
Постановою Президії НАН України від 7 грудня 2016 року № 261 затверджено до виконання цільову програму «Нові функціональні речовини і матеріали хімічного виробництва» на 2017-2021 рр. З метою забезпечення реалізації II етапу програми Наукова Рада програми оголошує конкурс проектів з терміном реалізації на 2019-2021 роки.
УМОВИ КОНКУРСУ
Загальні положення
- В конкурсі беруть участь проекти, виконавцями яких є виключно установи НАН України.
- До участі в конкурсі допускаються тільки ті проекти, які спрямовані на виконання основних завдань Програми.
- Одна особа може бути керівником тільки одного проекту. Для виконавців і відповідальних виконавців кількість проектів, в яких вони беруть участь, обмежується двома проектами.
- Виконавець проекту зазначає загальні обсяги фінансування проектів на термін його виконання, але сума фінансування проектів остаточно визначається замовником – НАН України щорічно на поточний рік.
- Для участі в конкурсі керівник проекту до 22 лютого 2019 року має подати запит на виконання проекту, оформлений відповідно до форми запиту (додаток 5 до Порядку формування тематики та контролю за виконанням наукових досліджень в Національній академії наук України, затвердженого постановою Президії НАН України від 19.12.2018 № 339). Запити, що не відповідатимуть цим вимогам або неправильно заповнені, не розглядатимуться.
- Заповнена форма запиту подається в зазначені терміни секретарю Наукової ради Програми Рудому Р.Б. в електронному (за адресою: rrudyj@nas.gov.ua, в темі листа вказати «запит_речовини і матеріали_2019») та паперовому вигляді в 3-х примірниках на адресу: 01601, м. Київ 30, вул. Володимирська, 54, кімната 343 (Сектор хімічних і біологічних наук Науково-організаційного відділу Президії НАН України, тел. (044) 234-6913).
- Дата подання запиту визначається за датою реєстрації запиту в СХБН НОВ Президії НАН України або датою відправлення паперової форми (за поштовим штемпелем).
- При відборі проектів для виконання в Програмі та їх фінансування перевага буде надаватись проектам, які передбачатимуть опрацювання технологічних рішень, створення конкурентоспроможних матеріалів, інноваційним розробкам, а також проектам, у фінансуванні яких братимуть участь промислові підприємства.
- Цілеспрямованість проектів вважається одним із основних критеріїв, за яким буде прийматися рішення Наукової ради Програми щодо виділення фінансування проектів в 2019-2021 рр.
- Наукова рада Програми організовує експертизу, розгляд і підбиття результатів конкурсу поданих запитів в термін не пізніше 14 березня поточного року.
- Переможці конкурсу підписують угоду з НАН України про умови виконання і фінансування проекту.
Основні вимоги до проведення конкурсу програми
- Відповідність проекту цілям та завданням розділів Програми.
- Принципова новизна, фундаментальність та пріоритетність проекту, з врахуванням останніх досягнень розвитку хімічної науки за напрямом досліджень, яким присвячено проект та які обумовлюють можливість публікації результатів виконання проекту у провідних фахових виданнях із встановленим імпакт-фактором та оформлення заявок на одержання патентів.
- Чіткість, та шляхи досягнення поставленої мети, наявність певного доробку, відповідність поставленої задачі фінансуванню, що пропонується.
- Вказати переваги та можливі (очікувані) функціональні характеристики нових речовин та матеріалів, що планується створити за проектом та перспективи їх використання.
- Керівник проекту має вказати свої публікації за останні 5 років в фахових виданнях з хімії, що входять до міжнародних реферативних видань, за тематикою досліджень за проектом.
- Наявність сучасної матеріальної бази, яка дозволяє виконати проект.
- Конкурентноздатність на міжнародному рівні речовин та матеріалів, які планується створити за проектом.
- Лист-підтримка (якщо такий є) від виробничого підприємства, що буде брати участь у виконанні проекту та на якому будуть використані результати, одержані під час виконання проекту.
- В процесі конкурсного відбору проектів буде враховуватись важливість проекту для України та реальна можливість практичного використання результатів виконання проекту.
- Термін виконання проекту 1-3 роки; питання щодо доцільності продовження виконання проекту буде вирішуватись науковою радою програми кожного року за результатами оцінки річних письмових наукових звітів та звітних доповідей на річних підсумкових конференціях.
ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ПРОГРАМИ
- За науковим напрямом «Нові функціональні органічні речовини і матеріали та композити на їх основі для техніки нового покоління» планується створення: новітніх функціональних органічних речовин, матеріалів та композитів на їх основі, включаючи нанокомпозити та композити з двовимірними структурами, для потреб сучасної нано- і мікроелектроніки, електротехніки, органічних матеріалів для альтернативної енергетики і енергозбереження, транспорту, комерційно важливих продуктів малотоннажної хімії, для легкої промисловості тощо; електропровідних, фотопровідних, люмінесцентних та фотохромних матеріалів тощо.
- За науковим напрямом «Функціональні неорганічні матеріали для сучасної техніки» планується розробка наукових основ створення: принципово нових неорганічних хімічних речовин і матеріалів з покращеними електропровідними, оптичними, магнітними, теплопровідними, фото- та електрохромними, люмінісцентними, електролюмінісцентними та іншими цінними функціональними характеристиками для різних видів новітньої техніки; нового покоління адсорбентів, каталізаторів, тощо.
- За науковим напрямом «Нові полімерні матеріали різного функціонального призначення» будуть розроблені наукові підходи до створення нових функціональних полімерних матеріалів: органо-неорганічних полімерних матеріалів широкого призначення, гібридних полімерних матриць, функціональних композиційних матеріалів з широким температурним діапазоном використання, нових універсальних в'яжучих; нових полімерних матеріалів для потреб поліграфічної галузі; нових клеїв та лаків широкого технічного та побутового призначення; термо- та світлостабілізаторів, тощо.
- За науковим напрямом «Створення нових енерго-, ресурсозберігаючих та екологічно сприйнятливих способів одержання малотоннажних речовин та матеріалів хімічного виробництва» будуть розроблені і опрацьовані нові нетрадиційні методи одержання речовин і матеріалів, включаючи нанорозмірні і двовимірні матеріали, основані на різних ефективних методах активації хімічних процесів (мікрохвильових, сонохімічних, механохімічних, електрохімічних тощо), а також з використанням нетрадиційних екологічно сприйнятливих середовищ – зокрема іонних рідин та інших підходів «зеленої хімії», переведення існуючих процесів одержання комерційно важливих продуктів із стехіометричного режиму в каталітичний тощо.