У вересні 2024 року відбулася церемонія вручення 5-ї Національної кінопремії «Золота дзиґа». Зокрема, старший науковий співробітник відділу екранно-сценічних мистецтв та культурології Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України член-кореспондент Національної академії мистецтв України Сергій Тримбач удостоєний цієї нагороди з формулюванням «за внесок у розвиток українського кінематографа». Нагадаємо, українську Національну кінопремію «Золота дзиґа» заснували 2017 року, вона є аналогом американського «Оскара». Нагороду щороку присуджує Українська кіноакадемія за професійні досягнення у розвитку українського кінематографа.
Сергій Тримбач зі своєю нагородою. Фото Сергія Борденюка |
Сергій Тримбач є одним із провідних українських кінознавців, істориків кіно, кінокритиків. В його активі чимало книжок з історії українського кіно, зокрема:
- «Олександр Довженко: Загибель богів. Ідентифікація автора в національному часопросторі» (2007), удостоєна Державної премії України імені Олександра Довженка;
- «Історія українського кіно», том 2 (2016; Сергій Тримбач – науковий редактор, один із співавторів);
- «Історія українського кіно», том 3 («Олександр Довженко») (2021; Сергій Тримбач – автор тому);
- «Кіно, народжене Україною» (2019);
- «Іван Миколайчук. Містерії долі» (2021, 2023);
- «Богдан Ступка. Метаморфози» (2022);
• «Олександр Довженко: Між тоталітаризмом і національною ідеєю. Енциклопедичний словник» (2023; Сергій Тримбач – відповідальний редактор і один з авторів видання).
Науковець є також автором понад 3 тисяч статей, рецензій, есе в українській та іноземній періодиці, сценаріїв 15 неігрових кінострічок, телепрограм, присвячених мистецтву кіно. У 2009–2016 роках очолював Національну спілку кінематографістів України. Радимо ознайомитися, наприклад, із
текстом виступу Сергія Тримбача на одному із засідань Президії НАН України,а також його
лекцією про Олександра Довженка.
Щиро вітаємо колегу з високим визнанням і зичимо йому довгих літ, наснаги і нових здобутків!
За інформацією Інституту мистецтвознавства, фольклористики
та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України