Директор Інституту демографії та проблем якості життя НАН України академік НАН України Елла Лібанова прокоментувала інформацію Центрального розвідувального управління (ЦРУ) США щодо рівня смертності в Україні, яка була нещодавно поширена низкою медіа.
Зокрема, зазначалося, що наразі в Україні показник смертності є найвищим у світі і складає 18,6 на 1000 осіб. При цьому показник народжуваності є найменшим — 6 дітей на 1000 осіб. Чи відповідають ці цифри і твердження дійсності?
"Для розрахунків взяли загальний коефіцієнт смертності, — стверджує науковиця. — Жоден фахівець не використовує цей коефіцієнт через те, що він дуже сильно залежить від вікової структури населення. Чому в Катарі він найнижчий? Тому що там населення молоде, а смертність відносно невелика, не така, як в Африці. В Африці населення молодше, але смертність більша, тому загальний коефіцієнт виходить нижче. Найкращий індикатор смертності — це середня очікувана тривалість життя. Це те, чим користуються фахівці", – наголошує Елла Лібанова.
За її словами, в нашій країні не найкращі справи з цим показником.
"На жаль, зараз не можу його назвати точно, бо, як ви розумієте, статистика під час війни залишає бажати кращого. Але я точно знаю, що він не найнижчий в світі. В Африці цей коефіцієнт значно нижчий, в значній кількості країн Азії — також. Поміж європейськими країнами в Україні коефіцієнт справді найнижчий. Але сказати, що він найнижчий в світі — це неправда. <…> Ми такий коефіцієнт ніколи не вживаємо. Цей коефіцієнт використовують, наприклад, щоб подивитися на темпи депопуляції — скорочення чи навпаки зростання населення. Англійською він навіть називається "rough" — грубий. А у нас в перекладі — "загальний коефіцієнт". Або народжуваності, або смертності", – вказує науковиця.
Докладно – у публікації
на сайті інтернет-видання “Дзеркало тижня”