11–13 вересня 2024 року в Лісабоні (Португалія) відбулася 75-та ювілейна конференція Міжнародної асоціації політичної науки (IPSA) на тему «Демократизація та автократизація», в якій взяла участь завідувачка відділу політичних інститутів і процесів Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф. Кураса НАН України член-кореспондент НАН України Галина Зеленько.
Однією з ключових подій конференції стала лекція видатного науковця-політолога, професора Нью-Йоркського університету Адама Пшеворського. Його виступ був присвячений аналізу сучасних демократичних процесів, зокрема зростанню загроз автократизації в багатьох країнах. Адам Пшеворський наголосив на необхідності пошуку нових форм демократичного управління, які зможуть ефективно реагувати на сучасні виклики, зокрема цифрові трансформації та глобалізацію.
під час конференції |
Під час конференції відбулося близько 70 панельних дискусій, де сотні науковців з більш ніж 50 країн світу обговорювали ключові виклики, з якими стикається сучасна демократія. Тематика панелей варіювалася від історичних аспектів демократичних процесів до сучасних викликів. Зокрема, обговорювалися теми впливу популізму на ерозію демократії, роль релігійних акторів у формуванні політичних режимів, а також економічні аспекти демократичних трансформацій. Особливої уваги було надано питанню взаємодії громадянського суспільства та урядових структур у контексті демократизації та автократизації. Президент IPSA Пабло Оньяте, який підсумував основні моменти обговорень, наголосив на необхідності продовження роботи над підвищенням впливу політичної науки на політичні процеси та підкреслив важливість співпраці між різними академічними установами і громадськістю. Крім того, професор Оньяте запросив усіх присутніх на майбутній Всесвітній конгрес політичної науки, що відбудеться у 2025 році в Сеулі, Південна Корея.
член-кореспондент НАН України Галина Зеленько |
Завідувачка відділу політичних інститутів і процесів Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф. Кураса член-кореспондент НАН України
Галина Зеленько представила доповідь, виконану у співавторстві з провідною науковою співробітницею цього ж відділу кандидатом політичних наук
Наталією Кононенко на тему «Загрози токсичної поляризації в умовах війни: випадок України». Галина Зеленько наголосила на тому, що в Україні відбувся відхід від традиційної поляризації навколо політичних ідентичностей (питання мови, віри, зовнішньополітичних орієнтацій) до конфліктів, пов’язаних із цінностями та інтересами. Зокрема, це стосувалося конфліктів між тими, хто переживає війну на території України, та тими, хто опинився в статусі біженців або не бере безпосередньої участі у військових діях тощо. Ці конфлікти є болючими, але науковці дійшли висновку, що вони засновані на різниці в інтересах і цінностях, а тому легше піддаються врегулюванню, ніж конфлікти політичних ідентичностей.Також науковиця акцентувала увагу на засобах нейтралізації токсичної поляризації та інструментах легітимації влади в умовах війни, що є частиною
дослідження, виконаного у відділі політичних інститутів і процесівНаталією Кононенко, Світланою Ситник, Іриною Овчар та Віталієм Перевезієм.Ця тема викликала багато запитань, що стало важливим нагадуванням про ситуацію в Україні для світової політичної спільноти.
виступає Галина Зеленько |
Також з огляду на участь окремих російських науковців (хоча й на умовах індивідуального членства) у конференції Галина Зеленько зробила публічну заяву щодо неприпустимості участі представників РФ у заходах IPSA, оскільки їх усунення від публічних оцінок російської воєнної агресії, а також відкриття регіональних представництв Російської асоціації політичної науки на окупованих територіях (у Донецьку та Криму) є прямим свідченням підтримки політики російської влади.
За інформацією Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф. Кураса