Одним із основних пріоритетів Європейської Комісії наразі є боротьба зі зміною клімату та перехід до кліматично нейтральної моделі розвитку Європи до 2050 року як нового економічного наративу. Основні положення цього курсу викладено у зверненні Єврокомісії до Європейського Парламенту та Ради Європи, представленого в грудні 2019 року у вигляді
Європейської зеленої угоди.Для забезпечення його реалізації Єврокомісія у рамках поточної програми досліджень та інновацій «Горизонт 2020» надає підтримку в проведенні досліджень і впровадженні інновацій, пов’язаних із Зеленою угодою, на суму близько 1 млрд євро. Додатково дослідницькі й інноваційні ініціативи фінансуватимуться в рамках наступної 7-річної рамкової програми досліджень та інновацій ЄС «Горизонт Європа», яка розпочнеться з 2021 року. Чотири з п’яти узгоджених галузей (місій) цієї програми безпосередньо стосуються Зеленої угоди, а саме:
► здорові океани, моря, прибережні та внутрішні води;
► кліматично нейтральні та «розумні» міста;
► здорові ґрунт і харчування;
► адаптація до кліматичних змін та суспільна трансформація.
Завданнями конкурсів у рамках Зеленої угоди буде мобілізація досліджень та інновацій, що сприятимуть реальному та стійкому суспільному переходу, «не залишивши нікого позаду». Очікується, що проєкти відносно швидко дадуть відчутні й видимі результати та продемонструють, як дослідження й інновації можуть забезпечити конкретні рішення для основних пріоритетів Зеленої угоди. У рамках конкурсів підтримка надаватиметься:
⇒ пілотним програмам, демонстраційним проєктам та інноваційним продуктам;
⇒ інноваціям і цифровим трансформаціям для кращого управління зеленими технологіями;
⇒ соціальним інноваціям та створенню нових ланцюжків доданої вартості.
На додачу до розроблення й демонстрації нових технологій підтримка на конкурсній основі надаватиметься проведенню соціальних досліджень і впровадженню інноваційних рішень із залучення громадянського суспільства й розширення прав і можливостей громадян. З урахуванням поточної пандемічної ситуації оголошені конкурси сприятимуть захисту суспільства шляхом проведення досліджень, зокрема у сільському господарстві, створенні різноманітних відновлюваних джерел енергії, розвитку чистого транспорту, а також модернізації промисловості
(ДОКЛАДНІШЕ).Конкурси, конкретні теми яких оголошено 22 вересня 2020 року, охоплюють 11 розділів. 8 із них відображають ключові напрями діяльності в рамках Європейської зеленої угоди. Теми конкурсів орієнтовано на конкретні, високоефективні технологічні та суспільні інновації, які сприятимуть швидким і сталим трансформаціям.
Згадані розділи передбачають таке.
Розділ 1: Збільшення кліматичних амбіцій: запобігання змінам клімату та зменшення впливу їхніх наслідків.
Розділ 2: Чиста, доступна й безпечна енергія: розвиток різноманітних джерел енергії зі зменшенням частки вуглеводнів у споживанні.
Розділ 3: Промисловість для чистої та циркулярної економіки: розроблення нових матеріалів і безпечних для довкілля технологій.
Розділ 4: Енерго- та ресурсоефективне будівництво.
Розділ 5: Стійка та «розумна» (смарт-) мобільність: вирішення питань зменшення навантаження всіх видів транспорту на довкілля.
Розділ 6: «Від лану до столу»:забезпечення здорового харчування шляхом розроблення та застосування інноваційних технологій землекористування та переробки агропродукції, реалізація стратегії «Farm to Fork Strategy – for a fair, healthy and environmentally-friendly food system» («Від ферми до виделки – для справедливої, здорової та екологічно чистої системи харчування»).
Розділ 7: Відновлення біорізноманіття та екосистем: реалізація
Європейської стратегії біорізноманіття(Q&A),яка передбачає широку міжнародну кооперацію.
Розділ 8: Довкілля без токсичних відходів і забруднення: розроблення технологічних рішень зі зменшення забруднення повітря, природних ресурсів хімікатами промислового та фармацевтичного виробництв, реалізація ініціативи
«Хімікати: стратегія для сталості (безтоксичне довкілля ЄС)».Три горизонтальні розділи (розширення знань; розширення прав і можливостей громадян; міжнародна співпраця) є кроссекторальними, стосуються всіх восьми тематичних розділів і спрямовані на забезпечення довгострокових перспектив із досягнення перетворень, визначених Європейською зеленою угодою.
Розділ 9: Розширення наших знань задля забезпечення виконання Європейської зеленої угоди.
Розділ 10: Надання громадянам можливості переходу до кліматично нейтральної сталої Європи.
Розділ 11: Прискорення переходу до чистої енергії та доступу до неї у партнерстві з африканськими країнами.
Кінцевий термін подання проєктних пропозицій – 26 січня 2021 року.
Докладніша інформація, пропозиції партнерства й опис тем конкурсів програми «Горизонт 2020» у рамках Європейської зеленої угодиЗа інформацією СЗП НОВ Президії НАН України