Наукова Рада Цільової програми наукових досліджень НАН України «Аерокосмічні спостереження довкілля в інтересах сталого розвитку та безпеки» (ERA-PLANET/UA) оголошує конкурс проєктів з виконання завдань Програми на 2021–2023 рр.Конкурс проводиться згідно з
концепцією Програми, затвердженою Постановою Президії НАН України від 04.02.2021 № 44.Умови участі у конкурсі за Програмою:
- У конкурсі можуть брати участь проєкти, виконавцями яких є установи НАН України. Установи, що не підпорядковані НАН України, можуть бути тільки співвиконавцями проєкту.
- До участі в конкурсі допускаються тільки проєкти, що спрямовані на виконання конкурсних завдань Програми, наведених нижче.
- Одна особа може бути керівником тільки одного проєкту. Для виконавців і відповідальних виконавців кількість проєктів, в яких вони беруть участь, обмежується двома проєктами.
- Запити установ НАН України на участь у конкурсі за Програмою (далі – Запит) формуються та роздруковуються винятково за допомогою Розподіленої інформаційної технології підтримки науково-організаційної діяльності НАН України (РІТ НОД НАН України).
- У Запиті наводяться перспективні обсяги фінансування на весь строк виконання проєкту (термін виконання проєкту визначає виконавець), але фінансування проєкту визначається замовником Програми (НАН України) відповідно до фактично виділених коштів на виконання завдань Програми на поточний рік.
- Термін подання запитів – з 07 квітня по 07 травня 2021 р.
- Дата подання запиту визначається датою реєстрації запиту в системі РІТ НОД.
- Кожна пропозиція буде зареєстрована та передана до Наукової ради Програми. Після проведення наукової експертизи, її результати будуть розглянуті та, у разі доцільності виконання проєкту, затверджені Науковою радою Програми. Оголошення результатів конкурсу буде здійснено у травні 2021 р.
- Наукова рада Програми може запропонувати учасникам конкурсу об’єднати близькі за змістом проєкти в один спільний проєкт.
- У разі недостатнього фінансування Програми виконання деяких проєктів, які отримали позитивну оцінку координаційної робочої групи, може бути розглянуто при виконанні подальших робіт за даною тематикою.
Розгляд запитів здійснюється з урахуванням таких основних критеріїв:
- відповідність мети і завдань проєкту концепції Програми та відповідним вимогам європейської частини проєкту (ERA-Planet, E-Shape);
- актуальність проєкту для вирішення конкурсних завдань Програми;
- методична новизна проєкту;
- обґрунтованість вирішення конкурсних завдань Програми;
- науковий рівень публікацій заявника;
- повнота опису очікуваних результатів виконання проєкту;
- перспективи впровадження (використання) результатів виконання проєкту.
Переможці конкурсу укладають договір з НАН України про умови виконання та фінансування проєкту.
Запит надсилати в електронному вигляді на адресу kolos.ludmyla@gmail.com (в темі листа вказати «конкурс Програми ERA-PLANET/UA») та в паперовому вигляді на адресу: 03187, Київ 187, Україна, проспект Академіка Глушкова 40, корп. 4/1, Інститут космічних досліджень НАН України та ДКА України, к. 302, Колос Людмилі Миколаївні, тел. 044 526 32 39
Перелік конкурсних завдань Програми
За напрямом 1: Проблематика «розумних міст» та життєздатних громад (Smart cities and resilient societies): забудова міських агломерацій, чистота повітря, здоров’я, моніторинг лих та забруднень.
Завдання 1. Розроблення інформаційних технологій моніторингу якості повітря на основі супутникових даних.
Завдання 2. Розроблення інформаційних технологій моніторингу росту агломерацій на основі супутникових даних.
Завдання 3. Розроблення інформаційних технологій моніторингу надзвичайних ситуацій на основі супутникових даних.
За напрямом 2: Ефективне використання ресурсів: вода, енергія, продовольча безпека, біорізноманіття; екологічний менеджмент.
Завдання 1. Побудова ланцюжків обробки інформації, які надаватимуть істотні змінні, визначені за допомогою даних спостереження Землі, для оцінювання, прогнозування та моніторингу природних ресурсів відповідно до цілей сталого розвитку.
Завдання 2. Побудова та використання моделей на основі Nexus-підходу (Nexus Food-Water-Energy) у сервісах з надання істотних змінних на основі супутникових даних для індикаторів цілей сталого розвитку.
Завдання 3. Розроблення методології оцінювання індикаторів цілей сталого розвитку з використанням істотних змінних та дистанційних даних супутникових спостережень.
За напрямом 3: Методи контролю за додержанням міжнародних угод щодо глобальних змін довкілля: використання глобальних систем спостереження за стійкими токсичними забруднювачами, гармонізація засобів моніторингу та моделювання системи атмосфера-океан-земля, оцінки реакції екосистем на регіональну та глобальну динаміку викидів, підтримка впровадження політичних рішень.
Завдання 1. Розроблення інформаційних технологій моніторингу якості навколишнього середовища в режимі реального часу з урахуванням забруднення атмосферних, водних та наземних екосистем хімічними та органічними забруднювачами на основі супутникової інформації.