЗАПИС СЕМІНАРУНаступне засідання загальноакадемічного міждисциплінарного наукового семінару «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології» заплановано на листопад 2024 року.
За інформацією Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України