Інформація
про умови проведення конкурсу наукових робіт за цільовим міждисциплінарним проектом НАН України «Науково-технічні та економіко-екологічні засади низьковуглецевого розвитку України» в 2021 році
Розпорядженням Президії НАН України від 16.04.2021 №219 оголошено конкурс наукових робіт за цільовим міждисциплінарним проектом НАН України «Науково-технічні та економіко-екологічні засади низьковуглецевого розвитку України» на 2021 рік.
Конкурс проводиться серед установ відділень економіки, фізико-технічних проблем енергетики та наук про Землю НАН України.
Відповідно до концепції цільового міждисциплінарного проекту, його мета полягає в розробці комплексу технічних, соціально-економічних та екологічних засад і організаційно-економічних механізмів запровадження низьковуглецевого (вуглецево-нейтрального) розвитку (НВР/ВНР) України як на національному, так і на секторальному рівнях, що враховуватимуть сучасні вітчизняні та світові теоретичні та практичні наукові здобутки і сприятимуть досягненню Цілей сталого розвитку, визначених Організацією Об'єднаних Націй, реалізації національних інтересів та зростанню добробуту громадян.
Основні проблемно-тематичні розділи проекту:
- Виклики та можливості низьковуглецевого розвитку України: національний контекст глобальної проблеми (передумови та причини доцільності та/або необхідності переходу країн до НВР; процеси теплообміну в атмосфері планети, роль, місце і вплив енергетики на її температурний стан; проблеми, виклики та критерії екологічного, техніко-технологічного, економічного, соціального та політичного характеру для досягнення НВР/ВНР; відповідність між НВР та Цілями сталого розвитку ООН; глобальні, регіональні та галузеві умови і можливості запровадження НВР/ВНР; науково-технічний прогрес; практичний досвід економічно розвинених країн та країн, що розвиваються; зміни в соціально-економічних моделях в переході до НВР/ВНР; стан, проблеми та виклики реалізації НВР в Україні).
- Галузеві та регіональні аспекти реалізації НВР України (роль вітчизняної енергетики в декарбонізації та екологізації економіки; структурні зрушення у вітчизняній економіці; науково-технічний прогрес та інноваційний розвиток в Україні; національні і галузеві моделі та методи аналізу, прогнозування та оцінки наслідків запровадження НВР в Україні; матеріально-ресурсний, науковий та інституційний потенціал для НВР і проблеми його реалізації; стратегічне планування та управління процесом реалізації НВР України).
- Засади, напрями та організаційно-економічні механізми реалізації НВР України (комплексний підхід до формування державної політики запровадження НВР; сценарне моделювання НВР економіки України та окремих її секторів; динаміка викидів ПГ та її відповідність меті Паризької угоди; національні прогнози та оцінки перспектив та наслідків запровадження НВР України; секторальні оцінки впливу "зелених" та "чистих" технологій та рішень на НВР; шляхи та заходи реалізації НВР в екологічній, техніко-технологічній, економічній, соціальній, інституційній сферах; удосконалення нормативно-правової бази, засади державної комплексної політики та організаційно-економічні механізми запровадження НВР України).
Прийом та реєстрація конкурсних заявок здійснюється Науковою радою цільового міждисциплінарного проекту.
Заявник подає (із супровідним листом від установи) такий пакет документів у двох примірниках та електронній формі українською мовою:
1. Запит на фінансування наукової роботи за формою згідно з додатком 5 до Порядку формування тематики та контролю за виконанням наукових досліджень в Національній академії наук України, затвердженого постановою Президії НАН України від 19.12.2018 №339.
Формування та друк запиту має здійснюватися засобами Розподіленої інформаційної технології підтримки науково-організаційної діяльності (РІТ НОД) НАН України.
2. Витяг з протоколу засідання вченої ради установи НАН України зі схваленням наукової роботи.
3. Листи (лист) від вищих органів державної влади України, міністерств, відомств, державних установ і організацій тощо із підтвердженням зацікавленості у виконанні відповідної наукової роботи.
Документи на участь у конкурсі приймаються до 17 травня 2021 р. (включно) за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 54, Відділення економіки НАН України, кім. 334 (тел. для довідок: (044) 239-66-46).
Заявник має право відкликати поданий запит у межах вищезазначеного терміну.
Після завершення терміну подання запитів Наукова рада цільового міждисциплінарного проекту здійснює попередній розгляд запитів і доданих до них документів та визначає перелік наукових робіт, допущених та недопущених до участі у конкурсі.
До участі у конкурсі не допускаються наукові роботи, документи по яких подані на конкурс після завершення терміну їх подання, оформлені не за встановленими вимогами, не відповідають умовам конкурсу, містять недостовірні відомості.
До участі в конкурсному відборі не допускаються також наукові роботи установ, які:
– перебувають на стадії ліквідації, реорганізації;
– мають прострочену більш як шість місяців заборгованість перед державним (місцевим) бюджетом, Пенсійним фондом України та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування;
– дублюють роботи з поточної бюджетної тематики, а також підтримані за іншими конкурсами.
У місячний строк після завершення терміну подання документів Наукова рада цільового міждисциплінарного проекту забезпечує проведення наукової експертизи запитів, допущених до участі в конкурсі та здійснює підготовку пропозицій щодо конкурсного відбору наукових робіт.
Розгляд запитів здійснюється з урахуванням таких основних критеріїв:
- відповідність мети і завдань наукової роботи концепції цільового міждисциплінарного проекту;
- актуальність наукової роботи для вирішення технічних, соціо- та організаційно-економічних і екологічних проблем запровадження НВР в Україні;
- обґрунтованість новизни наукової роботи, її переваг порівняно з існуючими аналогами;
- повнота опису наукової продукції, яка буде створена, очікуваних результатів виконання наукової роботи;
- перспективи впровадження (використання) результатів виконання наукової роботи.
Перелік відібраних за конкурсом проектів подається на затвердження Президії НАН України в межах коштів, передбачених постановою Президії НАН України від 18.12.2019 №339 за КПКВК 6541030.
Інформація про результати проведення конкурсу буде оприлюднена на веб-сайті НАН України впродовж 10 днів після затвердження Президією НАН України переліку відібраних за конкурсом наукових робіт.
Наукова рада цільового міждисциплінарного проєкту