Національна академія наук України продовжила термін подачі установами НАН України запитів на участь у конкурсі на проведення наукових і науково-технічних (експериментальних) робіт за бюджетною програмою «Підтримка розвитку пріоритетних напрямів наукових досліджень» (КПКВК 6541230) на 2025–2026 роки.
Враховуючи те, що внаслідок російської збройної агресії установи НАН України, що знаходяться в різних регіонах країни, об’єктивно мають різні умови для підготовки якісних та конкурентних запитів на участь у конкурсі, а також численні звернення установ НАН України щодо подовження строків подачі запитів на участь у конкурсі наукових і науково-технічних (експериментальних) робіт за бюджетною програмою КПКВК 6541230 на 2025-2026 роки, Президією НАН України на засіданні 10 липня 2024 року прийнято рішення про продовження терміну подачі установами НАН України запитів на проведення наукових і науково-технічних (експериментальних) робіт до 26 липня 2024 року.
Конкурс проводиться з метою відбору та реалізації актуальних наукових і науково-технічних робіт установ НАН України, спрямованих на вирішення проблем оборони і національної безпеки України, її відновлення у повоєнний час, за такими пріоритетними напрямами, затвердженими постановою Президії НАН України від 29.05.2024 №231 «Про проведення конкурсу наукових і науково-технічних (експериментальних робіт за бюджетною програмою КПКВК 6541230 на 2025-2026 роки» (зі змінами):
Секція фізико-технічних і математичних наук НАН України
- Математичне моделювання процесів і систем оборонно-безпекового призначення, інтелектуальні інформаційно-комунікаційні технології та робототехніка.
- Механіка та технології ракетно-космічних, авіаційних і морських апаратів і систем, механіка матеріалів та конструкцій для потреб оборони та безпеки держави.
- Радіофізичні та оптичні системи для посилення обороноздатності держави.
- Ресурсозберігаючі, енергоощадні та екологічно безпечні технології інноваційних матеріалів для промисловості, медицини та оборони.
- Технології критичних корисних копалин, проблеми хімічного, радіаційного та біологічного моніторингу стану довкілля та його відновлення.
- Енергетичні технології і системи, розподілена енергетика та водопостачання.
Секція хімічних і біологічних наук НАН України
- Розроблення нових хімічних речовин, матеріалів, процесів та технологій їх виробництва для базових галузей економіки і військово-промислового комплексу.
- Розроблення сучасних біологічних та біомедичних методів, діагностичних засобів і технологій для забезпечення держави у воєнний та повоєнний час.
- Розроблення сучасних підходів, методів та технологічних засад біологічної, екологічної та продовольчої безпеки в умовах воєнного стану та повоєнної відбудови України.
Секція суспільних і гуманітарних наук НАН України
- Структуроутворення у воєнно-повоєнній економіці України.
- Збереження і відновлення соціогуманітарної сфери України в умовах війни та повоєнних викликів.
Умови проведення конкурсу
Участь у конкурсі можуть брати лише ті наукові підрозділи установ НАН України, які за результатами оцінювання ефективності діяльності установи, проведеного відповідно до Методики оцінювання ефективності діяльності наукових установ Національної академії наук України, затвердженої постановою Президії НАН України від 15 березня 2017 р. № 75 (в редакції постанови Президії НАН України від 11.07.2018 №241) або її нової редакції, затвердженої постановою Президії НАН України від 11 січня 2023 р. №33, віднесені до категорії А (мають вагомі наукові та практичні результати своєї діяльності, визнані на міжнародному та найвищому національному рівні).
Строк виконання наукових і науково-технічних робіт має становити від одного до двох років. Обсяг фінансування однієї наукової, науково-технічної роботи має становити не менше 3,5 млн. грн на рік.
Приймання та реєстрація заявок на участь у конкурсі здійснюються секціями НАН України відповідно до зазначених пріоритетних напрямів до кінця робочого дня 26 липня 2024 року:
- Секція фізико-технічних і математичних наук НАН України: 01601, Київ-30, вул. Володимирська, 54, кім. 367, Столбовий В’ячеслав Олександрович, тел. (044) 239-6572;
- Секція хімічних і біологічних наук НАН України: 01601, Київ-30, вул. Володимирська, 54, кім. 343, Рудий Роман Богданович, тел. (044) 239-6580, моб. (095)121-6820;
- Секція суспільних і гуманітарних наук НАН України: 01601, Київ-30, вул. Володимирська, 54, кім. 428-а, Ткаченко Ігор Володимирович, тел. (044) 239-6473.
Заявка на участь у конкурсі має включати пакет документів, а саме:
- запит на фінансування наукової, науково-технічної роботи, оформлений у системі РІД НОД НАН України згідно
з додатком 5до Порядку формування тематики та контролю за виконанням наукових досліджень в Національній академії наук України, затвердженого постановою Президії НАН України від 19.12.2018 №339 (зі змінами), в трьох примірниках, скріплених в папках на зв’язках із зазначенням пріоритетного напряму, за яким буде виконуватись робота, установи, назви роботи, а також її наукового керівника;
- витяг з протоколу засідання вченої (науково-технічної) ради установи НАН України зі схваленням наукової, науково-технічної роботи;
- експертний висновок щодо можливості опублікування матеріалів запиту на проведення наукового проєкту та результатів виконання наукового проєкту відкритим друком (крім запитів, поданих за пріоритетними напрямами 10, 11);
- супровідний лист установи - виконавця роботи;
- листи підтримки (за наявності) зазначеної роботи від зацікавлених міністерств, відомств або підприємств – потенційних споживачів створеної науково-технічної продукції.
У разі підготовки кількома установами НАН України комплексного проєкту і подання його на участь у конкурсі кожна установа готує окремий запит, в якому зазначається, зокрема, спільна назва проєкту, назва розділу проєкту, який виконуватиме установа, а також визначається необхідний обсяг фінансування цього розділу. При цьому всі запити установ НАН України на виконання комплексного проєкту подаються із зазначеними супровідними документами одночасно і в подальшому оцінюються науковими експертами одним пакетом.
Науковий працівник може виступати керівником лише однієї наукової, науково-технічної роботи серед поданих на конкурс.
Заявка на участь у конкурсі, подана несвоєчасно та (або) у неповному обсязі, не приймається та не реєструється.
Строки розгляду заявок і підбиття результатів конкурсу
Конкурсний відбір наукових і науково-технічних робіт здійснюватиметься конкурсними комісіями за пріоритетними напрямами до 31 жовтня 2024 року відповідно до Порядку конкурсного відбору наукових і науково-технічних робіт для фінансування за бюджетною програмою КПКВК 6541230 «Підтримка розвитку пріоритетних напрямів наукових досліджень», затвердженого постановою Президії Національної академії наук України від 29.05.2024 №231, на основі результатів наукової експертизи запитів з урахуванням спрямованості роботи на вирішення проблем оборони і національної безпеки України та відновлення її економіки у повоєнний час, а також за відповідності поданих запитів умовам конкурсу, наявності в цих запитах обґрунтування потреби в коштах і детального розрахунку витрат.
Перевага надаватиметься прикладним науковим дослідженням (частка прикладних досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок, відібраних за конкурсом, має складати не менше 80% від загальної кількості робіт).
Секції НАН України за результатами розгляду пропозицій конкурсних комісій за пріоритетними напрямами до 15 листопада 2024 року подають на затвердження Президії НАН України результати конкурсного відбору наукових і науково-технічних робіт.
Результати конкурсного відбору робіт, затверджені рішенням Президії НАН України, із зазначенням строків виконання та виконавців кожної роботи буде оприлюднено на сайті НАН України не пізніше ніж через п’ять робочих днів після прийняття такого рішення.
Порядок виконання робіт
Загальний обсяг фінансування конкурсу залежить від розміру бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік для фінансування Національної академії наук України за бюджетною програмою «Підтримка розвитку пріоритетних напрямів наукових досліджень» (КПКВК 6541230).
Фінансування наукових і науково-технічних робіт здійснюється на підставі договору, що укладається між установою та НАН України, на виконання цієї роботи на відповідний рік (етап роботи)
(додаток 4до Порядку формування тематики та контролю за виконанням наукових досліджень в Національній академії наук України, затвердженого постановою Президії НАН України від 19.12.2018 №339 (зі змінами)), невід’ємною частиною якого є технічне завдання на строк дії договору. Договір укладається щорічно після доведення установі затверджених обсягів фінансування роботи на відповідний рік та є підставою для надання асигнувань для виконання цієї роботи.